کد مطلب: 88864
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
سایه توتال بر نفت و سیاست ایران
 
امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی با کنسرسیومی که توتال رهبری آن را در اختیار دارد، در هفته جاری باز هم مهمترین رویداد عرصه اقتصاد و حتی سیاست کشور بود؛ بطوریکه سایه توتال را بر سر اقتصاد و سیاست کشور می شد به طور ملموسی درک کرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۱
امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی با کنسرسیومی که توتال رهبری آن را در اختیار دارد، در هفته جاری باز هم مهمترین رویداد عرصه اقتصاد و حتی سیاست کشور بود؛ بطوریکه سایه توتال را بر سر اقتصاد و سیاست کشور می شد به طور ملموسی درک کرد.
به گزارش نکونیوز، این سایه سنگین که حاصل کشمکش های دو دسته موافق و مخالف حضور توتال در ایران بود، از انتهای هفته گذشته و سخنان زنگنه در مراسم اکران یک فیلم آغاز شد و تا روز چهارشنبه که مجلس شورای اسلامی در روز بررسی قرارداد توتال، روز پرتنشی را پشت سر گذاشت ادامه یافت؛ هرچند که به نظر می رسد با توجه به حمایت اکثریت مجلس از سخنان وزیر نفت در جلسه علنی روز چهارشنبه و خروج طرح توقف قرارداد توتال از دستور کار مجلس، این هفته پرتنش و پر کشکمش به سود حامیان قرارداد توتال – بخوانید حامیان دولت و وزارت نفت – به پایان رسید.
عصر روز پنجشنبه هفته گذشته ۱۵ تیرماه، اکران فیلم مستند "نامه های یک جاسوس نفتی" در کوشک وزارت نفت با حضور وزیر نفت، به مراسمی برای سخنان صریح و پرحاشیه بیژن زنگنه تبدیل شد. سخنانی که بهانه آن موضوع فیلم مستندی بود که مهدی افشارنیک یکی از روزنامه نگاران حوزه نفت و انرژی ساخته بود : دو نگرش منفی و مثبت به حضور خارجی ها در صنعت نفت ایران، از گذشته تا امروز. وزیر نفت در سخنانش پس از اکران این فیلم، از نگرش استخاره ای و نگاه صفر و صدی به مسایل گلایه کرد و از نهادینه شدن تفکر کمونیسم اسلامی در بین انقلابیون دهه ۱۳۵۰ که اکنون مدیران کشور هستند سخن گفت. او همچنین گفت که دوست و برادر و رفیق در عرصه بین الملل بی معناست و هر کشوری در صدد تامین منافع ملی خود است. سخنان زنگنه اگرچه پنجشنبه گذشته ایراد شد اما شنبه رسانه ای شد تا آغازگر یک هفته پرحاشیه برای نفت باشد.
مشروح سخنان وزیر نفت در مراسم اکران فیلم مستند نامه های یک جاسوس نفتی را در لینک ذیل بخوانید: 
گرفتار تفکر استخاره‌‌ای هستیم

مخالفتهای منتقدان دولت با قرارداد توتال که از زمان عقد قرارداد در روز سه شنبه ۱۳ تیرماه آغاز شده بود در هفته جاری هم تداوم یافت. برنامه های تلویزیونی هم در این زمینه که از شبکه جهت داری همچون افق پخش می شد به تریبون یک طرفه ای برای تخریب قرارداد تبدیل شد تا بازتاب آن در قالب سخنان افرادی همچون مسعود درخشان و اصغر ابراهیمی اصل، به مرجعی برای نقد دولت تبدیل شود. ضمن اینکه از افراد شاخص وزارت نفت یا حامی قرارداد در این برنامه ها خبری نبود. روزنامه های اصولگرا هم با هدایت روزنامه کیهان، بارها به نقد این قرارداد پرداختند و حتی پس از خارج شدن طرح توقف اجرای قرارداد توتال از دستورکار مجلس، باز هم از موضع خود کوتاه نیامدند.
گزارش نکونیوز درباره واکنش های منفی منتقدان دولت نسبت به قرارداد جدید نفتی را در لینک ذیل بخوانید: 
فاز جدید انتقاد از قرارداد توتال

اما اوج تقابل دولت و منتقدان، در روز چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی رقم خورد. جایی که برخی نمایندگان در اقدامی عجیب، طرحی سه فوریتی برای توقف قرارداد توتال ارائه دادند که با واکنش طیف مقابل مواجه شد. چراکه طرح سه فوریتی عموما در موارد خاص که کشور در شرایط حساسی قرار گیرد ارائه می شود که تاکنون در تاریخ مجلس شورای اسلامی، اگر نگوییم بی سابقه – از لحاظ ارائه پیشنهاد طرح – کم سابقه است. زنگنه صبح روز چهارشنبه به مجلس رفت و درباره توتال سخن گفت. مخالفان و موافقان قرارداد هم سخن گفتند و در بخشی از جلسه سخنان مصطفی کواکبیان عضو فراکسیون امید مجلس درباره چرایی حمایت روحانیون مجلس از این طرح سه فوریتی و تاکید بر فقدان تخصص نفتی در بین آنان، با واکنش تعدادی از روحانیون مجلس از جمله ذوالنور که از طراحان طرح سه فوریتی بود مواجه شد و جلسه علنی دقایقی به تنش کشیده شد. اما در مجموع، سخنان زنگنه موجب شد نه تنها این طرح به رای گیری درباره فوریت آن نرسد، بلکه با پس گرفته شدن امضای برخی امضاکنندگان، به طور کلی از دستور کار خارج شد. سخنان زنگنه در جلسه علنی روز چهارشنبه را در لینک ذیل بخوانید:
قرارداد با توتال «امنیت‌زا» است

گزارش تصویری از متن و حاشیه جلسه علنی روز چهارشنبه را در لینک ذیل ببینید: 
حواشی حضور رنگنه در مجلس

بازتاب دفاع زنگنه از قرارداد با توتال در مجلس شورای اسلامی در روزنامه ها را در لینک ذیل ببینید: 
بازتاب دفاع زنگنه از توتال در روزنامه ها
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵