کد مطلب: 86019
 
در مصاحبه با نکونیوز مطرح شد:
قلدری ترامپ در اروپا نتیجه عکس داد!
شکاف اروپا-آمریکا و فرصت‌های ایران
 
عبدالکریم پهلوانی، کارشناس حوزه دیپلماسی انرژی در مورد سفر ۹ روزه ترامپ به خاور میانه و اروپا، گفت: ترامپ در خاور میانه توانست با قلدری و روحیه معامله‌گری، قراردادهای جذابی با عربستان امضاء کند، اما در اروپا قلدری ترامپ نتیجه عکس داد و به دوری بیشتر اتحادیه اروپا از آمریکا منجر شد که ایران می‌تواند از این موضوع، خصوصاً در حوزه انرژی، بهره‌برداری کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱
عبدالکریم پهلوانی، در گفتگو با نکونیوز، در مورد سفر ترامپ به خاور میانه و تبعات احتمالی آن برای ایران، گفت: ترامپ در سفر خود به عربستان سعودی با دامن زدن به ایران‌هراسی و ترساندن اعراب به از دست دادن نفوذشان در منطقه خاور میانه، توانست جیب خود را از دلارهای نفتی به خصوص در قرارداد ۱۱۰ میلیارد دلاری فروش سلاح به این کشور، پر کند.
به گفته این کارشناس حوزه دیپلماسی انرژی، رابطه بین عربستان سعودی و آمریکا تاکنون بر تبادل «نفت در برابر امنیت» مبتنی بوده است؛ بدین ترتیب که عربستان، امنیت انرژی آمریکا را به بهایی بسیار ارزان تأمین می‌کرده و در مقابل نیز آمریکا، امنیت تاج و تخت خاندان سعودی را تأمین می‌کرده است. با این حال، در سال‌های گذشته افزایش تولید نفت آمریکا از یک‌سو، و کاهش توان اقتصادی این کشور به دلیل ظهور اقتصادهای توانمندی نظیر چین، باعث شده تا آمریکا از عربستان بخواهد تا بهای بیشتری را برای تأمین امنیت خود توسط کاخ سفید، بپردازد.
معاون فنی و نظارت بر طرح‌های تاپیکو، در مورد تبعات این رویه ترامپ برای ایران، عنوان کرد: ترامپ می‌داند که اگر با حضور برخی از کشورهای عربی جبهه‌ای علیه ایران در خاور میانه تشکیل دهد، هم سلاح‌های بیشتری به آن‌ها می‌فروشد و هم آن‌ها را وا می‌دارد تا بخش بزرگ‌تری از هزینه‌های جنگ در سوریه را تقبل کنند. بنابراین، ایران‌هراسی ترامپ برای واشنگتن سود دارد و این کشور در ابعاد وسیع‌تری سعی خواهد کرد، ایران را به‌عنوان «تهدید» معرفی کند.

 
پهلوانی با خصمانه خواندن سیاست‌های ترامپ، با اشاره به فرصت‌هایی که ممکن است برای ایران وجود داشته باشد، خاطر نشان ساخت: نزدیکی بیشتر آمریکا به عربستان، عراق که یکی از مهم‌ترین کشورهای خاور میانه خصوصاً در حوزه انرژی است را به دلیل ترس این کشور از تجزیه، به ایران نزدیک‌تر می‌کند و توان اقتصادی خود عربستان را نیز خصوصاً در دورانی که قیمت نفت همچنان پایین است، تحلیل می‌برد. ایران با یک سیاست خارجی حساب‌شده می‌تواند فرصت‌هایی در چنین شرایطی داشته باشد.
مدیرمسئول مجله دیپلماسی انرژی در مورد سفر ترامپ به اروپا گفت: ترامپ در اروپا نیز می‌خواست با قلدری، متحدان اروپایی آمریکا را به پرداخت هزینه‌های بیشتر مجبور سازد؛ ترامپ کشورهای عضو ناتو را مورد انتقاد قرار داد که به اندازه سهم‌شان، در بخش نظامی هزینه نمی‌کنند. با این حال، قلدری ترامپ در اروپا چندان جدی گرفته نشد که این موضوع حتی در زبان بدن آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون، در دیدارشان با ترامپ، قابل مشاهده بود.
وی با اشاره به ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ، عنوان کرد: صدر اعظم آلمان طی اظهاراتی که همه می‌دانند منظورش ترامپ و آمریکا بود، گفته در چند روز گذشته پی برده که اروپا نمی‌تواند به سایر کشورها متکی باشد و اروپا باید سرنوشت‌اش را خودش به دست بگیرد. ترامپ، مازاد تجاری آلمان در مراودات اقتصادی‌اش با آلمان را «بسیار بد» خوانده بود و این‌ها، رهبران کشورهای اروپایی را بسیار نگران کرده است.
پهلوانی با اشاره تهدیدات ترامپ برای معاهده آب و هوایی پاریس گفت: ترامپ آمریکا را تا آستانه خروج از این معاهده پیش برده، در حالی که اروپایی‌ها دست‌یابی ۲۰۰ کشور دنیا به این معاهده را یک پیروزی برای خود می‌دانند. در واقع، شکاف بین آلمان و آمریکا به بالاترین حد پس از جنگ جهانی دوم رسیده و سیاست‌های ترامپ، رفته رفته اروپایی‌ها را به این نتیجه رسانده که باید استقلال بیشتری از خود در عرصه بین‌المللی نشان دهند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران می‌تواند از شکاف ایجادشده بین اروپا و آمریکا استفاده کند، گفت: ایران با دیپلماسی فعال می‌تواند به اروپایی‌ها بقبولاند که منافع‌شان را به زیاده‌خواهی دولت ترامپ گره نزنند. در حوزه انرژی، با ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا، احتمال حضور شرکت‌های اروپایی نظیر شل و توتال در صنعت نفت افزایش می‌یابد و در پتروشیمی نیز شرکت‌های اروپایی، وقتی دولت‌هایشان از واشنگتن فاصله گرفته باشد، در مقابل فشارهای واشنگتن، حمایت دولت‌های خود را می‌بینند و راحت‌تر حاضر می‌شوند در بازار ایران سرمایه‌گذاری کنند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵