کد مطلب: 79963
 
ارسال اولین محموله اتان فازهای 20 و 21 به زودی آغاز می شود
زنجیره ارزش، از تولید اتان تا تولید از اتیلن
 
مجری فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی از تکمیل و آمادگی واحد تولید اتان این فازها خبر داده و اعلام کرده که ارسال اولین محموله اتان تولیدی فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی به مجتمع‌های پتروشیمی به زودی آغاز می‌شود. با این نوید خوش، می توان شاهد افزایش ظرفیت خوراک مجتمع های پتروشیمی باشیم.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۲۹
مجری فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی از تکمیل و آمادگی واحد تولید اتان این فازها خبر داده و اعلام کرده که ارسال اولین محموله اتان تولیدی فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی به مجتمع‌های پتروشیمی به زودی آغاز می‌شود. با این نوید خوش، می توان شاهد افزایش ظرفیت خوراک مجتمع های پتروشیمی باشیم.
به گزارش نکونیوز، علیرضا عبادی مجری فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، البته زمان دقیقی برای رسیدن اتان به مجتمع های پتروشیمی و آمار دقیقی از میزان اتان تحویلی به پتروشیمی ها ارائه نداده اما پیش از این، ظرفیت تولید اتان فازهای ۲۰ و ۲۱، یک میلیون تن در سال اعلام شده بود.
البته تنها تولید این فازها، اتان نیست و اولین محموله میعانات گازی این فازها نیز با حجم بیش از ١٧٠هزار بشکه به کشور ژاپن صادر شده است. عبادی معادل ارزی روزانه این میزان میعانات گازی را حدود یک و نیم میلیون دلار عنوان کرد و افزود: در حال حاضر حدود ٢٠٠ متر مکعب بر ساعت میعانات گازی در پالایشگاه خشکی فازهای ٢٠و٢١ تولید و ذخیره سازی می شود.
مجری فازهای ٢٠و٢١ پارس جنوبی با تاکید براین‌که روند فرآوری میعانات گازی این فازها با سرعت مناسبی درجریان است، پیش بینی کرد در ماه‌های آینده میزان تولید و صادرات این هیدروکربور افزایش یابد. وی با اشاره به این‌که عمده متقاضیان خرید میعانات گازی این فازها هم اکنون کشورهای شرق آسیا از جمله ژاپن و کره جنوبی هستند، گفت: باورود دیگر بخش‌های پالایشگاهی و فراساحل فازهای ٢٠و٢١، حجم بیشتری از میعانات گازی این فازها، ذخیره و روانه بازارهای هدف شود.
تولید اتان از این فازها و تزریق آن به مجتمع های پتروشیمی از این جهت حایز اهمیت است که می تواند میزان تولید محصولات پتروشیمی را افزایش داده و با جلوگیری از خام فروشی اتان و تبدیل آن به محصول، ارزش افزوده بیشتری نصیب کشور کند. هزینه تولید اتیلن از نفتا در اروپا و آسیا حدود ٢,٥ برابر آمریکا و ١٠ برابر خاورمیانه است و بهره گیری از منابع بیکران اتان در ایران می تواند امکان تولید اتیلن را با هزینه کمتر فراهم سازد. اتان ۱۲ درصد از خوراک پتروشیمی های جهان را به خود اختصاص می دهد اما در اغلب نقاط جهان، کمبود اتان موجب شده کشورهایی همچون هند، چین و نیز کشورهای اروپایی ناگزیر به واردات اتان باشند. هم اکنون آمریکا نقش مهمی در تامین اتان سایر کشورها ایفا می کند. در چنین شرایطی ایران که از اتان برخوردار است از مزیت رقابتی مهمی برای جذب سرمایه گذار در این حوزه برخوردار است که با توجه به وجود واحدهای تولید اتیلن در کشور، زنجیره تولید را همراه با ایجاد ارزش افزوده تکمیل می کند. البته در این میان برخی اختلاف نظرها درباره فرمول جدید قیمت اتان، ابهاماتی را در مورد سرمایه گذاری در این حوزه ایجاد کرده است اما با توجه به نقش مهم اتان در صنعت پتروشیمی و تقاضای رو به رشد آن در جهان، اتان می تواند همچنان یک هدف مهم برای جلب سرمایه گذاری با هدف تبدیل به اتیلن، تکمیل زنجیره ارزش و اشتغالزایی از طریق تولید محصولات پتروشیمی از اتیلن باشد. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵