کد مطلب: 15332
 
محصول پالایشگاه خلیج فارس نیمه دوم امسال تولید می شود
 
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران گفت: با توجه به پیشرفت مطلوب عملیات اجرایی احداث فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس، پیش بینی می کنیم نیمه دوم امسال تولید نفتا در این پالایشگاه آغاز شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۳۷
علیرضا ضیغمی در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر گفت: طرح احداث پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس هم اکنون بیش از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی می کنیم با پیشرفت فیزیکی مطلوب فاز نخست آن، از نیمه دوم امسال تولید نفتا در این پالایشگاه آغاز شود.
وی تاکید کرد: عملیات اجرایی احداث فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس به سرعت در حال پیشرفت است و این فاز تا پایان سال ۹۲ به طور کامل به بهره برداری خواهد رسید.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش تصریح کرد: با راه اندازی فاز اول این پالایشگاه تا پایان سال ۹۲، در مرحله اول تولید روزانه بیش از ۱۰ میلیون لیتر بنزین با کیفیت در این پالایشگاه آغاز خواهد شد.

ضیغمی با اشاره به این که هم اکنون با راه اندازی طرح های توسعه پالایشگاهی ظرفیت پالایشی کشور به بیش از یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز ارتقا یافته است، گفت: با راه اندازی فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس این رقم، ۳۰ هزار بشکه دیگر افزایش می یابد.

وی افزود: سال ۹۱ یک میلیارد دلار به اضافه ۴۰۰ میلیون یورو تسهیلات از سوی وزارت نفت به این پروژه اختصاص یافت که در صورت اختصاص ۵۰۰ تا یک میلیارد دلار دیگر به این پروژه، فاز اول آن تا پایان ۹۲ به بهره برداری کامل رسیده و تا پایان سال ۹۳ بخش عمده ای از کل طرح تکمیل خواهد شد.

به گزارش شانا، طرح احداث پالایشگاه جدید ستاره خلیج فارس به عنوان مهمترین طرح مهرماندگار پالایشی کشور پس از تکمیل و بهره برداری تبدیل به قطب صادراتی بنزین ایران خواهد شد و با توجه به موقعیت استراتژیک خود توان صادراتی این پالایشگاه از موقعیت ممتازی در منطقه برخوردار خواهد بود.

تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با کیفیت، ١٤ میلیون لیتر نفت گاز، چهار میلیون لیتر ال پی جی (گازمایع)، سه میلیون لیتر سوخت جت و ١٣٠ تن گوگرد، از محصولات تولیدی این واحد پالایشی است.

پالایشگاه ستاره خلیج فارس پس از بهره برداری کامل با استفاده از روزانه ٣٦٠ هزار بشکه میعانات گازی فازهای پارس جنوبی به عنوان خوراک، بزرگترین قطب تولید بنزین و گازوییل کشور خواهد بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵