کد مطلب: 70692
 
کاهش 23 درصدی سود بزرگترین پتروشیمی عربستان
سابیک و جنگ با درآمدهای پایین
 
شرکت سابیک بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی عربستان، بالاخره اواخر هفته پیش اعلام کرد که سود این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی 23.2 درصد کاهش یافته است. این هشتمین سه ماهه متوالی است که سود شرکت سابیک، از میانه سال 2014 تاکنون کاهش می‌یابد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۲
 شرکت سابیک بزرگ‌ترین شرکت پتروشیمی عربستان، بالاخره اواخر هفته پیش اعلام کرد که سود این شرکت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی 23.2 درصد کاهش یافته است. این هشتمین سه ماهه متوالی است که سود شرکت سابیک، از میانه سال 2014 تاکنون کاهش می‌یابد. به گزارش نکونیوز، یوسف عبدالله البنیان، مدیرعامل شرکت سابیک ضمن اعلام کاهش درآمدهای این شرکت در سه ماهه منتهی به 30 ژوئن سال جاری، برخی از راهبردهای سابیک برای خروج از دوره درآمدهای پایین را نیز اعلام کرده است. سابیک قصد دارد از طریق افزایش بهره‌وری و فروش برخی از دارایی‌های
سابیک قصد دارد از طریق افزایش بهره‌وری و فروش برخی از دارایی‌های خود خارج از عربستان هزینه‌های خود را کاهش داده و درآمدهایش را افزایش دهد. عبدالله البنیان عنوان کرده که سابیک در فاصله بین پایان سه ماهه اول سال 2016 تا پایان سه ماه دوم این سال، هزینه‌های خود را 18 درصد کاهش داده و تولید این شرکت نیز 3 درصد افزایش یافته است.
خود خارج از عربستان هزینه‌های خود را کاهش داده و درآمدهایش را افزایش دهد. عبدالله البنیان عنوان کرده که سابیک در فاصله بین پایان سه ماهه اول سال 2016 تا پایان سه ماه دوم این سال، هزینه‌های خود را 18 درصد کاهش داده و تولید این شرکت نیز 3 درصد افزایش یافته است. با این حال، علی‌رغم کاهش هزینه‌ها و افزایش تولید، در سه ماهه دوم سال جاری، فروش سابیک 18.1 درصد کاهش یافته و به 9.2 میلیارد دلار رسیده است. سابیک قصد دارد برای افزایش درآمدهای خود واحدهای تولیدکننده رزین و مواد کامپوزیتی خود را گسترش دهد چرا که قیمت این محصولات کمتر تحت تأثیر شرایط بازار قرار می‌گیرد. کاهش قیمت نفت از اواسط سال 2016 باعث شد تا قیمت محصولات پتروشیمی نیز کاهش قابل توجهی را تجربه کند و این امر کاهش سود شرکت سابیک در یک دوره دو ساله را به همراه داشته است. سابیک تولید مواد شیمایی از مواد خام و حذف مرحله فرآوری و پالایش مواد خام را نیز در دستور کار قرار داده است. در این راستا، شرکت سابیک همکاری با غول نفتی عربستان سعودی یعنی آرامکو را آغاز کرده است. سابیک و آرامکو قصد دارند مجتمع‌هایی تأسیس کنند که مواد شیمایی را مستقیماً از نفت خام تولید می‌کند. این شرکت در چین نیز سرمایه‌گذاری‌هایی برای تأسیس یک مجتمع تولید مواد شیمایی با استفاده از خوراک زغال سنگ انجام داده است. علاوه بر این، سابیک هفته پیش اعلام کرد که در راستای تنوع‌بخشی جغرافیایی با همکاری یکی از شرکت‌های زیرمجموعه اکسون موبیل، یک مجتمع پتروشیمی در آمریکا احداث خواهد کرد. سابیک قصد دارد از گاز شیل آمریکا به عنوان یکی از منابع تأمین خوراک خود استفاده کند. افزایش تولید گاز شیل در آمریکا باعث شده تا قیمت گاز در این کشور کاهش یابد و این امر سابیک را ترغیب کرده تا حضور خود در بازار آمریکا را افزایش دهد. در کنار این راهبردها، سابیک قصد دارد بخشی از دارایی‌های خود در خارج از عربستان را که بازده اقتصاد مناسبی ندارند به فروش برساند. سابیک امیدوار است با این راهبردهای گسترده و متنوع دوره درآمدهای پایین را پشت سر گذاشته و سود خود را افزایش دهد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵