داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 72212
 
شهرداری اموال بسیاری از بنیاد شهید برده است
 
رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجلس نهم با انتقاد از برخی فشارهای سیاسی در جهت متوقف کردن این پرونده گفت: پرونده تحقیق و تفحص دستاوردهای قابل قبولی داشته است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵
رئیس کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران در مجلس نهم با انتقاد از برخی فشارهای سیاسی در جهت متوقف کردن این پرونده گفت: پرونده تحقیق و تفحص دستاوردهای قابل قبولی داشته است.

به گزارش خبرآنلاین، امیر خجسته در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در نشست خبری با رسانه ها، با تشریح آخرین جزییات پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید اظهار داشت: منظور ما از تخلفات صورت گرفته در بنیاد مربوط به کارکنان این نهاد و کسانی که به ایثارگران خدمت می کنند نیست؛ هدف ما سیستم های اقتصادی بنیاد از قبیل بانک دی و موسسه کوثر بوده است.

اهم سخنان وی به نقل از خبرگزاری ها در این خصوص به شرح زیر است:

* تحقیق و تفحص از سه سال پیش با فراز و نشیب های بسیار در دست پیگیری بوده است.در این مدت فشارهای بسیاری به ما آوردند که کار را رها کنیم اما کوتاه نیامدیم .

*{ با گلایه از مجلس نهم}نگذاشتند تحقیق و تفحص در آن مجلس به نتیجه برسد اما بسیاری از اموالی که غارت شده بود برگرداندیم و در روزهای آینده بخش دیگری از متخلفان دستگیر خواهند شد

*یکی از وظایف مهم نمایندگان مجلس نظارت است و در حال حاضر قانون به اندازه کافی وجود دارد.

* اگر امروز مشاهده می‌کنیم که رهبر معظم انقلاب 8 ماده را برای برخورد با سران مفاسد اقتصادی مطرح می‌کنند برای ریشه کن کردن این پدیده شوم است و مجلس باید در بعد نظارتی خود به پرونده‌های مفاسد اقتصادی ورود جدی کند.

* اگر 20 دستگاه نظارتی به وظایف خود به درستی عمل کنند مفاسد اقتصادی در جامعه به حداقل رسیده و باید گفت که اجرای اقتصاد مقاومتی بدون برخورد با مفاسد اقتصادی امکان پذیر نیست.

*{با انتقاد از برخی فشارهای سنگین برای جلوگیری از پیگیری پرونده تحقیق و تفحص از بنیاد شهید} بسیاری به دنبال آن بودند که در میانه راه پیگیری این پرونده را متوقف کنند و فشارهای سیاسی با این هدف بود که تحقیق و تفحص به نتیجه نرسد از این رو در حال حاضر برخی می‌گویند تحقیق و تفحص به نتیجه نرسیده یا متوقف شده یا اینکه علاقه ای به پیگیری آن نیست.

* ۴۵ نفر برای تحقیق و تفحص کار کرده اند. ۳۰۰ الی ۴۰۰ میلیون تومان پولی نیست که برای تحقیق و تفحص هزینه کرده ایم، در عوض صدها میلیارد تومان به بیت المال بازگشته است.

* کلاه برداری از صرافی بانک دی در دوبی به مبلغ ۴۳۳ میلیون درهم توسط شرکت فرخناز تجارت کیش یکی از این تخلفات بوده است که با پیگیری هیئت تحقیق و تفحص و برآوردی که از سود و خسارت داشتیم، مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان به بیت المال بازگشته است.

*در یک مورد دیگر، بانک دی با اسناد جعلی کار می کرده و فاقد اسناد قانونی بوده است که پیگیری کردیم تا اساسانامه قانونی آن تعیین تکلیف شد و در حال حاضر نیز بانک مرکزی نظارت دقیقی بر این بانک اعمال می کند.در مورد دیگر، یکی از مدیران تشکیلات ۷ میلیارد تومان اختلاس کرده بود که با هماهنگی دستگاه های نظارتی، این فرد دستگیر شد و پول به بیت المال بازگشت.

*هتل سفیدکنار در بندرانزلی به بنیاد شهید بازگشت.این ملک بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش داشته است علاوه بر این، املاکی را با تبانی و کلاهبرداری تصاحب کرده بودند مانند ساختمان مرکزی بانک دی و اموال در اختیار شرکتهای ساختمانی کوثر که بسیاری از آنها برگشته است.

* دست سلطان شکر از معاملات در شرکت های اقتصادی بنیاد قطع شد و وضعیت او را تعیین تکلیف کردیم که در شرکت سبحان کارهای عجیبی انجام داده بود. هم اکنون او زنده است اما نمی دانیم کجاست.

* کلیه پرونده ها و قراردادها ضابطه مند شده و یا اگر مشکلی داشته است، متخلفان به دادگاه معرفی شده اند.

* صدها میلیارد تومان از وام های بانک دی مشکوک الوصول بوده است. با فشار هیئت تحقیق و تفحص بسیاری از این وام ها که ضمانت هم نداشتند و اعتبارسنجی نشده بودند، به بانک بازگشته است.

* هر کیلو گرم آهن را ۳۲۵ تومان خریداری کرده بودند و در عوض کیلویی ۸۵۰ تومان به بانک دی فروخته بودند؛ علاوه بر این ۲۸۰ میلیارد تومان از بیت المال را با یک قرارداد جعلی و سوری غارت کرده بودند که این بخش نیز تعیین تکلیف شد. بانک دی ۸ هزار میلیارد تومان بدون ضمانت و با تبانی وام داده است.

* بانک دی ۸ هزار میلیارد تومان بدون ضمانت و با تبانی وام داده است که در حال حاضر تمام پرونده های تسهیلات در این بانک متوقف شده و در دست بررسی در دادگاه است؛ از این ۸ هزار میلیارد تومان در حال حاضر ۱۸۰۰ میلیارد تومان مشکوک الوصول است که آن را نیز در دست پیگیری داریم.

* در مورد دیگری از تخلفات، شرکت توسعه دیدار ایرانیان بیش از ۲ هزار میلیارد تومان ارزش مالی و ملکی دارد اما در سال ۹۳ ضرر اعلام کرده بود و در سال ۹۴ نیز اعلام کرده بود که تنها ۲۰ میلیارد تومان سود داشته است! در صورتی که اگر این میزان ارزش مالی و ملکی آن باشد، باید سالانه ۴۰۰ میلیارد تومان سود بانکی داشته باشد.

* اکثر نمایندگان مجلس پای کار نیامدند. این در شرایطی است که پاداش پایان خدمت خانواده های شهدا سالهای سال است که باقی مانده و اگر قرار باشد ۲ میلیون تومان به یک ایثارگر وام بدهند، کلی پیچ و خم ایجاد می کنند.

* در رابطه با این پرونده ۵۰ تا ۷۰ نفر شبکه فساد را تشکیل می دهند که تعدادی دستگیر شده اند و همه آنها تعیین تکلیف خواهند شد.

* تشکیلات تحقیق و تفحص در مجلس فشل است و هیچ اداره و سازمانی ندارد؛ به همین دلیل تشکیلاتی را پیشنهاد کرده ایم که اگر نهایی شود، تحقیق و تفحص ها را تقویت می کند.

* در حال حاضر در یکی از بانکها ۵۰ هزار میلیارد تومان بلاتکلیف است که باید تکلیف آن روشن شود.

*این پرونده در شعبه ۷ دادسرای کارکنان دولت در دست پیگیری است.کسانی باید به مسئله نظارت ورود کنند که خودشان هم پاک باشند؛ چرا که با دستمال کثیف نمی شود شیشه کثیف را پاک کرد.

* انصاف قضیه این است که زریبافان رئیس سابق بنیاد شهید هیچ مورد خاصی نداشته و مدیران میانی و اقتصادی مورد داشته اند؛ البته انتقاد ما این است که اگر ایشان مدیریت قوی و کارآمدی اعمال می کرد و نظارت می شد، این مفاسد اتفاق نمی افتاد.

* معاون پارلمانی ایشان نیز مورد داشته که فعلا در دست بررسی است؛ از جمله اینکه وجوهی را گرفته اند که با وکلا در دوبی قرارداد ببندند اما تکلیف آن معلوم نیست.

* شهرداری خیلی زرنگی کرده و اموال بسیاری را از بنیاد برده است که باید برگرداند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵