کد مطلب: 93804
 
گزارش نکونیوز از تأخیر در توسعه میادین آزادگان، فرزاد ب و لایه نفتی پارس جنوبی
چرا انتظار برای امضای IPCهای جدید طولانی شد؟
 
تحولات جاری در صنعت نفت کشور و اظهارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نشان می‌دهد که انعقاد قراردادهای نفتی در قالب IPC با موانعی روبرو شده و احتمالاً باز هم برنامه جذب سرمایه در صنعت نفت کشور به کندی خواهد گرایید. وزیر نفت در ابتدای دولت دوازدهم گفت که تا انتهای سال ۹۶، ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار در صنعت نفت جذب خواهد شد که با توجه به تحولات کنونی، بعید است چنین چیزی محقق شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۵
تحولات جاری در صنعت نفت کشور و اظهارات مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نشان می‌دهد که انعقاد قراردادهای نفتی در قالب IPC با موانعی روبرو شده و احتمالاً باز هم برنامه جذب سرمایه در صنعت نفت کشور به کندی خواهد گرایید. وزیر نفت در ابتدای دولت دوازدهم گفت که تا انتهای سال ۹۶، ۵۰ تا ۶۰ میلیارد دلار در صنعت نفت جذب خواهد شد که با توجه به تحولات کنونی، بعید است چنین چیزی محقق شود.
به گزارش نکونیوز، در سه میدان نفتی و گازی که توسعه آن‌ها برای وزارت نفت از اولویت برخوردار بود، کارها گره خورده و قرارداد توسعه این میادین هنوز با امضا فاصله دارد. این سه میدان دارای اولویت که احتمالاً قرارداد توسعه آن‌ها در سال ۹۶ امضا نخواهند شد، عبارتند از: میدان نفتی آزادگان، لایه نفتی پارس جنوبی و میدان گازی فرزاد ب.

وضعیت پیچیده میدان نفتی آزادگان
در مورد قرارداد توسعه میدان نفتی آزادگان، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت، به صراحت گفته است که مناقصه این میدان در سال ۲۰۱۷ برگزار نخواهد شد. شرکت‌های بین‌المللی توتال، شل، پتروناس و اینپکس ژاپن برای توسعه میدان نفتی آزادگان، تفاهم‌نامه امضا کرده‌اند و این شرکت‌ها باید برای خود شریک داخلی نیز پیدا کنند.
کاردر در مورد روند برگزاری مناقصه میدان آزادگان با ذکر این نکته که این مناقصه تا پایان سال ۲۰۱۷ برگزار نخواهد شد، گفته است: شرکت‌ها همچنان در حال بررسی مدل‌های فنی هستند و برخی از آنها هنوز ایده‌های ما را اجرا نکرده‌اند. شورای عالی مخازن، ایده‌های آنها را مورد بررسی قرار داده و برخی از آنها را برای اعمال تغییرات برگردانده است.
وی با تاکید بر اینکه برای توسعه میدان نفتی آزادگان کنسرسیوم تشکیل خواهد شد، گفته است: هنوز اسامی شرکت‌هایی که می‌خواهند کنسرسیوم تشکیل دهند، اعلام نشده است. ما دو هفته به آنها فرصت داده بودیم، اما باز هم این فرصت تمدید شد. زیرا آنها بین خودشان فرآیند سختی را طی می‌‌کنند.
میدان نفتی آزادگان، مهم‌ترین میدان کشف شده ایران در ۳۰ سال گذشته است و ذخایر نفت آن ۳۷ میلیارد بشکه تخمین زده می‌شود. این میدان با میدان مجنون عراق مشترک است و توسعه آن برای وزارت نفت، اهمیت بسیاری دارد.

میدان گازی فرزاد ب: هند در انتظار پاسخ ایران؛ ایران در انتظار پاسخ هند!
میدان دیگری که کار قرارداد توسعه آن با مشکل مواجه شده است میدان گازی فرزاد ب است. اختلافات بر سر توسعه این میدان حتی به اختلافات نفتی ایران و هند نیز منجر شده و هندی‌ها برای تحت فشار قرار دادن ایران در موضوع قرارداد توسعه این میدان، واردات نفت خود از ایران را کاهش داده‌اند.
این میدان در سال ۲۰۰۸ توسط یک شرکت هندی به نام «او ان جی سی ویدش»کشف شده بود و هندی‌ها از ایران درخواست دارند تا توسعه این میدان را به این شرکت هندی واگذار کند. آخرین پیشنهاد این شرکت هندی که آن‌ها آن را «بهترین پیشنهاد» نامیده‌اند، یک طرح توسعه ۱۱ میلیارد دلاری است. از این میان، شرکت هندی گفته است که ۵.۸ میلیارد دلار در توسعه میدان سرمایه‌گذاری خواهد کرد و ۵ میلیارد دلار دیگر نیز هزینه احداث واحد ال ان جی و تبدیل گاز تولیدی در میدان به ال ان جی، خواهد شد. نارندرا ورما مدیر اجرایی شرکت او ان جی سی ویدش در روزهای گذشته گفته است که این شرکت هندی، منتظر پاسخ ایران به پیشنهاد خود است. وی توپ را در زمین ایران انداخته و گفته زمانی که ایرانی‌ها با شرایط ما موافقت به عمل آورند، ما کار را آغاز خواهیم کرد. وی صراحتاً گفته که ایرانی‌ها قیمت بالایی برای گاز تولیدی میدان درنظر دارند و طبق قیمت پیشنهادی ایران، توسعه این میدان برای هندی‌ها صرفه نخواهد داشت.
در مقابل ایران نیز واکنش مشابهی به پیشنهاد شرکت هندی داده است و گفته است که پیشنهاد شرکت هندی قابل قبول نیست، چرا که چیزی از قبل آن، عاید ایران نمی‌شود. علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تداوم مذاکره با هندی‌ها برای توسعه فرزاد ب گفته است: ما مبانی مالی خودمان را به هندی ها اطلاع دادیم تا جاهایی را که ایراد دارد، اصلاح کنند. وی گفته است: در صورتی که مشکلات مالی برطرف نشود اقتصاد پروژه متاثر می‌شود؛ بنا بر این قرار شد که طرف هندی دوباره بندهای قراردادی را مطالعه کرده و نتیجه را به ما اعلام کنند.
هندی‌ها اما می‌گویند «بهترین پیشنهاد» را به ایران ارائه داده‌اند و منتظر پاسخ ایران هستند. این چنین است که مذاکرات بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب، حداقل به صورت موقتی به بن بست خورده است.

ضربه خرید مرسک توسط توتال به توسعه لایه نفتی پارس جنوبی
سومین میدان دارای اولویت، لایه نفتی پارس جنوبی است. اما در این‌جا نیز خرید شاخه نفتی شرکت دانمارکی مرسک، مرسک اویل، توسط توتال فرانسه، وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را پیچیده کرده است. ایران حساب ویژه‌ای روی مرسک باز کرده بود و هم‌اکنون توسعه لایه نفتی پارس جنوبی توسط توتال با هاله‌ای از ابهام روبرو است.
مقامات شرکت ملی نفت پیش از واگذاری بازوی نفت و گاز شرکت مرسک به توتال از پیشنهاد فنی این شرکت دانمارکی ابراز رضایت کرده بودند و حتی غلامرضا منوچهری، معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت، با اشاره به مطالعات صورت گرفته توسط مرسک گفته بود تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی می‌تواند به ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار بشکه در روز برسد. تولید نفت ایران از لایه نفتی پارس جنوبی در حال حاضر در حدود ۲۵ هزار بشکه در روز است.
اما وزیر نفت در شهریور ماه در مورد شرایط ایجاد شده پس از خرید مرسک اویل توسط توتال گفت: مذاکرات [برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی] ادامه دارد، اما خرید سهام بخش نفتی شرکت دانمارکی مرسک از سوی توتال فرانسه تا حدی ما را نگران کرده است. زیرا در این شرایط این شرکت فرانسوی مجری طرح (اپراتور) سمت قطری لایه نفتی پارس جنوبی هم خواهد بود و این موضوع نگران‌کننده است. ما گفته‌ایم از تعدادی شرکت‌ها مانند شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس)، انی ایتالیا، شرکت انگلیسی - هلندی شل و پتروناس مالزی برای مذاکره در باره توسعه لایه نفتی پارس جنوبی دعوت کنند، با این حال می‌توان گفت مرسک در این زمینه تجربه خوبی داشت. ما ظرف سه تا چهار ماه آینده، با شرکت‌های نفتی مذاکرات فشرده بازرگانی خواهیم داشت.
اما مشخص نیست مذاکره با شرکت‌های جدیدی که آشنایی اندکی با لایه نفتی پارس جنوبی دارند، چه مدت به طول خواهد انجامید. بعید است بتوان چنین مذاکرات دشواری را در عرض چند ماه به نتیجه رساند. مرسک اویل از سال ۱۹۹۲ تا همین چند ماه گذشته، توسعه بخش قطری لایه نفتی پارس جنوبی را برعهده داشت که در سال ۲۰۱۷، توسعه این میدان به توتال واگذار شد و این شرکت فرانسوی تا ۲۵ سال آینده، مسئولیت تولید نفت از این میدان را بر عهده خواهد داشت. این امر و همچنین مذاکرات پیشین مرسک با ایران باعث شده بود تا این شرکت، بهترین گزینه برای توسعه لایه نفتی باشد.
شرکت توتال فرانسه در اواخر مرداد ماه، واحد نفتی شرکت ای پی مولر-مرسک (AP Moller-Maersk) را در معامله‌ای به ارزش ۷.۴۵ میلیارد دلار خرید و این معامله کار توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را با دشواری‌های بزرگی روبرو کرد.
پیش از خرید مرسک اویل توسط توتال، مذاکرات با مرسک تا آن‌جا پیش رفته بود که حتی غلامرضا منوچهری در اوایل مرداد ماه جزئیاتی از پیشنهاد مرسک را نیز برای توسعه لایه نفتی در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود. منوچهری گفته بود: شرکت مرسک پیشنهاد داد که توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در سه فاز صورت گیرد که یک فاز در واقع حفر چاه‌های تزریق آب و حفظ همین میزان تولید و رساندن آن به حدود روزانه ۳۰ هزار بشکه است و فاز بعد حفر چاه‌های جدید است و بعد از دو سال حفر تعداد زیادی چاه در دستور کار قرار می‌گیرد و چون گستره میدان (لایه نفتی) بسیار زیاد است و تقریباً همه فازهای گازی را در بر می‌گیرد، بنابر این آنها اعلام کردند می‌توانند بعد از یک دوره تولید نفت را از این میدان به ۱۲۰ هزار بشکه و بعد به ۱۴۰ هزار بشکه در روز برسانند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در مورد صلاحیت مرسک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفته بود: تصور کارشناسان این است که شرکت مرسک بهترین گزینه است و می‌تواند گزینه مناسبی با توجه به یافته‌های این شرکت از لایه نفتی در سمت قطر باشد که البته این قراردادها محرمانه است و آنها نمی‌توانند اطلاعات را منتقل کنند ولی بالاخره خودشان از این تجربه نهایت استفاده را خواهند کرد.
به هر حال این ارزیابی‌ها از حضور مرسک در لایه نفتی پارس جنوبی، خیلی زود قدیمی شد و با خرید مرسک اویل توسط توتال، وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی پیچیده‌تر شده است. مذاکرات پیچیده فنی و مالی با شرکت‌های جدید بین‌المللی برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، احتمالاً زمان‌بر خواهد بود و کلید خوردن فاز جدید توسعه در لایه نفتی را با تأخیر مواجه خواهد کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵