کد مطلب: 93354
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از ایران پلاست تا زمزمه تغییرات در نفت
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، چندان پر رویداد نبود و نمایشگاه ایران پلاست، مهمترین رویداد صنعت نفت در هفته نخست پاییز را به خود اختصاص می داد. هرچند زمزمه تغییرات در معاونت های وزارت نفت، این هفته جدی تر از گذشته مطرح شد و احتمالا در همین هفته شاهد تغییراتی در نفت خواهیم بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۵۹
صنعت نفت در هفته ای که گذشت، چندان پر رویداد نبود و نمایشگاه ایران پلاست، مهمترین رویداد صنعت نفت در هفته نخست پاییز را به خود اختصاص می داد. هرچند زمزمه تغییرات در معاونت های وزارت نفت، این هفته جدی تر از گذشته مطرح شد و احتمالا در همین هفته شاهد تغییراتی در نفت خواهیم بود.
به گزارش نکونیوز، یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست صبح یک‌شنبه، ۲ مهر رسماً با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور، بیژن زنگنه وزیر نفت، مرضیه شاهدایی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی افتتاح شد. امسال یازدهمین دوره نمایشگاه ایران‌پلاست با مشارکت بیش از ۱۱۰۰ شرکت داخلی و خارجی از ۲۴ کشور جهان برگزار شد. وزیر نفت در مراسم افتتحایه گفت: سال گذشته عرضه خوراک به واحدهای پایین دستی یک میلیون تن افزایش یافت و امسال طبق قولی که داده شده، یک میلیون تن دیگر به بازارهای داخل اضافه می شود. همچنین نوسانات پیش بینی نشده قیمت خوراک‌ها باید از طریق تشکیل اتحادیه، تعاونی و شرکت‌های بازرگانی رفع شود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی نیز با بیان این تولید مواد اولیه پلیمری در کشور حدود ۷.۵ میلیون تن در سال است، اظهار کرد: این رقم با برنامه ریزی‌های کلان انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه به ۱۲ میلیون تن در سال افزایش خواهد یافت.
ایران پلاست یازدهم آغاز به کار کرد
ایران پلاست یازدهم در شرایط پساتحریم، بیش از گذشته مورد توجه شرکتهای خارجی قرار گرفت و بیشترین شرکت کنندگان خارجی در نمایشگاه، از ۴ کشور اروپایی بودند. کشورهایی که شرایط را برای سرمایه گذاری در ایران یا مشارکت، بیش از گذشته فراهم می بینند. هرچند در این مسیر، همچنان موانعی، از وضعیت صنعت پتروشیمی در ایران گرفته تا محدودیتهای نقل و انتقالات مالی وجود دارد.
فراز و نشیب های ایران پلاست در گذر زمان
اهمیت نمایشگاه ایران پلاست، برای صنایع پایین دست صنعت پتروشیمی بسیار بیش از بخش بالادستی است و امسال نیز فعالان این حوزه، حضوری فعال در نمایشگاه داشتند.
ایران‌پلاست، نمایشگاهی برای صنایع پایین‌دستی پتروشیمی
هلدینگ نکو به همراه به همراه شرکت‌های زیرمجموعه خود و نکونیوز - پایگاه خبری تحلیلی نفت، انرژی و اقتصاد - نیز در یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پلاست حضور داشتند. هلدینگ نکو در قالب شرکت «توسعه کسب‌وکار نکو» از چندین شرکت خصوصی فعال در حوزه‌های اصلی «نفت، گاز، پتروشیمی» و «صنعت ساختمان» تشکیل شده است. این هلدینگ کلیه بخش‌های زنجیره تأمین صنعت پتروشیمی را از ارائه دانش فنی تولید محصولات خاص و تولید آن‌ها تا مدیریت پروژه‌ها، مشاوره سرمایه‌گذاری و تأمین مواد و محصولات این حوزه پوشش می‌دهد. شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ نکو عبارتند از: مدیریت صنعت نکو، نکو پژوهش اروند، دهکده فناوری نکو اروند، تأمین کالا نکو، مشاورین هوتن‌پی.
هلدینگ نکو در ایران پلاست به روایت تصویر
گزارش نکونیوز درباره یازدهمین نمایشگاه ایران پلاست را در لینک ذیل بخوانید:
چالش‌های متعدد صنعتی با قابلیت‌های بسیار
گزارشهای تصویری نکونیوز از نمایشگاه ایران پلاست را در لینک های ذیل ببینید:
ایران پلاست یازدهم به روایت دوربین نکونیوز(۱)
ایران پلاست یازدهم به روایت دوربین نکونیوز(۲)

زمزمه تغییرات در صنعت نفت
باز هم مثل گذشته، خبر انتصابات در صنعت نفت، پیش از آنکه به طور رسمی اعلام شود، سر از شبکه های مجازی در آورد. خبرهای غیررسمی حکایت از انتصاب صادق آبادی و ختلان به عنوان معاونان وزیر در پالایش و پخش و پتروشیمی دارد. همچنین گفته می شود مرضیه شاهدایی به عنوان قائم مقام وزیر منصوب می شود. گویا قرار است حکم منصوبین جدید، فردا (دوشنبه) صادر شود. درباره این انتصابات که به نظر می رسد با تفکر جوانگرایی صورت گرفته، سخن بسیار است اما از آنجا که هنوز خبر رسمی در این زمینه اعلام نشده، در انتظار صدور حکمها باقی می مانیم. 

افزایش صادرات نفت ایران به آسیا
هفته گذشته اعلام شد صادرات نفت ایران به آسیا با افزایش خرید از سوی چین و کره جنوبی، در اوت برای دومین ماه متوالی افزایش یافت و به بالاترین میزان در پنج ماه گذشته رسید. با وجود رشد صادرات ایران در ماه میلادی گذشته، میزان واردات نفت این کشور از سوی چهار خریدار بزرگ آسیایی برای چهارمین ماه متوالی پایین سطح سال گذشته ماند. طبق آمار دولتی و کشتیرانی، چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در اوت مجموعا ۱.۶۴ میلیون بشکه در روز از نفت ایران را وارد کردند که ۱۰.۸ درصد نسبت به اوت سال میلادی گذشته کاهش داشت. یک مقام بلندپایه شرکت ملی نفت ایران هفته جاری اعلام کرد ایران قصد دارد صادرات نفت خام و میعانات را تا پایان سال جاری در حدود ۲.۶ میلیون بشکه در روز حفظ کند اما فعالیت‌های تعمیراتی اخیر، کاهش ذخایر نفت و رشد تقاضای داخلی، صادرات به خارج از کشور را محدود خواهد کرد. بر اساس آمار رویترز Eikon، واردات نفت ایران از سوی چین در اوت ۵.۵ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت و به ۷۸۶ هزار و ۷۲۰ بشکه در روز رسید که بالاترین واردات ماهانه از سال ۲۰۰۶ بود. واردات کره جنوبی در همین مدت ۴۶.۷ درصد رشد کرد و به ۴۰۷ هزار و ۳۲۳ بشکه در روز رسید که بالاترین میزان در پنج ماه اخیر بود. اما هند به تلافی تصمیم تهران برای اعطای حق توسعه یک میدان گازی به یک شرکت روسی به جای هندی‌ها، همچنان وارداتش از ایران را کاهش می‌دهد. هند در اوت ۳۳۵ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز نفت ایران را وارد کرد که پایین‌ترین میزان از فوریه سال ۲۰۱۶ به این طرف بود و در مقایسه با اوت سال ۲۰۱۶، حدود ۴۲ درصد کاهش نشان داد. طبق آمار وزارت بازرگانی ژاپن، واردات نفت ایران از سوی ژاپن در اوت کاهش یافت و به ۱۰۷ هزار و ۳۵۷ بشکه در روز رسید که پایین‌ترین حجم واردات از آوریل بود. بر اساس گزارش رویترز، ایران افزایش تولید نفت از حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز به حدود ۴ میلیون بشکه در روز تا پایان سال میلادی جاری و ۴.۵ میلیون بشکه در روز ظرف پنج سال آینده را هدف گذاری کرده است. 

تولید نفت ایران افزایش یافت
همچنین نتایج تحقیق جدید رویترز نشان می دهد که میزان صادرات نفت ایران از ۳.۷۹ میلیون بشکه در ماه اوت به ۳.۸۱ میلیون بشکه در روز در ماه سپتامبر افزایش یافته است. این تحقیق نشان می دهد، میزان تولید نفت ۱۳ کشور عضو اوپک که بخشی از توافق کاهش تولید هستند، در ماه سپتامبر نسبت به ماه اوت ۶۰ هزار بشکه در روز رشد داشته است. عرضه نفت ۱۱ عضو توافق کاهش تولید ۴۰ هزار بشکه در روز رشد داشته است. این گزارش حاکی است، ۱۱ عضو توافق کاهش تولید، میزان تولید خود را نسبت به اکتبر ۲۰۱۶، ۹۹۸ هزار بشکه در روز کاهش داده اند، در حالی که قرار بوده این کشورها ۱.۱۶۴ میلیون بشکه در روز از تولید خود بکاهند. این به معنای تبعیت ۸۶ درصدی اوپک از توافق کاهش تولید در ماه سپتامبر است، در حالی که این میزان در ماه اوت ۸۹ درصد بود. میزان کل تولید نفت اوپک در ماه اوت ۳۲.۶۶ میلیون بشکه در روز بوده که این رقم در ماه سپتامبر به ۳۲.۷۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است. این گزارش حاکی است، ایران وعده داده بود میزان تولید نفت خود را تنها به میزان ۹۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد، در حالی که میزان افزایش محقق شده ایران ۱۰۳ هزار بشکه در روز بوده است. رقم تولید ایران در اکتبر ۲۰۱۶، ۳.۷۰۷ میلیون بشکه در روز بود و ایران بر اساس توافق ایران مجاز بوده این رقم را تا ۳.۷۹۷ هزار بشکه در روز افزایش دهد.

آمار مصرف بنزین در نیمه نخست امسال
روز دوشنبه اعلام شد میانگین مصرف بنزین کشور در شش ماهه نخست سال ۸۱.۷ میلیون لیتر بوده است که نسبت به آمار شش ماهه پارسال (۷۵.۴ ) ۸.۳ درصد رشد داشته است. از نظر حجمی بیش از ۱۵ میلیارد و ۱۹۶ میلیون لیتر بنزین در شش ماهه نخست سال ۱۳۹۶ مصرف شده است. میانگین مصرف بنزین در شهریورماه به علت حجم بالای مسافرت و تعطیلات عید قربان و عید غدیر ۸۸.۲ میلیون لیتر بوده که نسبت به شهریورماه سال گذشته (۸۱.۴ میلیون لیتر) ۸.۴ درصد رشد داشته است. طبق آمارهای شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، بالاترین میزان مصرف بنزین در سال جاری در ۱۶ شهریورماه با ۱۰۴.۷ میلیون لیتر و کمترین میزان مصرف در ۲۵ فروردین‌ماه با ۶۲.۷ میلیون لیتر بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵