کد مطلب: 76650
 
هجدهمین نشست عادی وزارتی GECF فردا برگزار می شود
گردهمایی بزرگان گاز جهان در قطر
 
دوحه، پایتخت قطر، فردا(پنجشنبه) میزبان هجدهمین نشست عادی وزارتی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) است؛ مجمعی که پیشنهاد اولیه تاسیس آن را رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۵ مطرح کرد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۳۶
دوحه، پایتخت قطر، فردا(پنجشنبه) میزبان هجدهمین نشست عادی وزارتی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) است؛ مجمعی که پیشنهاد اولیه تاسیس آن را رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۸۵ مطرح کرد.
به گزارش نکونیوز، طرح تاسیس اوپک گازی که بعدها به جای این نام، مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) نام گرفت، در ۱۰ بهمن سال ۱۳۸۵ از سوی حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار ایگور ایوانف دبیر شورای امنیت وقت روسیه با ایشان مطرح شد. مقام معظم رهبری با اشاره به وجود نزدیک به نیمی از ذخایر گاز جهان در روسیه و ایران پیشنهاد کرد این دو کشور با کمک یکدیگر می‌توانند بنای یک سازمان مربوط به همکاری‌های گازی را همچون اوپک پایه‌گذاری کنند که بعدها در سفر مقام‌های روسی به قطر، یکی دیگر از کشورهای دارنده ذخایر عظیم گازی، این پیشنهاد به آن کشور نیز ارائه شد و مورد موافقت مقامهای دوحه قرار گرفت و سرانجام توسط ایران، روسیه و قطر و تعدادی دیگر از کشورهای صادرکننده گاز، در ۲۳ دسامبر ۲۰۰۸ تاسیس شد.
ایران و ۱۱ کشور دیگر صادرکننده گاز، شامل روسیه، گینه استوایی، قطر، امارات متحده عربی، ونزوئلا، نیجریه، مصر، لیبی، الجزایر، بولیوی و ترینیداد و توباگو اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز هستند. هلند، نروژ، عراق، عمان و پرو نیز به عنوان اعضای ناظر در مجمع کشورهای صادرکننده گاز حضور دارند. کشورهای عضو مجمع صادرکنندگان گاز، ۴۲ درصد از تولید گاز جهان، ۷۰ درصد از ذخایر گازی جهان، ۳۸ درصد از انتقال گاز با خط لوله و ۸۵ درصد از تجارت گاز طبیعی مایع شده(ال‌ان‌جی) را در اختیار دارند.
هجدهمین نشست عادی وزارتی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز (GECF) فردا پنجشنبه (٢٧ آبان) با حضور وزیران کشورهای عضو، محمدحسین عادلی دبیرکل این مجمع، و اعضای هیئت اجرایی در دوحه پایتخت قطر برگزار خواهد شد. قطر هم اکنون ریاست دوره ای این مجمع را بر عهده دارد، از این رو محمد بن صالح الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر در نشست هجدهم وزیران نفت و انرژی کشورهای عضو جی یی سی اف ریاست کنفرانس را برعهدده خواهد داشت.
هفدهمین دور نشست عادی وزارتی مجمع کشورهای صادر کننده گاز ٢١ نوامبر ٢٠١٥ (٣٠ آبان ١٣٩٤) میلادی به ریاست امانوئل ایبه کاچیکوو، وزیر نفت نیجریه در تهران برگزار شده بود. سومین اجلاس کشورهای صادرکننده گاز(GECF) نیز دوم آذرماه ۹۴ در تهران برگزار شده بود.
این اجلاس در شرایطی برگزار می شود که پیش بینی شده مصرف گاز طبیعی و ال. ان. جی رشد چشمگیری یابد و كشورهای صنعتی وابستگی بیشتری به واردات گاز پیدا کنند. تقاضای جهانی «ال. ان. جی» نیز تا سال ۲۰۲۰ سالانه ۱۰ درصد رشد خواهد كرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵