کد مطلب: 88134
 
آمادگی هند برای سرمایه گذاری نفتی
 
یک کنسرسیوم هندی خواستار صرف بیش از ۱۱ میلیارد دلار برای توسعه میادین گازی وسیع ایران و ساخت زیرساخت‌های لازم برای صادرات انرژی است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۷
یک کنسرسیوم هندی خواستار صرف بیش از ۱۱ میلیارد دلار برای توسعه میادین گازی وسیع ایران و ساخت زیرساخت‌های لازم برای صادرات انرژی است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری «ان دی تی وی» هند، یک کنسرسیوم هندی خواستار صرف بیش از ۱۱ میلیارد دلار برای توسعه میادین گازی وسیع ایران و ساخت زیرساخت‌های لازم برای صادرات انرژی در ایران شده است. شرط این کنسرسیوم برای سرمایه‌گذاری در این حوزه تضمین بازگشت منطقی سود پروژه از سوی ایران است.

«نارندرا کومار ورما» که رییس بخش سرمایه‌گذاری‌های فرامرزی شرکت گاز طبیعی و نفت هند که بزرگ‌ترین شرکت نفتی هند است گفت: شرکت «ONGC ونیش» هند، پیشنهاد سرمایه‌گذاری ۶ میلیارد دلاری در میدان گازی «فرزاد بی‌» و صرف هزینه باقیمانده ساخت تاسیسات صادرات گاز طبیعی مایع را به ایران داده است.

به گفته او گروهی به دنبال بازگشت تقریبا ۱۸ درصدی‌ هستند و کمپانی‌های هندی خواستار خرید همه گاز صادر شده ایران از طریق این پروژه‌ هستند.

به گفته «ورما» ما بهترین پیشنهاد ممکن را به ایران داده‌ایم. امروز آن‌ها هستند که باید تصمیم بگیرند قبول می‌کنند یا نه. ما به مقامات ایرانی به وضوح گفته‌ایم بازگشت اولیه سرمایه ضروری است.

هند چهارمین کشور وارد کننده بزرگ گاز به دنبال توقف منابع گازی با هدف افزایش تقاضا و استفاده از سوخت پاک است و ایران امروز از تحریم‌ها در بخش انرژی سربرآورده است.

به گزارش این پایگاه خبری هند، ایران روز دوشنبه قرار است قرارداد رسمی‌ را با توتال فرانسه و شرکت پترولیوم ملی چین امضا کند و این قرارداد با هدف توسعه سهم ایران در سفره‌ها و میادین پارس جنوبی است که بزرگ‌ترین منبع گاز طبیعی در جهان ست.

این پایگاه خبری نوشت: مقامات شرکت نفت ایران و وزارت نفت از اظهارنظر درباره این پروژه خودداری کردند. ایران و هند به دنبال توافقی برای توسعه میادین فرزاد بی‌ هستند. به گفته هند بیش از ۱۹ تریلیون فوت مربع در این میادین، منابع گازی وجود دارد. کنسرسیوم از شرکت نفت هند و شرکت گاز هند تشکیل شده است و سعی دارد حق توسعه میادین گاز فرزاد بی‌ را از سال ۲۰۰۹ به دست آورد.

به گزارش این خبرگزاری هندی تعلل در نهایی شدن این توافق به تجارت نفت بین ایران و هند آسیب زده است. هند که خریدار نفت خام ایران در سال‌های تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود، اخیرا میزان خریدش را کاهش داده است و همین مساله منجر به کاستن سود هند از این خرید‌ها توسط ایران به تلافی این اقدام هند شده است.

هند به دنبال ترویج استفاده از سوخت پاک به دلیل مشکلات ناشی از آلودگی هواست و این مساله در سند ۲۰۳۰ هند مورد تاکید قرار گرفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵