داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 98043
 
رشد عرضه‌های اولیه بورس‌های دنیا
 
تعداد عرضه های اولیه عمومی در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۶۲۰ مورد و ارزش ۱۹۰ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ به ترتیب ۴۹ و ۴۰ درصد رشد را نشان می دهند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۶
تعداد عرضه های اولیه عمومی در سال ۲۰۱۷ به بیش از ۱۶۲۰ مورد و ارزش ۱۹۰ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با سال ۲۰۱۶ به ترتیب ۴۹ و ۴۰ درصد رشد را نشان می دهند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بورس تهران؛ موسسه ارنست اند یانگ با انتشار گزارشی اعلام کرد: سال 2017 در حالی پایان یافت که تعداد عرضه های اولیه انجام شده در آن بیش از سال‌های یک دهه اخیر بوده است و به نظر می رسد موارد قابل توجهی از عرضه ها برای سال 2018 برنامه ریزی شده باشند.

همچنین دورنمای این صنعت برای سال جدید پر رونق است که از جمله عوامل این مثبت اندیشی می توان به نوسانات کمتر در مناطق مختلف، افزایش ارزش شرکت ها و تمایل رو به رشد برای عرضه های اولیه در بورس های خارجی به خصوص در ایالات متحده، هنگ کنگ و لندن اشاره کرد.

علاوه بر این انتظار جهانی از انجام عرضه های گسترده در صنایع مختلف و بازار های گوناگون نوید فعالیت عرضه های اولیه در سال جدید و انجام نمونه های بزرگ را می دهد.

بر اساس این گزارش، تعداد عرضه های اولیه عمومی در سال 2017 به بیش از 1620 مورد رسید که در مجموع نزدیک به 190 میلیارد دلار جذب منابع کرد. این ارقام نسبت به سال 2016 به ترتیب 49 و 40 درصد رشد را نشان می دهند.

البته انتظار می رفت نتایج سال 2017 از این میزان هم بهتر باشد؛ با این حال با توجه به برخی تغییرات در قوانین پذیرش بورس هنگ کنگ و هم چنین برخی تحولات در چین، با افت نسبی در سه ماهه چهارم همراه شد. این در حالی است که تقریبا 40 درصد از منابع مالی جذب شده جهانی در عرضه های اولیه در کل سال 2017 و هم چنین کمتر از 60 درصد تعداد عرضه های اولیه به منطقه آسیا-اقیانوسیه اختصاص یافته است.

همچنین فعال‌ترین بخش‌ها در انجام عرضه اولیه، صنایع و فناوری بودند و صنایع مرتبط با محصولات مصرفی سهم قابل ملاحظه ای را به خود اختصاص دادند.

علاوه بر این در سال 2017 حدود 7 درصد از کل عرضه های اولیه در خارج از سرزمین اصلی محل فعالیت ناشر انجام شد که مهمترین مقاصد عرضه های خارجی به ترتیب بورس های هنگ کنگ، نزدک و لندن با 24، 22، 19عرضه اولیه بودند. ناشران چینی هم با 25 عرضه خارجی بیشترین فعالیت را در انجام عرضه های اولیه فرامرزی به خود اختصاص دادند. پس از آنها، ناشرانی از سنگاپور و مالزی به ترتیب با 20 و 8 عرضه خارج از کشور قرار گرفتند.

در این گزارش عرضه های اولیه بورس های خاور میانه و شمال آفریقا در سال 2017 نیز تعداد 47 مورد اشاره شده است که نسبت به سال 2016 بیش از 290 درصد افزایش را نشان می دهد. ضمن این که تامین مالی انجام شده از طریق این عرضه ها هم بیش از چهار و نیم میلیارد دلار برآورد گردیده است که رشدی بالغ بر 340 درصد نسبت به سال قبل از آن دارد. انجام اصلاحات اقتصادی، ثبات بهای نفت و تداوم برنامه های خصوصی سازی در میان کشور های این منطقه، به عنوان عاملی مثبت جهت تقویت بازار عرضه های اولیه در سال 2018 معرفی شده است.

گفتنی است عرضه اولیه سهام (Initial Public Offerings) که به اختصار با IPO نشان داده می‌شود، عبارتست از اولین فروش سهام توسط یک شرکت خصوصی که طی آن به یک شرکت عمومی تبدیل می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵