کد مطلب: 104498
 
استفاده پتروشیمی از ۷ درصد گاز
 
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی سالیانه محصولاتی به ارزش 24 میلیارد دلار تولید و کشور را از واردات 10 میلیارد دلار کالای مشابه بی نیاز می کند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۱
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: صنعت پتروشیمی سالیانه محصولاتی به ارزش 24 میلیارد دلار تولید و کشور را از واردات 10 میلیارد دلار کالای مشابه بی نیاز می کند.
به گزارش چهارشنبه شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «احمد مهدوی» افزود: حدود 700 میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید می شود که صنعت پتروشیمی فقط هفت درصد آن را استفاده می کند.
مهدوی گفت: یکی از مشکلات کشور این است که بسیاری بدون اطلاع حرف می زنند، ابراز نظر و محکوم می کنند. ما از تحریم بیم نداریم و چون کوه استوار جلو آن ایستادیم اما در برخی موارد مدیریت جزیره ای کشور برای ما آزاردهنده است.
وی یادآوری کرد: پتروشیمی در دنیا جایگاه خاصی دارد اما این به این معنا نیست که دنیا متوقف شده است تا ما تولید و صادر کنیم.
مهدوی تصریح کرد: در اصل 44 بر رگولاتوری (تنظیم بخشی) تاکید شده و 10 سال است فریاد می زنیم رگولاتور می خواهیم و دولت را نیز قبول داریم اما هنوز اجرا نشده است.
«ما اکنون به طور رفاقتی کار بخش خصوصی را پیش می بریم. ابر و باد و مه و خورشید را به کار گرفته ایم و به اینجا رسیده ایم اما باید واگذاری نامناسب را در رگولاتوری حل کنیم».
وی ادامه داد: در اصل 44 و قانون برنامه ششم توسعه، گفته شده دولت مجاز است تضامین لازم را برای بانک عامل و سازمان توسعه ای ارایه کند.
این مقام صنفی از برگزاری کارگاه هایی برای رفع مشکلات صنعت پتروشیمی با محور تامین خوراک، نرخ خوراک و جنگ اقتصادی خبر داد و ورود مجلس شورای اسلامی به صنعت پتروشیمی را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، ایران ظرفیت تولید 63 میلیون تنی محصولات پتروشیمی را دارد که با تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام، ظرفیت تولید به 120 میلیون تن افزایش پیدا می کند.
با کلنگ زنی واحدهایی که طراحی آنها پایان یافته است، ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به 180 میلیون تن در سال می رسد.
سالیانه بیش از 13 میلیارد دلار ارز از طریق صادرات محصولات پتروشیمی به اقتصاد کشور تزریق می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵