کد مطلب: 60882
 
اقتصاد آمریکا بر سر دوراهی نفتی
معادله معکوس شاخص دلار آمریکا و قیمت نفت
 
بررسی فعل و انفعالات بازار نفت در سالهای اخیر نشاندهنده معادله جالبی بین شاخص دلار آمریکا و اقتصاد این کشور با بازارهای جهانی نفت و قیمت نفت است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۵۳
بررسی فعل و انفعالات بازار نفت در سالهای اخیر نشاندهنده معادله جالبی بین شاخص دلار آمریکا و اقتصاد این کشور با بازارهای جهانی نفت و قیمت نفت است.
به گزارش نکونیوز، کاهش قیمت نفت در یک سال و نیم اخیر، فضای تحلیل های بازاری را به سمت بازار نفت سوق داده است. با توجه به اهمیت زنجیره وار قیمت نفت در اکثر صنایع و همچنین تاثیرگذاری آن بر اقتصادهای بزرگ دنیا، در ماه های اخیر تحلیل های زیادی از آینده نفت در دنیا منتشر شده است. در بین عوامل بنیادی افت قیمت نفت شامل؛ کاهش رشد مصرف نفت به دلیل افت رشد اقتصادی کشورهای بزرگ، عدم کاهش سطح تولید، افزایش ناگهانی تولید در برخی کشورها همچون ایران، جنگ قیمت و ارائه تخفیفات زیاد به دلیل افزایش سهم بازار، که کارشناسان در تحلیل های خود به آن ها اشاره کرده اند؛ تغییرات ارزش دلار آمریکا از اهمیت به سزایی برخوردار است. ارزش دلار به عنوان ارزی بین المللی، تاثیر زیادی بر قیمت
تغییرات در ارزش پول آمریکا تاثیر بسزایی بر بازارهای جهانی کالاها از جمله نفت دارد. این رابطه در گذشته تایید شده است. برای مثال از نیمه سال 2014 شاخص دلار آمریکا در طول 9 ماه رشدی معادل 25 درصد داشت و از 80 واحد به محدوده 100 واحد رسید. دقیقا در همین دوره قیمت نفت از محدوده 107 دلار شروع به ریزش کرد و پس از 9 ماه ریزش مداوم در محدوده 42 دلار متوقف شد
کالاهایی دارد که به صورت جهانی قیمت گذاری می شوند. از این رو تغییرات در ارزش پول آمریکا تاثیر بسزایی بر بازارهای جهانی کالاها از جمله نفت دارد. این رابطه در گذشته تایید شده است. برای مثال از نیمه سال ۲۰۱۴ شاخص دلار آمریکا در طول ۹ ماه رشدی معادل ۲۵ درصد داشت و از ۸۰ واحد به محدوده ۱۰۰ واحد رسید. دقیقا در همین دوره قیمت نفت از محدوده ۱۰۷ دلار شروع به ریزش کرد و پس از ۹ ماه ریزش مداوم در محدوده ۴۲ دلار متوقف شد. این کاهش ۶۱ درصدی در قیمت نفت دقیقا منطبق با بازه زمانی افزایش ارزش دلار آمریکا به میزان ۲۵ درصد بوده است. بعد از یک دوره توقف روند افزایش و کاهش در هر دو نرخ، از اوایل اکتبر ۲۰۱۵ با شروع مجدد رشد شاخص دلار به سمت ۱۰۰ واحد، نفت مجددا با کاهش مواجه شد. این روند در شروع سال میلادی نیز ادامه داشت تا جایی که مجددا افزایش ارزش دلار در کنار سایر عوامل، قیمت نفت را به سقوطی مجدد سوق داد.
بر این اساس رابطه این دو متغیر مهم اثبات شده و در شرایط حال حاضر، بهبود اقتصاد آمریکا و در نتیجه آن افزایش ارزش پول این کشور، همان نقشی را برای بازار نفت بازی می کند که رکود عمیق در اقتصاد چین بازار را متاثر کرده است. موسسه مورگان استانلی در آخرین پیش بینی خود از احتمال رسیدن قیمت نفت به ۲۰ دلار خبر داد. بر اساس پیش بینی این موسسه، مهمترین متغیر موثر بر روند آتی قیمت نفت ارزش دلار آمریکا بوده؛ به طوری که این موسسه پیش بینی کرده است، به ازای افزایش ۵ درصدی در ارزش دلار، قیمت نفت بین ۱۰ تا ۲۵ درصد کاهش خواهد یافت.
از سوی دیگر، رئیس فدرال رزو آمریکا، به عنوان راس سیاست پولی این کشور، پس از تصمیم در جهت افزایش نرخ بهره آمریکا اعلام داشت که پیش بینی می شود افزایش ارزش پول این کشور در میان مدت متوقف شده و جلوی کاهش قیمت نفت گرفته شود. به گفته وی درصورتی که همزمان با ترمیم اقتصادی در آمریکا، ارزش پول این کشور افزایش یافته و این افزایش موجب کاهش قیمت در بازارهای کالا از جمله نفت شود، سیاست های تورمی این کشور تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر در صورت کاهش قیمت انرژی و مواد اولیه، نرخ تورم در این کشور باز هم کاهش یافته و کاهش تورم برای آینده این اقتصاد خطرناک خواهد بود. چالش در سیاست های تورمی این کشور منجر به چالش در سیاست افزایش نرخ بهره تا ۳.۵ درصد مورد نظر شده و این کشور چاره ای جز کاهش نرخ بهره به محدوده صفر نخواهد داشت. در آن زمان اعلام شد، آمریکا برای ادامه سیاست های خود به دقت بازارهای جهانی و همچنین تحولات اقتصاد داخلی خود از جمله نرخ تورم
در این رابطه پارادوکسی وجود دارد که اگر بخواهیم در یک جمله آن را خلاصه کنیم، باید بگوییم: افزایش ارزش دلار در کوتاه مدت و میان مدت موجب کاهش قیمت نفت خواهد شد، کاهش قیمت نفت موجب چالش در سیاست¬های تورمی آمریکا شده، چالش در این سیاست ها موجب کند شدن روند ترمیم در اقتصاد این کشور شده و در نهایت ارزش دلار کاهش خواهد یافت
و نرخ بیکاری را رصد خواهد کرد و درصورت بهبود همزمان متغیرها به افزایش نرخ بهره ادامه خواهد داد. در نتیجه می توان گفت افزایش ارزش دلار آمریکا در میان مدت می تواند سیاست های بلندمدت این کشور را تحت تاثیر قرار داده و جلوی افزایش ارزش دلار در بلندمدت را بگیرد.
در این رابطه پارادوکسی وجود دارد که اگر بخواهیم در یک جمله آن را خلاصه کنیم، باید بگوییم: افزایش ارزش دلار در کوتاه مدت و میان مدت موجب کاهش قیمت نفت خواهد شد، کاهش قیمت نفت موجب چالش در سیاست¬های تورمی آمریکا شده، چالش در این سیاست ها موجب کند شدن روند ترمیم در اقتصاد این کشور شده و در نهایت ارزش دلار کاهش خواهد یافت.
در نتیجه آمریکا که در سند چشم انداز انرژی خود، قطع وابستگی به تامین انرژی را برنامه ریزی کرده و استقلال انرژی از مهمترین برنامه های بلندمدت این کشور است، حال با یک پارادوکس از نوع نفت مواجه شده است. افت بیش از این قیمت نفت از دو بعد این اقتصاد را همانند دیگر اقتصادهای توسعه یافته تهدید می کند. تهدید اول چالش در سیاست های پولی- مالی بود که در بالا به آن اشاره شد. اما چالش مهم دیگر در این راه کاهش میل به سرمایه گذاری در میادین نفتی با توجه به افت قیمت ها است. کاهش دکل های نفتی در آمریکا از زمان افت قیمت نفت در کنار کاهش اندک تولید در این کشور، نشان از عدم توان تولید دکل های با مقیاس کوچک دارد. به عبارتی دیگر، بخش زیادی از دکل های نفتی که سهم بسیار اندکی از تولید را داشته اند از بازار خارج شده و آمریکا با کاهش میل سرمایه گذاری در این حوزه مواجه است. علاوه بر این، قطعا اقتصادهای توسعه یافته با برنامه های مدون تولید و رشد، نمی توانند به راحتی قبول کنند که افت سرمایه گذاری در بخش نفت و انرژی به دلیل قیمت های پایین، افزایش شدید قیمت را در پی داشته باشد.
در کوتاه مدت عوامل بنیادی موثر بر روند قیمت نفت، از جمله افزایش ارزش دلار به عنوان مهم ترین متغیر، نشان از افت بیشتر قیمت دارد، به طوری که بسیاری از موسسات اخیرا از افت قیمت تا ۲۰ دلار خبر داده اند. با توجه به شروع مجدد روند کاهشی در قیمت نفت با شروع سال ۲۰۱۶، این احتمالات قوت گرفت، تا جایی که در هفته گذشته قیمت به زیر ۳۰ دلار نیز رسید. حال مسئله ای که باقیست، تهدید سیاست های تورمی آمریکا و سایر کشورهای توسعه یافته، با کاهش قیمت نفت است. این مسائل پارادوکسی مهم بر سر راه تحلیل گران برای پیش بینی آینده قیمت این محصول استراتژیک قرار داده است.
گزارش: سمانه جامعی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵