بانک سرمایه‌گذاری و شرکت خدمات مالی "مورگان استنلی" اخیرا اعلام کرده که امتیاز تجارت نفت را به نهادی عملا ناشناخته در ایالت کنتیکت واگذار کرده است
 
 
 
کد مطلب: 48363
 
نگاهي به خروج سرمایه‌گذاران سنتی
غول‌های جدید نفتی از راه می‌رسند
 
سرمایه‌گذاران نفتی تنها کسانی نیستند که از سرعت و دامنه سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی که از سال گذشته آغاز شده، شگفت‌زده شده‌اند. سرمایه‌گذارهای نهادی و حتی تحلیل‌گران اغلب بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز عمدتا غافلگیر شدند. گويي، در این مرحله اجماعی اندکی درباره سرنوشت قیمت نفت در کوتاه‌مدت و بلندمدت وجود دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۱۹
سرمایه‌گذاران نفتی تنها کسانی نیستند که از سرعت و دامنه سقوط قیمت نفت در بازارهای جهانی که از سال گذشته آغاز شده، شگفت‌زده شده‌اند. سرمایه‌گذارهای نهادی* و حتی تحلیل‌گران اغلب بانک‌های سرمایه‌گذاری بزرگ نیز عمدتا غافلگیر شدند. گويي، در این مرحله اجماعی اندکی درباره سرنوشت قیمت نفت در کوتاه‌مدت و بلندمدت وجود دارد.
به گزارش گروه ترجمه نكونيوز، در مواجه با این حقیقت جدید، احتمالا تعجب‌آور نیست که چشم‌انداز تاجران حرفه‌ای که در حوزه خرید و فروش کالاهاي اقتصادی (نظیر نفت) مشغول به کار هستند، تغییر کند. اغلب بانک‌های سرمایه‌گذاری در بلندمدت از تجارت و ذخیره‌سازی کالاهایی چون نفت سود زیادی به جیب زدند. اما این روند از سال گذشته (یا کمی قبل‌تر) در حال تغییر است. کندی رشد اقتصادی چین و کاهش بهای طیف وسیعی از کالاها باعث شد تا سود حاصل از این تجارت کاهش یابد. از جمله تجارت نفت و انرژی در شرایط فعلی که مانند گذشته سودآور به‌نظر نمی‌رسد.
بانک سرمایه‌گذاری و شرکت خدمات مالی "مورگان استنلی" اخیرا اعلام کرده که
با نام‌های بزرگ و جیب‌های بسیار بزرگ‌تری مانند استنلی مورگان و فیبرو که از میدان خارج می‌شوند، سرمایه برای احداث زیرساخت‌های انرژی و توسعه این زیرساخت‌ها هم کمتر خواهد شد. بنا براین سود بیشتری عاید کسانی می‌شود که تمایل دارند تا در شرایط وارد میدان شده و در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. این به احتمال قوی شامل شرکت‌های جدیدی مانند کاستلیتون خواهد شد
امتیاز تجارت نفت را به نهادی عملا ناشناخته در ایالت کنتیکت واگذار کرده است: شرکت بین‌المللی «کاستلیتون» (Castleton).
مورگان استنلی یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین موسسه مالی ـ تجاری وال‌استریت بود که در حوزه نفت فعالیت داشت و توافقش با کاستلیتون، این شرکت را در عرض یک شب به رده بالای فهرست معامله‌گران نفت پرتاب کرده است. این توافق شاید برای مورگان استنلی چشم‌انداز اقتصادی روشنی نداشته باشد اما تاکیدی بر این مسئله است که فضای کسب و کار در جهان به شدت در حال تغییر است.
ظاهرا و در نگاه نخست این‌طور به‌نظر می‌رسد که برای برخی از بانک‌های سرمایه‌گذاری نظیر مورگان استنلی مدیریت کردن سقوط قیمت نفت آسان نبوده است. به این مسئله باید فشار سرمایه‌ای وضع و تغییر مقررات جدید و همچنین نوسانات ذاتی بازار را هم اضافه کرد. فشارهایی که اغلب شرکت‌های بزرگ را وادار می‌کند تا خود را کنار بکشند.
توافق مورگان استنلی با کاستلیتون تنها چند ماه پس از آن نهایی شد که شرکت مشهور تجاری فیبرو (Phibro) توسط اکسیدنتال پترولیوم، شرکت نفت و گاز آمریکایی، تعطیل شد. از آنجایی که شرکت‌های بزرگ در حال خروج از فضای تجارت کالاهای اقتصادی (نظیر نفت) هستند، درها به روی شرکت‌های جدیدی مانند کاستلیتون باز می‌شود، شرکتی كه یکی از غول‌های تجاری آینده خواهد بود.
از طرف دیگر، فروش این کسب و کارهای تجاری احتمالا فرصت‌های جدیدی را برای سودآوری در بخش زیرساخت‌های انرژی فراهم خواهد کرد. با نام‌های بزرگ و جیب‌های بسیار بزرگ‌تری مانند استنلی مورگان و فیبرو که از میدان خارج می‌شوند، سرمایه برای احداث زیرساخت‌های انرژی و توسعه این زیرساخت‌ها هم کمتر خواهد شد. بنا براین سود بیشتری عاید کسانی می‌شود که تمایل دارند تا در شرایط وارد میدان شده و در این بخش سرمایه‌گذاری کنند. این به احتمال قوی شامل شرکت‌های جدیدی مانند کاستلیتون خواهد شد.
بلک‌استون، آپولو و برخی شرکت‌های دیگر نیز سرمایه‌گذاری‌ در بخش انرژی را به‌طور چشمگیری افزایش داده‌اند. با خروج بانک‌ها و نهاد سرمایه‌گذار سنتی نظیر مورگان استنلی، درها به روی نسل جدیدی از سرمایه‌گذاران بخش انرژی گشوده می‌شود تا سودهای کلان را درو کنند. فارغ از این‌که این سرمایه‌گذاران جدید چه کسانی هستند، یک چیز مسلم است: زیرساخت‌های‌ بخش تجارت کالاهای اقتصادی مانند نفت و گاز بخشی مهم و سودآور در اقتصاد مدرن هستند و این سود، سرمایه‌گذاری در این بخش را تضمین می‌کند.
منبع: اویل پرایز

*شرکت‌هایی از قبیل شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری مشترک، شرکت‌های سرمایه‌گذاری محدود، شرکت‌های بیمه عمر که اندوخته اعضا را به شکل سبد سهام و اوراق قرضه نگهداری می‌کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵