کد مطلب: 37374
 
از بودجه نفتی تا اقتصاد نفتی
پیام فرمایشات مقام معظم رهبری درباره نفت
 
اداره کشور بر مبنای فروش نفت خام، بارها توسط مقام معظم رهبری مورد انتقاد قرار گرفته است و در تازه ترین اظهار نظر، ایشان اداره کشور بر مبنای فروش نفت را به بچه پولداری ملی تشبیه کرده اند. اما ایا این به معنای نادیده گرفتن درآمدهای حاصل از فروش نفت یا جلوگیری از فروش نفت است؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۲
اداره کشور بر مبنای فروش نفت خام، بارها توسط مقام معظم رهبری مورد انتقاد قرار گرفته است و در تازه ترین اظهار نظر، ایشان اداره کشور بر مبنای فروش نفت را به بچه پولداری ملی تشبیه کرده اند. اما ایا این به معنای نادیده گرفتن درآمدهای حاصل از فروش نفت یا جلوگیری از فروش نفت است؟
به گزارش نکونیوز، این اولین بار نیست که مقام معظم رهبری از تکیه بر درآمدهای نفتی انتقاد می کنند و یکبار نیز از ضرورت رسیدن به نقطه ای که به بستن چاههای نفت منجر شود سخن به میان آورده بودند. روز چهارشنبه (امروز) نیز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار صدها تن از نخبگان جوان دانشگاه‌ها و برگزیدگان المپیادها و جشنواره های جهانی و داخلی، بار دیگر بر اهمیت اداره امور کشور بدون تکیه بر درآمدهای نفتی تاکید کردند. ایشان اداره کشور بر مبنای فروش ذخایر زیرزمینی را به «بچه‌پولداری ملی» تشبیه کردند و افزودند: بچه‌پولدارها، قدر پول خود را نمی‌دانند و آن را بیهوده خرج می‌کنند که اداره کشور بر مبنای فروش نفت خام نیز، شبیه همین ماجراست. رهبر انقلاب، اتکای برنامه‌ریزی اقتصادی کشور به درآمدهای نفتی را سپردن اقتصاد ایران به سیاست‌گذاران کلان جهانی خواندند و با اشاره به نوسانات شدید قیمت بین‌المللی نفت افزودند: کشوری که اقتصاد خود را اینگونه برنامه‌ریزی کند، آینده‌اش معلوم است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با استناد به واقعیات یادشده تأکید کردند: ایران به جای تکیه بر درآمدهای نفتی باید با اتکا به نیروهای درونی و ذخایر روی زمین یعنی هوش و استعداد جوانان و تولید علم و دانش اداره شود که در این صورت هیچ قدرتی در دنیا قادر نخواهد بود اقتصاد کشور را به بازی بگیرد.
این سخنان مقام معظم رهبری از این جهت حایز اهمیت است که می تواند خط مشی صنعت نفت ایران را به روشنی مشخص کند. هرچند برخی تلاش دارند این سخنان را به معنای تاکید بر توقف فروش نفت ارزیابی کنند اما این نکته را باید در نظر گرفت که عدم تکیه اقتصاد کشور بر درآمدهای نفتی، ضرورتا به معنای جلوگیری از فروش نفت نیست. کشورمان می تواند همچنان صادرکننده نفت باشد اما این به معنای تکیه بر درآمدهای نفتی نیست. نمونه هایی داریم که کشوری صادرکننده نفت بوده اما این نه تنها به معنای اتکای آن کشورها به نفت نیست، بلکه رونق اقتصادی را در آن کشورها ایجاد کرده است؛ درحالیکه دولتهای مختلف در کشور ما برای نیل به این هدف، گامهای عملی چندانی برنداشته اند.
نیل به هدف ترسیم شده در فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اداره امور کشور بر مبنای فروش نفت خام می تواند حاوی دو پیام روشن باشد.
نخست، ضرورت کاهش سهم نفت در بودجه سالیانه است؛ موضوعی که در بودجه سال جاری و همچنین اغلب لوایح بودجه در دولت قبل مورد توجه قرار نگرفت. این به معنای ضرورت کاهش سهم نفت در بودجه سال آینده است که هم اکنون دولت در حال تدوین آن است.
دوم، توجه به صنایع پایین دستی از جمله پالایشگاهها و بویژه صنایع تکمیلی حوزه پتروشیمی است که از خوراکهای نفتی و گازی استفاده می کنند تا فرآورده ها و محصولات را با ارزش افزوده بالاتری عرضه کرده و در زمینه اشتغالزایی نیز نقش موثرتری داشته باشند.
در صورت توجه به این دو مقوله است که ذخایر زیرزمینی به مسیر اصلی هدایت می شوند و اقتصاد بدون تکیه بر نفت به مسیر صحیحی هدایت می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵