کد مطلب: 104849
 
فایننشال تایمز از نگرانی ژاپن درباره امنیت انرژی گزارش می دهد:
تغییرات بازار نفت با رویکرد دوباره ژاپن به انرژی هسته ای
 
امنیت انرژی، تنها موضوعی است که سیاست انرژی ژاپن را به پیش میبرد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۵
امنیت انرژی، تنها موضوعی است که سیاست انرژی ژاپن را به پیش میبرد.
به گزارش نکونیوز، به طور حتم سوخت ها باید کاهش یابند اما این امر در درجه دوم قرار دارد. انرژی های تجدیدپذیر رشد خواهند داشت اما زغال سنگ بزرگترین منبع ذخایر انرژی برای آینده خواهد بود این درحالی است که گاز طبیعی که تولیدش کمتر است کاهش یافته است. برنده اصلی انرژی هسته ای است که تنها با گذشت هفت سال از حادثه فوکوشیما ، بار دیگر کار خود را آغاز کرده و به طور متداوم درحال رشد است.
این روند نتیجه برنامه جدید ملی ژاپن تا سال ۲۰۳۰ است. ژاپن با وجود پایین بودن رشد تولید ناخالص داخلی در دو دهه اخیر، سومین اقتصاد بزرگ جهان و برخلاف الگوی مصرف درست این کشور مصرف کننده بزرگ انرژی است. ژاپن در بازار جهانی انرژی بازیکنی مهم باقی خواهد ماند اما این کشور نسبت به وابستگی واردات انرژی نگران است. واردات نفتی دهه ۷۰ میلادی چشمان ژاپن را نسبت به خطر وابستگی به نفت خاورمیانه باز کرد.
در حادثه هسته ای فوکوشیما که به دنبال سونامی و زلزله در سال ۲۰۱۱ رخ داد مواد رادیواکتیو به بیرون نشت کردند و تمامی راکتورهای هسته ای کشور تعطیل و باعث افزایش ناگهانی واردات گاز مایع و رشد قیمت گاز در آسیا شد. این رشد اکنون با به کار افتادن نوزده ایستگاه هسته ای ژاپن کاهش یافته است. در نتیجه این امر و ذخیر بیش از حد در جهان، قیمتهای گاز در آسیا در سطح سال ۲۰۱۴ رسیده اند و ژاپن نمیخواهد خود را بار دیگر در موقعیت خطر قرار دهد. پرسش اینجاست که چطور کشور این خطر را معنی میکند؟
هیچ کمبود گازی در منطقه وجود ندارد. از استرالیا تا اندونزی و قطر در خاورمیانه، یا شرق سیبری میزان گاز بالاست و حتی ذخایر گاز شیل در آمریکا رشد داشته است و به نظر می رسد در سالهای آینده گاز تولیدی آمریکا با رشد نفت شیل بیشتر خواهد شد. دراین میان قیمت ها متفاوت هستند اما ژاپن از نظر اقتصادی قدرت پرداخت هزینه ها را دارد. خطری که از دید توکیو دور نیست مسئله امنیت انرژی و مشخص کردن مسیرهای تجاری برای ورود گاز به ژاپن است. درمقابل رویکرد چینی ها بسیار واضح است. چین واردات نفتی خود را افزایش داده است و به بیش از ۹ میلیون بشکه در روز – بیش از یک پنجم تجارت نفت در جهان - رسانده است که این کشور را به بزرگترین وارد کننده نفت جهان تبدیل کرده است و امسال از کشور آمریکا پیشی گرفته است. براساس آخرین مطالعات آژانس بین المللی انرژی ، چین سال آینده بزرگترین واردکننده گاز در جهان خواهد شد و انتقال گاز LNG به رشد خود ادامه خواهد داد و تا سال ۲۰۲۳افزایشی ۶۰ درصدی خواهد داشت. البته چین دارای زغال سنگ بسیاری است و درحال رشد میزان برق تولیدی از انرژی های تجدید پذیر و انرژی هسته ای است اما حتی در این مقطع کشور وابسته به واردات انرژی و بازیگری کلیدی در بازارهای نفت و گاز است. این تغییر تحت نظر شی جین پینگ رئیس جمهور چین که دارای یک فلسفه سنتی اعتماد به نفس است بیش از حد بوده .درحالیکه پیشتر این انتظار میرفت که پکن رویکرد سنتی تری را انتخاب کند این کشور سعی دارد تا با ذخیره کردن سوخت با وجود هر شرایطی در جهان قدرتنمایی کند. در بخش اقتصادی و نظامی کشور ژاپن دومین قدرت در آسیا است ولی نمیتواند رویکرد چین را درباره مالکیتش بر جزایر جنوب چین متوقف کند و تنها باید نظاره گر تحولات در شبه جزیره کره باشد. اتحاد آمریکا با ژاپن به نظر تقویت شده است اما در عمل مشخص نیست که آمریکا برای بازکردن مسیر تجاری از آسیا کشتی های بیشتری ارسال کند. ژاپن با مشاهده محدودیت ها معتقد است برنامه جدید انرژی اش منطقی است. آسیا به منطقه ای خطرناک تبدیل شده و درصورت تقابلات بیشتر ، تجارت انرژی دچار شکنندگی خواهد شد. حزب دموکراتیک ژاپن قادر به احیای اقتصاد خود نیست و باتوجه به کاهش محبوبیت در نظرسنجی ها ، تصمیم حزب حاکم درباره موضع هسته ای کشور مستحکم است. با توجه به تغییرات جهانی در زمینه انرژی ، توکیو نمی تواند درباره استراتژی انرژی هسته ای وقت تلف کند. بنابراین انتخاب این سیاستگذاری نتیجه بزرگی بر اقتصاد داخلی و بازارهای انرژی جهان دارد. ژاپن باید قواعد امنیتی بیشتری را برای راکتورهای امنیتی اش اعمال کند. همچنین باید به این امر اشاره کرد که آینده هسته ای ژاپن بر همکاری این کشور با آمریکا نیز تاثیرگذار خواهد بود. صنایع هسته ای آمریکا و ژاپن در نیم قرن اخیر مثل برادران دوقلو بودند. شرکت های هسته ای ژاپن با توسعه تولیدات پیشرفته انرژی هسته ای برای استفاده شهری باعث پیشی گرفتن این کشور شده است. این درحالی است که آینده ایالات متحده در زمینه تولید نیروگاه های تازه هسته ای نامشخص است. آغاز استفاده مجدد از انرژی هسته ای در ژاپن برای کاهش بخشی از گازهای گلخانه ای ناشی از سوخت زغال سنگ و باتوجه به اینکه میزان گسترش منابع تجدیدپذیر نامشخص و پرهزینه راهی ضروری است .
نیک باتلر / فایننشال تایمز
ترجمه : فاطمه مهتدی/نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵