داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 18212
 
واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما، ترکیه و دوبی را خوشحال می کند
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۵
عصر ایران - بحث واگذاری زمین نمایشگاه بین المللی تهران به سازمان صدا و سیما در روزهای اخیر واکنش های بسیاری در پی داشته تا جایی که مدیران این مجموعه تهدید به استعفای دسته جمعی کرده اند. آنان از این که به جای تقدیر و حمایت و تخصیص بودجه بیشتر به سبب برگزاری نمایشگاه های پیاپی تخصصی و تمهید نمایشگاهی با حضور بیش از ۵۰ کشور در پاییز امسال و منظور مقابله عملی با تحریم ها، با خبر واگذاری این مجموعه عظیم وملی با مرغوب ترین زمین ها به سازمان صدا وسیما مواجه شده اند ناخرسندند.

حمیدرضا آملی مدیر امور نمایشگاه های داخلی وسخنگوی شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران در زمره این مدیران است و در مقام سخنگوی آنان تاسف و شگفت زدگی خود را پنهان نمی کند و در گفت و گو با عصر ایران با اشاره به اینکه این نمایشگاه از سال ۱۳۴۸ فعال بوده و واگذاری زمین‌های آن سدی محکم در توسعه صنعت نمایشگاه کشور خواهد بود ، می گوید: این تصمیم در شرایطی گرفته شده که با وجود اعمال تحریم های متعدد ۳۰ درصد افزایش برگزاری داریم و به همین دلیل انتظار داشتیم که دولت از صنعت نمایشگاه داری حمایت کند، نه اینکه با این گونه تصمیم گیری ها، چوب لای چرخ آن بگذارد.

وی گفت:این واگذاری در حالی بود که ما منتظر تخصیص بودجه برای توسعه نمایشگاه بودیم نه تصمیم به واگذاری زمین آن .

آملی در ادامه سخنانش اظهار داشت: کشور و اقتصادی که تحت تحریم است به طور طبیعی در صادارت با مشکلات جدی رو به رو می شود اما برگزاری نمایشگاه‌ها این امکان را فراهم کرد تا صادرات ایران همچون دوران عادی رونق داشته باشد و دقیقا به همین دلیل است که تصمیم دولت تعجب همه را موجب شده است و این سؤال به وجود آمده است که چطور به این تصمیم رسیده‌اند که مجموعه نمایشگاه را در اختیار دستگاهی غیرمرتبط بدهند.

سخنگوی شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی تجارت سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی در آبان ماه سال جاری اظهار داشت: این اتفاق می‌تواند دست آورد مهمی باشد چرا که ۵۷ کشور قرار است در آن شرکت کنند. حال این نگرانی به وجود آمده است که کشورهایی که برای حضور در چهاردهمین نمایشگاه کشورهای اسلامی دعوت شده‌اند، چه واکنشی به این موضوع نشان خواهند داد.


او همچنین با اشاره رقبای منطقه ای گفت: کشورهایی چون ترکیه و امارات (دوبی) رقبای سرسخت ما در بحث نمایشگاه هستند و در تلاش اند تا از ما جلو بیفتند. تصور اینکه رفتار اشتباه دولت آن‌ها را تا چه میزان خوشحال و امیدوار کرده است، چندان دشوار نیست. کاش قبل از اینکه حرفی بزنیم یا تصمیمی بگیریم، کمی به تبعات آن هم فکر کنیم تا بلکه کشور را به راحتی با هزینه‌هایی گزاف مواجه نکرده باشیم. واقعا تشخیص اینکه نمایشگاه تولید را شکوفا کرده و مبادلات اقتصادی با دنیا می‌شود، اینقدر سخت است که آقایان به راحتی خبر از واگذاری آن به صدا و سیما می‌دهند که باید به جای ارتقای کیفی باشد نه سخت افزاری؟

مدیر نمایشگاه های داخلی شرکت نمایشگاه بین المللی ادامه داد: بهتر است به این سؤال پاسخ بدهند که بزرگ‌تر شدن محل صدا و سیما چه تاثیری در روند کیفی آن و همچنین جذب مخاطب خواهد داشت. کدام صنعتگر، کدام تولید کننده از این مساله استقبال می‌کند؟

آملی تصریح کرد: در ۴ سال اخیر مقام معظم رهبری نام و عنوان سال‌ها را به نوعی مرتبط با اقتصاد انتخاب کرده‌اند تا مشخص شود دغدغه اصلی مدیریت ما چه باید باشد. بر این اساس آیا نباید پرسید در چنین وضعیتی وارد کردن شوک به صنعت نمایشگاه چه توجیهی دارد، آن هم در شرایطی که آرزوی عمومی این است که درهای چاه های نفت بسته و کشور با درآمدهای صادرات اداره شود.

سخنگوی شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی تهران همچنین با اشاره به خبر تهدید به استعفای دسته جمعی مدیران نمایشگاه اظهار داشت: این بحث از چند وقت پیش مطرح بود و رایزنی‌هایی صورت گرفته بود تا ۸۰ درصد از زمین ها به بخش های خصوصی مرتبط واگذار شود. اما به یکباره چنین وضعیت بغرنجی پیش آمد تا مدیران مجموعه که تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند سوار بر چنین موجی شوند تصمیم به استعفا گرفتند تا بلکه به منزله هشداری برای مسؤلان تلقی شود.

حمیدرضا آملی در پایان گفت: اگر هم قرار بر واگذاری باشد، باید قبل از آن محل جانشین تعیین می‌شد تا با ایجاد زیر ساخت‌ها، شرایط را برای ساختن نمایشگاهی جدید مهیا سازند نه این که صنعت نمایشگاه داری متضرر شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵