کد مطلب: 77730
 
از نشست و برخاست با پوتین تا همراهی با ترامپ
آشنایی با گزینه اصلی ترامپ برای وزارت خارجه آمریکا
یک چهره نفتی، «سکان‌دار» سیاست خارجی آمریکا
 
رکس تیلرسون، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت اکسان موبیل جدی‌ترین گزینه دونالد ترامپ برای تصوی وزارت امور خارجه آمریکا است. این چهره معروف و شناخته شده نفتی ارتباطات نزدیکی با کرملین دارد و این امر بسیاری از هم‌حزبیان ترامپ در آمریکا را نگران کرده‌ است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۳
رکس تیلرسون، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت اکسان موبیل جدی‌ترین گزینه دونالد ترامپ برای تصوی وزارت امور خارجه آمریکا است. این چهره معروف و شناخته شده نفتی ارتباطات نزدیکی با کرملین دارد و این امر بسیاری از هم‌حزبیان ترامپ در آمریکا را نگران کرده‌ است.
به گزارش نکونیوز، دیمتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین امروز با لحنی تحسین‌آمیز در مورد تیلرسون صحبت کرد و گفت که پوتین و تیلرسون جلسات کاری با هم داشته‌اند و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، «چندین بار» تیلرسون را «به حضور پذیرفته است».
تیلرسون به عنوان مدیرعامل شرکت بزرگ اکسان موبیل، روابط خوبی با مسکو داشته است. وی با ایگور سچین، مدیرعامل روسنفت، ارتباط نزدیکی داشته است. سچین یکی از متحدان پوتین در روسیه محسوب می‌شود.
ترامپ نیز از «رکس تیلرسون» مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت اکسان موبیل به صورت تمام قد دفاع کرده است. ترامپ گفت: چه من وی را به عنوان وزیر امور خارجه انتخاب کنم و چه نکنم تیلرسون «یک بازیگرِ کلاس جهانی» و یک «معامله‌گر یا معامله‌ساز» است.
ترامپ گفته است رابطه خوب تیلرسون با روسیه یک مزیت محسوب می‌شود. ترامپ گفته که تیلرسون مسئول بزرگ‌ترین شرکت دنیاست و وی یک «بازیگر کلاس جهانی» است و تنها یک مدیر تجاری نیست.
در حال حاضر میت رامنی، رکس تیلرسون و باب کورکر سه گزینه ترامپ برای تصدی وزارت امور خارجه آمریکا هستند که از این میان، تیلرسون شانس بیشتری دارد.
رکس تیلرسون، مرد شماره یکِ غول نفتیِ آمریکا، ۶۴ ساله و اهل تگزاس است. وی هیچ تجربه دولتی یا دیپلماتیکی ندارد و تمام سال‌های کاری خود را در این شرکت نفتی سپری کرده است. تیلرسون در سال ۱۹۷۵ پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تگزاس با مدرک مهندسی عمران، کار خود را در اکسان موبیل آغاز کرد.
تیلرسون در طول فعالیت خود در اکسان موبیل روابط طولانی‌ای با دولت روسیه داشته که قدمت آن به دهه ۱۹۹۰ میلادی بازمی‌گردد.
تیلرسون چندین توافق‌نامه مهم با شرکت روسنفت امضا کرده و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سال ۲۰۱۳ جایزه «نشان دوستی» روسیه را به وی اهدا کرد.
تیلرسون همزمان رابطه خوبی نیز با مقامات اقلیم کردستان عراق دارد. وی در سال 2011 بر خلاف مفاد قانون اساسی عراق، قراردادی برای توسعه یک میدان نفتی با اقلیم کردستان عراق امضاء کرد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵