کد مطلب: 81483
 
مناقصه آزادگان، جزئیات بیشتر و ابهامات بیشتر
 
ظرف روزهای گذشته جزئیات بیشتری از مناقصه میدان نفتی آزادگان، منتشر شده است. وزیر نفت گفته است که مناقصه آزادگان تا پیش از پایان سال برگزار می‌شود. اما تاکنون بارها برگزاری مناقصه این میدان به تعویق افتاده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
ظرف روزهای گذشته جزئیات بیشتری از مناقصه میدان نفتی آزادگان، منتشر شده است. وزیر نفت گفته است که مناقصه آزادگان تا پیش از پایان سال برگزار می‌شود. اما تاکنون بارها برگزاری مناقصه این میدان به تعویق افتاده است.
به گزارش نکونیوز، مهم‌ترین خبر در مورد توسعه میدان آزادگان را دیروز مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت داد. سیدنورالدین شهنازی زاده گفت: کار توسعه میدان آزادگان قرار است به صورت یکپارچه انجام شود و شرکت‌‌هایی که در مناقصه حاضر می‌شوند کار توسعه را در منطقه آزادگان به صورت یکپارچه انجام می‌دهند و دیگر میدان آزادگان به صورت تفکیک نخواهد بود.
این خبر خود به ابهام‌ها در مورد توسعه میدان آزادگان افزاوده است. شرکت ملی نفت چین (سی ان پی سی) گرچه در اردیبهشت ۹۳ به دلیل تعلل در اجرای قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی، خلع‌ید شد و از طرح توسعه این میدان کنار گذاشته شد، اما همچنان در فاز نخست توسعه میدان نفتی آزادگان حضور دارد.
اکنون که قرار است توسعه میدان آزادگان به صورت یکپارچه صورت گیرد و دیگر شاهد تقسیم میدان به دو بخش شمالی و جنوبی نباشیم، تکلیف حضور شرکت سی ان پی سی چین در میدان آزادگان شمالی در هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد.
بر ابهام‌ها وقتی بیشتر افزوده می‌شود که بدانیم علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در دیدار اوایل اسفندش با وانگ یوپو مدیرعامل شرکت سینوپک چین از وی برای حضور در مناقصه میدان آزادگان دعوت کرده است. در واقع از سینوپک که اصلا در آزادگان حضور نداشته برای شرکت در مناقصه این میدان دعوت شده و تکلیف حضور سی ان پی سی در مناقصه هنوز مشخص نیست.
علاوه بر این وزیر نفت در هفته جاری گفته است که مناقصه میدان آرادگان با حضور تعداد معدودی شرکت برگزار می‌شود. مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت نیز گفته است که دو شرکت اینپکس ژاپن و توتال فرانسه نتایج مطالعه میدان آزادگان را ارائه داده‌اند. تاکنون مطالعه میدان آزادگان، به چهار شرکت خارجی اینپکس، توتال، شل و پتروناس واگذار شده که دو شرکت هنوز نتایج مطالعات خود را ارائه نداده‌اند.
مطالعه میدان آزادگان به یک شرکت زیر مجموعه قرارگاه خاتم (به نام تنکو) نیز واگذار شده است.
بررسی‌های نکونیوز نشان می‌دهد که برای مطالعه میدان آزادگان به شرکت‌ها فرصت شش ماهه داده شده است. تفاهم‌نامه بین شرکت ملی نفت و شرکت پتروناس مالزی اوایل دی ماه امضاء شده و این شرکت طبق تفاهم‌نامه (که البته برای طرفین الزام‌آور نیست) باید نتایج مطالعات خود را تا اواخر خرداد ۹۶ تحویل دهد.
این فرصت‌ها برای مطالعه میدان خود به ابهام‌ها در مورد زمان برگزاری مناقصه میدان آزادگان می‌افزاید. این که توسط مسئولان وزارت نفت گفته می‌شود مناقصه میدان آزادگان تا آخر اسفند برگزار می‌شود، بدین معناست که طرف ایرانی نمی‌خواهد منتظر پایان مهلت تعیین شده در تفاهم‌نامه‌های مطالعه میدان بماند. هنوز مشخص نیست که آیا شرکت‌هایی نظیر شل و پتروناس حاضرند پیش از مشخص شدن نتایج مطالعات‌شان در این مناقصه حضور پیدا کنند یا خیر.
پیش از این بارها تاریخ اعلام شده برای مناقصه میدان آزادگان به تعویق افتاده است. در واقع از مهرماه تاکنون مرتباً گفته می‌شد که مناقصه میدان آزادگان به زودی برگزار می‌شود و تاریخ‌های تقریبی نیز برای برگزاری این مناقصه اعلام می‌شد. این بار نیز ممکن است روند چند ماه گذشته ادامه یابد و تاریخ برگزاری مناقصه میدان آزادگان به سال ۹۶ منتقل شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵