کد مطلب: 41702
 
فرار رو به جلوی خبرگزاری منتقد دولت
کاهش تزریق گاز به میادین نفتی، میراث کیست؟
 
خبرگزاری منتقد دولت در شرایطی دولت را به مانور رسانه ای درباره تولید گاز و عدم تزریق به میادین نفتی متهم می کند که در زمان دولت قبل در قبال شیرین سازی گاز ترش و خودداری از تزریق آن به میادین نفتی سکوت اختیار کرده بود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۰
خبرگزاری منتقد دولت در شرایطی دولت را به مانور رسانه ای درباره تولید گاز و عدم تزریق به میادین نفتی متهم می کند که در زمان دولت قبل در قبال شیرین سازی گاز ترش و خودداری از تزریق آن به میادین نفتی سکوت اختیار کرده بود.
به گزارش نکونیوز، خبرگزاری فارس که قبل از روی کار آمدن وزیر فعلی نفت، فضاسازی بر ضد او را آغاز کرده بود، طی بیش از یک سال گذشته، همچنان از هیچ تلاشی برای متهم کردن وزارت نفت و شرکتهای تابعه در حوزه های مختلف فروگذار نمی کند. در تازه ترین موضع گیری، این خبرگزاری پس از کنفرانس خبری اخیر مدیرعامل شرکت ملی گاز که آمارهایی مبنی بر افزایش تولید گاز در کشور ارائه داده بود، این موضوع را زیر سوال برده و مدعی شده در ماههای اخیر تزریق گاز به میادین نفتی کاهش یافته تا به جای آن گاز بیشتری در کشور عرضه شود. این ادعا از چند جنبه حایز اهمیت است :
۱-آمارها حکایت از افزایش تولید گاز در کشور دارد و در این آمارهای رسمی نمی توان خدشه ای وارد کرد. در حقیقت، با وجود افزایش مصرف در کشور، تولید نیز افزایش یافته و در این موضوع تردیدی نیست.
۲-اینکه هنوز تولید گاز کشور، پاسخگوی نیاز کشور به گاز نیست، ریشه در عملکرد مسئولان دولت قبل دارد که پروژه های گازی کشور در پارس جنوبی در زمان استقرار آنها با تاخیرهای فراوان مواجه شد. برخی پروژه ها نزدیک به یک دهه از آغاز عملیات اجرایی آن سپری شده و در دولت قبل به مرحله بهره برداری نرسیده و در همان زمان شاهد طرح رویایی فازهای ۳۵ ماهه پارس جنوبی بودیم که باید یک سال و نیم پیش در زمان دولت قبل به بهره برداری می رسید اما هنوز به نیمه راه هم نرسیده است. حاصل تاخیرهای مکرر در اجرای پروژه ها در زمان دولت قبل، عدم افزایش تولید گاز به میزان مقرر در برنامه توسعه بوده که گریبانگیر دولت فعلی شده است. خبرگزاری فارس زمانی که در دولت قبل، پروژه های بزرگ و رویایی با تاخیرهای فراوان مواجه می شد کجا بود که اکنون از کمبود گاز انتقاد می کند؟
۳- فازهای ۶ و ۷ و ۸ پارس جنوبی که در زمان دولت اصلاحات برای تولید گاز ترش با هدف تزریق به میادین نفتی طراحی و اجرای آن آغاز شده بود، سرانجام در دولت احمدی نژاد با مدتها تاخیر به بهره برداری رسید اما از آنجا که دولت وقت توان تامین گاز شیرین مصرفی مردم را نداشت، گاز ترش را برای شیرین سازی به پالایشگاه فرستاد تا به شبکه سراسری تزریق کند و تاسف آور اینکه این روال تا پایان دولت قبل و حتی پس از راه اندازی فازهای ۹ و ۱۰ هم به قوت خود باقی ماند. آن زمان که گاز ترش که صرفا برای تزریق به میادین نفتی تولید شده بود، به مخازن فرسوده نفتی تزریق نمی شد تا دولت گاز مورد نیاز مردم را به هر قیمتی شده تامین کند، خبرگزاری فارس کجا بود؟ آیا آن زمان عدم تزریق گاز به میادین نفتی اشکال نداشت که خبرگزاری اصولگرای حامی دولت سکوت کرده بود؟ و آیا کاهش تزریق گاز به میادین نفتی، میراثی به جای مانده از دولت قبل با کوهی از پروژه های زخمی و نیمه کاره نیست؟
ای کاش در نقدها – بخوانید تخریبها – ی خود اندکی انصاف را رعایت کنیم یا لااقل گذشته را فراموش نکنیم. 
حمیدرضا شکوهی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵