کد مطلب: 65959
 
گزارش "نکونیوز" از تحولات بازار نفت در هفته ای که گذشت
کاهش ارزش دلار، به کمک نفت آمد
 
قیمت نفت که در مدتی بیش از دو ماه به روندی صعودی و کم شیب وارد شده، در هفته گذشته نیز توانست به سمت ۵۰ دلار نزدیک تر شود و قیمت در برخی بازارها به بیشترین مقدار خود در شش ماهه اخیر رسید.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۵
قیمت نفت که در مدتی بیش از دو ماه به روندی صعودی و کم شیب وارد شده، در هفته گذشته نیز توانست به سمت ۵۰ دلار نزدیک تر شود و قیمت در برخی بازارها به بیشترین مقدار خود در شش ماهه اخیر رسید.
به گزارش نکونیوز، همواره تغییرات بنیادی و روانی بر روند قیمت نفت مؤثر بوده اند و این تغییرات با توجه به شرایط زمانی مختلف تأثیرگذاری متفاوتی خواهند داشت. اما در هفته ای که گذشت مهمترین عاملی که قیمت نفت را به سمت قله شش ماهه خود هدایت کرد اخبار منتشره از اقتصاد آمریکا بود. اقتصاد آمریکا همواره تأثیر مهمی بر بازار نفت داشته و در مقاطع مختلف این تأثیرات شکل و شمایلی جدید به خود گرفته است؛ گاهی از ابعاد سیاسی، گاهی نظامی و گاه اقتصادی. اما در دو ساله گذشته این تحولات اقتصادی در بزرگترین اقتصاد دنیا بوده است که موجبات تغییرات قیمت نفت را فراهم آورده است. در هفته گذشته ابتدا انتشار آمار ذخیره سازی نفت در این کشور موجبات کاهش قیمت را فراهم کرد. به طوری که بر اساس آمار هفتگی اداره اطلاعات انرژی آمریکا میزان ذخیره سازی نفت در این کشور نسبت به هفته گذشته دو میلیون بشکه افزایش داشته است. همین عامل قیمت نفت را با کاهش مواجه ساخت.
با توجه به اخبار منتشر شده از سوی سیاست گذاران پولی این کشور، قیمت نفت به این اخبار واکنش مثبت نشان داده و توانست سمت و سوی صعودی به خود بگیرد. نشانه های مثبت در اخبار پولی آمریکا بیش از آمار نفتی این کشور بوده، به طوری که افزایش قیمت توانست بر خبر بد قبلی غلبه کند
به طور کلی افزایش میزان ذخیره سازی نفت در آمریکا، نشان از بالاتر بودن تولید از حد نیاز بوده و در شرایط فعلی که قیمت نفت اسیر مازاد عرضه است، این خبر قیمت نفت را نزولی می کند. اما پس از آن با توجه به اخبار منتشر شده از سوی سیاست گذاران پولی این کشور، قیمت نفت به این اخبار واکنش مثبت نشان داده و توانست سمت و سوی صعودی به خود بگیرد. نشانه های مثبت در اخبار پولی آمریکا بیش از آمار نفتی این کشور بوده، به طوری که افزایش قیمت توانست بر خبر بد قبلی غلبه کند.
در روزهای پایانی هفته گذشته، فدرال رزرو یکی دیگر از مهمترین بیانیه های خود را منتشر کرد و تصمیمات خود در مورد نرخ بهره را در قالب همین بیانیه علنی کرد. بر اساس این بیانیه، فدرال رزرو قصد ندارد که فعلاً نرخ بهره را افزایش دهد و این تصمیم نشان از تغییرات گسترده در اقتصاد این کشور دارد. همین بیانیه موجب شد که ارزش دلار در سطوح پایین قیمتی بماند و ارزش پول آمریکا رشدی را در پی نداشته باشد. به عبارتی ساده تر باید گفت روند بهبود اقتصادی در آمریکا منجر به رشد ارزش دلار این کشور و تقویت پول آن نسبت به سایر ارزها خواهد شد. از طرفی آمریکا قصد داشت با بهبود اقتصادی نرخ بهره خود را در سال ۲۰۱۶ در چندین مرحله افزایش دهد، اما تحولات اقتصاد جهانی و کاهش شدید قیمت کالاهای مختلف منجر شد این تصمیم چندین بار به تعویق بیفتد. در هفته گذشته که چشم فعالین بازار به سمت جلسه فدرال رزرو بود، باز هم از افزایش نرخ بهره خبری نبود و با این روند ارزش پول این کشور متزلزل شد. در نتیجه کاهش ارزش دلار به عنوان عامل تقویت کننده قیمت نفت در هفته گذشته توانست قیمت را تا نزدیکی مرز ۵۰ دلار نزدیک کند.
این در حالی است که همچنان مازاد عرضه در بازار وجود داشته و چشم انداز کاهش میزان تولید با شکست اجلاس دوحه دیگر امیدوار کننده نیست و علاوه بر آن کشورهای روسیه و عربستان بعد از این اجلاس از برنامه های خود برای افزایش تولید نفت خبر دادند. در این شرایط رفع تحریم ها علیه ایران نیز عرضه را در بازار افزایش داده و همه این عوامل موجب می شود که مازاد عرضه نفت در بازار مشهود باشد. در فضای ناامیدی از کاهش عرضه، شیب مصرف نیز به دلیل کاهش رشد اقتصادی در دنیا کاهش یافته و این عامل ابهامات بازار را بیش از پیش می کند. در این فضا کاهش ارزش دلار یک تنه توانست قیمت را از محدوده کمتر از ۳۰ دلار تا نزدیک ۵۰ دلار در دو ماه گذشته افزایش دهد.
گزارش : سمانه جامعی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵