داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103093
 
پتک ترامپ بر سر همپیمانان
 
آمریکا از تجارت ناعادلانه لطمه دیده است، این توییتی بود که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اسفند ماه سال گذشته در واکنش به تعرفه برخی اقلام وارداتی به این کشور از خود نشان داد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳
آمریکا از تجارت ناعادلانه لطمه دیده است، این توییتی بود که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اسفند ماه سال گذشته در واکنش به تعرفه برخی اقلام وارداتی به این کشور از خود نشان داد.
به گزارش گروه تحلیل ، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا ، رییس جمهوری تاجر مسلک ایالات متحده پس از آن نیز تعرفه 25 درصدی را برای بیش از 1300 قلم محصولات چینی وضع کرد ، ارزش این اقلام تجاری 50 میلیارد دلار برآورد شد. دولت ترامپ این اقدام را تامین امنیت ملی و تحقق اهداف ملی گرایانه بیان کرد .
در راستای این اقدام ، روبرت لایتیزر، نماینده تجارتی آمریکا گفت: فهرست با استفاده از محاسبه عددی (الگوریتم) به شکلی ترتیب شده است که بیشترین ضربه را بر واردکنندگان چینی و کم‌ترین آسیب را بر آمریکا وارد کند.
مازاد تجارتی چین آمریکا در سال 2017 به 375 میلیارد دلار رسید ، اما ترامپ به دنبال آن است که این مازاد تجارتی به 100 میلیارد دلار کاهش یابد.
نماینده تجارتی ایالات متحده گفت: اعلام تعرفه‌های گمرکی علیه چین در واکنش به برخورد پکن با حق مالکیت معنوی صورت گرفته است و گفت که پالیسی چین «شرکت‌های آمریکایی را وادار کرده است تا فناوری و مالکیت معنوی خود را به شرکت‌های داخلی چینی انتقال بدهند.»
در ادامه این روند رییس جمهوری آمریکا روز گذشته 11 خرداد ماه جنجال جدیدی آفرید و تعرفه واردات محصولات استراژیک از اتحادیه اروپا ، کانادا را افزایش داد به نحوی که فولاد 25 درصد و آلومینیم 10 درصد افزایش یافت ، مسئله ای که برخی رسانه های غربی از آن به عنوان «شلیک گلوله به سمت متعهدان نام بردند .»
کانادا بزرگترین تامین کننده فولاد آمریکا و از سوی دیگر بزرگترین مشتری فولاد ساخته شده این کشور است ، بسیاری از صنایع در آمریکا و کانادا در یکدیگر ادغام شده اند. کریستیا فری لند، وزیر خارجه کانادا در واکنش به این اقدام اعلام کرد اوتاوا تعرفه‌هایی به ارزش 12.8 میلیارد دلار روی واردات از آمریکا وضع خواهد کرد.
کانادا بزرگترین صادرکننده فولاد به آمریکا می باشد، روابط اقتصادی دو کشور از حجم زیادی، از جمله در حوزه فولاد برخوردار می باشد. 16 درصد فولاد آمریکا از همسایه شمالی این کشور تامین می‌شود. از سوی دیگر سهم آمریکا نیز در بازار فولاد کانادا بسیار قابل توجه است و کانادا 50 درصد فولاد خود را از آمریکا تامین می‌کند. با این حال سهم صادرات آمریکا به کانادا بسیار بیشتر از واردات از این کشور است و اقدام متقابل کانادا در وضع تعرفه بر اجناس آمریکایی بیشتر تجار آمریکایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
در این صورت با توجه به ضرر همزمان شرکت‌های کانادایی و آمریکایی متاثر از تصمیم گمرکی ترامپ می‌توان این سیاست را بازی دو سر باخت نامید که موجب زیان هر دو بخش خصوصی کانادایی و آمریکایی خواهد شد.
آمریکا بزرگ‌ترین واردکننده فولاد و آلومینیوم در جهان است و میزان وارداتش، چهار برابر صادرات این مواد است. فولاد وارداتی آمریکا از بیش از 100 کشور تامین می شود.
علاوه بر صنایع ماشین سازی و سایر صنایع سنگین، بسیاری از صنایع غذایی کوچک نیز، مصرف کننده قوطی‌های نگهدارنده فلزی و آلومینیومی می‌باشند که گران شدن این فلزات بر قیمت تمام شده مواد غذایی و سایر محصولات بسته بندی خواهد افزود.
اقدام ترامپ واکنش های منفی بسیاری را به دنبال داشت ، وزیر بازرگانی اتحادیه اروپا از این اقدام کاخ سفید به عنوان روز سیاه در تاریخ تجارت جهانی نام برده است ، وزیر تجارت انگلیس تصمیم را احمقانه نامید ، امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه آن اقدامی اشتباه خواند که با واکنش روبرو خواهد شد .
نخست‌ وزیر انگلیس با صدور بیانیه‌ای از تصمیم کاخ سفید برای افزایش تعرفه‌ واردات فلزات عمیقاً ابراز تاثر کرد و آن را اقدامی «غیرمنطقی» خواند.
«ترزا می» در این بیانیه افزود که صنایع فولاد و آلومینیوم انگلیس برای این کشور حائز اهمیت است و در عین‌حال سهم مهمی در امنیت ملی آمریکا و پروژه های دفاعی این کشور ایفا می‌کند.
مکزیک هم تدابیر تلافی‌جویانه علیه آمریکا شامل تعرفه روی مجموعه‌ای از محصولات کشاورزی و صنعتی را اعلام کرد. همزمان، پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان اظهار کرد اتحادیه اروپا ممکن است با این دو کشور متحد شود.
با اعلام رسمی شکایت اتحادیه اروپا به سازمان جهانی تجارت (WTO) عملا جنگ اقتصادی میان آمریکا و همپیمانان غربی او آغاز شده است .
درگام بعدی، اتحادیه اروپا قصد دارد طی اقدامی تلافی جویانه تعرفه گمرکی 25 درصدی بر 200 قلم از کالاهای آمریکایی با ارزش سالانه 3 میلیارد و 300 میلیون دلار وضع کند و در نظر دارد تا هرچه سریع تر تعرفه های گمرکی خود را بر کالاهای آمریکایی تا 30 تیرماه امسال اجرایی کند.
یکی از ویژگی‌های سیاست‌های تجاری 2018 ترامپ ناپیوستگی و غیرقابل پیش‌بینی بودن آن است‌. مجموعه حوادث و تحولات در بازار فولاد و آلومینیوم در سه ماه گذشته یک نمونه برای نادرست بودن سیاست‌های تجاری رییس جمهوری آمریکا است .
دولت ترامپ فروردین ماه امسال برای نخستین بار سیاست‌های تجاری خود را به عنوان تلاش جدی برای مقابله با رفتار‌های چین و دیگر کشور‌ها در خصوص ارائه یارانه به صنایع فولاد داخلی و به خطر انداختن امنیت ملی آمریکا اعلام کرد‌. سپس مدت کوتاهی پس از اعلام این تصمیم، اکثر متحدان واشنگتن از جمله اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک را از این سیاست معاف کرد‌.
آمریکا به این کشور‌ها از آغاز ماه می (اردیبهشت امسال ) معافیت 30 روزه داد‌. و با پایان یافتن این مدت دولت آمریکا این بار رویکرد لغو همه معافیت‌ها را در پیش گرفته است‌. اکنون این افزایش تعرفه درمورد همه از جمله نزدیک‌ترین متحدان نظامی آمریکا قابل اجراست‌.
اعمال تعرفه‌ها به صنایع فولاد و آلومینیوم آمریکا اجازه می ‌دهد تا بعد از سال‌ها، دوباره با بیش از 80 درصد ظرفیت خود مشغول تولید شوند. هرچند این مسئله می‌تواند به معنای ایجاد اشتغال برای کارگران آمریکایی در این بخش‌ها باشد؛ اما هم‌ زمان این مسئله خبر بدی برای دیگر صنایع آمریکایی از‌جمله بخش ساخت‌وساز و تولید است که فعالیت‌ آنها به استفاده از فولاد و آلومینیوم ارزان گره خورده است.
از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون در آمریکا حداقل ۵۰ هزار نفر شغل خود را در صنایع فولادسازی آمریکا از دست داده‌اند. طبق سرشماری سال 2015 میلادی فولادسازان آمریکایی حدود ۱۴۰ هزار کارگر دارند در حالی که شرکت‌های استفاده‌کننده فولاد که احتمال دارد شاید از تعرفه‌های جدید لطمه ببینند، ۶.۵ میلیون آمریکایی را در صنایع سنگین تا شرکت‌های موادغذایی کوچک از جمله آنها که به فولاد وارداتی وابسته به کار گرفته اند که تغییر روبه افزایش قیمت فولاد و آلومینیوم بر موقعیت شغلی و کاری همه آن‌ها تاثیر منفی خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵