کد مطلب: 93462
 
همه چیز در مورد نوزدهمین نشست GECF در مسکو
مجمعی که «اوپک گازی» نام گرفت اما مجمع ماند!
 
نوزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در مسکو در حال برگزاری است. قرار است در این نشست جایگزین محمدحسین عادلی، دبیرکل ایرانی این مجمع که دوره وی امروز به پایان می‌رسد، انتخاب شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۵
نوزدهمین نشست وزارتی مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) در مسکو در حال برگزاری است. قرار است در این نشست جایگزین محمدحسین عادلی، دبیرکل ایرانی این مجمع که دوره وی امروز به پایان می‌رسد، انتخاب شود.
به گزارش نکونیوز، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه ریاست نشست وزرای کشورهای عضو GECF را بر عهده دارد و بیژن زنگنه وزیر نفت ایران نیز در این نشست شرکت کرده است.
دوره دبیرکلی محمدحسین عادلی در GECF امروز به پایان می‌رسد و جانشین وی در این نشست انتخاب خواهد شد. نمایندگانی از روسیه و لیبی برای تصدی دبیرکلی GECF نامزد شده‌اند که از با رأی ۱۲ وزیر عضو GECF یکی از این دو به عنوان دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز انتخاب خواهد شد.
عادلی از سال ۹۲ و برای دو دوره پیاپی به عنوان دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز نقش ایفاء کرده است.
مجمع کشورهای صادرکننده گاز یک سازمان بین‌دولتی است که از سال ۲۰۰۱ (سال ۱۳۸۰ شمسی) و به ابتکار ایران شکل گرفت. قبل از سال ۲۰۰۷، این مجمع صرفاً جایگاهی برای بحث و تبادل نظر کشورهای عضو در مورد گاز بود و بودجه و مقر دائمی در اختیار نداشت. اما با اجلاس دوحه در سال ۲۰۰۷ و سپس اجلاس مسکو در سال ۲۰۰۸ (سال ۸۷) GECF دارای ساختار نهایی شد و اساسنامه آن به تصویب رسید.
در حال حاضر مجمع کشورهای صادرکننده گاز ۱۲ عضو دارد: الجزایر، بولیوی، مصر، گینه استوایی، ایران، لیبی، قطر، روسیه، ترینیداد و توباگو، امارات متحده عربی و ونزوئلا اعضای این سازمان هستند. کشورهای عضو GECF در مجموع کنترل ۶۷ درصد ذخایر گازی دنیا را در اختیار دارند. ۶۵ درصد تجارت جهانی ال ان جی توسط این کشورها صورت می‌گیرد و ۶۳ درصد فروش گاز از طریق خط لوله نیز در اختیار این کشورهاست.
روسیه، ایران و قطر با در اختیار داشتن مجموعاً ۵۷ درصدی ذخایر گازی دنیا مهم‌ترین اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند. با این حال این سازمان نتوانسته در نقشی همچون نقش اوپک در بازار نفت، ظاهر شود و بیشتر به عنوان یک مجمع مشورتی فعالیت کرده است.
برخی کارشناسان بر این نظر بودند که مجمع کشورهای صادرکننده گاز می‌تواند جایگاه یک کارتل گازی را در بازار گاز پیدا کند. اما این امر هیچ‌گاه به تحقق نزدیک نشد و در واقع تاکنون، نام «اوپک گازی» اسم مستعار مناسبی برای مجمع کشورهای صادرکننده گاز نبوده است.
نشست وزارتی GECF که به صورت سالانه برگزار می‌شود، بالاترین نهاد در این مجمع است. در نشست وزارتی، خط مشی‌های کلی مجمع تصویب می‌شود؛ دبیرکل انتخاب می‌شود و در مورد بودجه مجمع نیز تصمیم‌گیری می‌شود.
قابل ذکر است که امسال چهارمین نشست سران GECF ۲۰ تا ۲۴ نوامبر (۲۹ آبان‌ماه تا سوم آذرماه) در بولیوی برگزار می‌شود، همچنین نخستین سمینار بین‎المللی مجمع کشورهای صادرکننده گاز نیز قرار است ۲۲ نوامبر (یکم آذرماه) در سانتاکروز بولیوی برگزار شود.
این که GECF نتوانسته در نقش یک بازیگر در بازار گاز ظاهر شود و بیشتر به عنوان یک نهاد مشورتی ایفای نقش کرده است، باعث شده تا نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز در سالیان گذشته همواره تحت تأثیر تحولات دیگری، خصوصاً تحولات بازار نفت، قرار گیرد.
این دوره از نشست GECF به عنوان بخشی از هفته انرژی روسیه در مسکو برگزار می‌شود و تحت تأثیر تحولات این رویداد مهم قرار گرفته است. به عنوان مثال، قرار است این هفته ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به مسکو سفر و با پوتین دیدار کند. این سفر سایه خود را بر این اجلاس انداخته است.
از سوی دیگر، وزرای نفت و انرژی عضو اوپک و غیرعضو اوپک در مورد تأثیرگذاری توافق نفتی نیز مذاکره خواهند کرد و نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز، رنگ و بوی نفت به خود گرفته است. وزیر انرژی روسیه گفته است وزرای نفت و انرژی حاضر در اجلاس GECF در مسکو در مورد توافق نفتی و تحولات بازار نفت گفتگو خواهند کرد اما تصمیمی در این نشست [در مورد تمدید توافق نفتی] اتخاذ نمی‌شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵