کد مطلب: 85272
 
افزایش صادرات سوخت به همسایگان
 
مدیر صادرات و واردات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: برای مهار و جلوگیری از قاچاق سوخت به دنبال تامین نیاز کشورهای همسایه هم‎مرز مانند پاکستان، افغانستان، کردستان عراق و ارمنستان هستیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۹
مدیر صادرات و واردات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: برای مهار و جلوگیری از قاچاق سوخت به دنبال تامین نیاز کشورهای همسایه هم‎مرز مانند پاکستان، افغانستان، کردستان عراق و ارمنستان هستیم. 

به گزارش ایرنا، ایران پارسال با صادرات روزانه ۴۵۰ هزار بشکه انواع فرآورده نفتی، رکورد تاریخی صادرات فراورده های نفتی را شکست و اینک قصد دارد با هدف کنترل قاچاق، صادرات انواع سوخت به کشورهای همسایه را افزایش دهد.
پیش بینی می شود میزان صادرات امسال فرآورده های نفتی به روزانه ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.
از جمله طرح های در دست اجرا برای کنترل قاچاق سوخت، فروش مرزی سوخت و صادرات این محصول به کشورهای عمده مصرف کننده است.
بر این اساس، پایگاه خبری وزارت نفت امروز (سه شنبه) به نقل از مدیر صادرات و واردات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نوشت: اولویت ما تامین نیاز کشورهای همسایه است؛ زیرا در مرزهای کشور شاهد پدیده قاچاق سوخت هستیم.
علیرضا رجب پور گفت: برای مهار و جلوگیری از قاچاق سوخت به دنبال تامین نیاز کشورهای همسایه هم ‎مرز مانند پاکستان، افغانستان، کردستان عراق و ارمنستان هستیم.
این مسوول ادامه داد: این کشورها تجارت سنتی دارند و قیمت‌های بین‌المللی با تاخیر تاثیر می‌گذارد؛ بنابراین باید میان عرضه کننده و متقاضی سوخت رابطه متقابل وجود داشته باشد تا با تامین نیازهای داخل جذابیت قاچاق از بین برود.
وی گفت: با توجه به خطوط لوله و شرایط آماده حمل و نقل در کشور، مبادی صادراتی را از انبارهای اصلی به مبادی تولید و نزدیک مرزها انتقال دادیم تا با کاهش هزینه‌ها کشورهای همسایه به تامین قانونی سوخت از ایران روی بیاورند.
رجب پور اعلام کرد: با کاهش هزینه‌های حمل و نقل و تنوع در عرضه فرآورده های مورد نیاز کشور به سمت ریشه کنی قاچاق پیش رفته ایم.
به گفته وی، با تنوع بخشی به محصولات می توان مشتری بیشتری برای فرآورده‌های مازاد جذب کرد.
وی گفت: با افتتاح حساب‌های بانکی در کشورهای همسایه به غیر از امارات به دنبال ایجاد تسهیلات برای خرید ارزی و برگشت به موقع ارز ناشی از فروش فرآورده‌ها به کشور هستیم.
به گزارش ایرنا، با توجه به توسعه فازهای پارس جنوبی و افزایش تولید گاز در دولت یازدهم، میزان مصرف انواع فراوده های نفتی مانند گازوییل، نفت سفید و نفت کوره در کشور کاهش یافته؛ به طوری که مازاد این فرآورده ها در کشور وجود دارد.
بر این اساس، میزان صادرات فراورده های نفتی در سال های گذشته با جهش قابل توجهی همراه بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵