داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 50450
 
حرکت پول ها به سمت بورس
 
معاون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری گفت: طی دو سه روز آینده فضای نوسانی در بازار وجود دارد و سهم ها بالا و پایین می شوند اما برآیند کلی این است که پولها در مسیر خروج از بانک و ورود به بازار سرمایه قرار گرفته اند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۰
معاون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری گفت: طی دو سه روز آینده فضای نوسانی در بازار وجود دارد و سهم ها بالا و پایین می شوند اما برآیند کلی این است که پولها در مسیر خروج از بانک و ورود به بازار سرمایه قرار گرفته اند.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، سعید شیرزادی افزود: حجم معاملات طی چند روز گذشته به خصوص در نمادهایی که رشدشان به طور مستقیم به مذاکرات گره خورده افزایش پیدا کرده بدین ترتیب تقریبا بنای مذاکرات و معاملات بورس، مثبت کامل یک است به این معنا که هر اتفاقی که در مذاکرات بیفتد منفی و مثبت یک در بورس تأثیر می گذارد.

وی اظهار داشت: وضعیت با توافق روبه بهبود می رود اما سرمایه گذاران واقف باشند در همین شرایط خوش بینی، ممکن است اتفاقی در دقیقه 90 بیفتد که مذاکرات را به توافق نرساند پس سهامداران به سمت خرید سهم هایی با بنیادی قوی بروند که دارای EPS خوب چه در شرایط توافق چه در شرایط غیرتوافق باشد.

وی با اشاره به هیجان زدگی برخی سهامداران، گفت: برخی در جو مثبت فعلی اقدام به خرید سهم هایی با نسبت درآمد بر عایدی 20 مرتبه یا حتی منفی می کنند و این به نظر هر کارشناس و سهامدار حرفه ای رفتار احساسی و نادرست است.

به گفته وی، بازار باید به سمت سهم های بنیادی که به لحاظ ارزش اقتصادی سهم های خوبی هستند، حرکت کند.

این کارشناس بازار سرمایه درباره صنایع برتر با فرض توافق و رفع تحریم ها، گفت: باید به سمت صنایعی که مزیت رقابتی دارند، حرکت کرد و سهامداران نگاه به نوسان ارز نکنند که بالا و پایین می رود.

به گفته شیرزادی، صنایع پتروشیمی به خصوص صنایع پایین دستی پتروشیمی جای سرمایه گذاری دارد، بعضی از شرکتهای نفتی، بنگاههای ارزشمندی هستند، بعضی از بانک ها که بتوانند فعالیت ارزی سنگین انجام دهند و بعد از توافق و بازگشایی سوئیفت معاملات بیشتری را انجام دهند، مزیت لازم را برای سرمایه گذاری دارند.

معاون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری درباره ورود سرمایه گذاران خارجی پس از توافق اظهار داشت: سرمایه گذاران خارجی همین الان هم آمده اند و می بینم که سرمایه گذاران خارجی زنبیل های شان را پشت در شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری گذاشتند، فقط منتظر توافق برای تسهیل امور اجرایی و امکان ورود ارز و نقل و انتقال آن هستند.

شیرزادی گفت: اگر توافق هسته ای انجام بگیرد، به راحتی می شود برخی از شرکتهای بورسی را در لیست بورسهای دنیا پذیرش کرد.

وی افزود: در تمام دنیا اقتصادی مولد نخواهد بود مگر اقتصادی که مبتنی بر بازار سرمایه باشد.

وی ادامه داد: تجربه دنیا ثابت کرده اقتصادهای بانک محور اقتصادهای رو به رشدی نبودند و بانک ها فقط می توانند بخش استارت را به عهده داشته باشند اما در حوزه نگهداری بنگاه های اقتصادی بازار سرمایه نقش کلیدی دارد.

معاون شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به توسعه تنوع بخشی در ابزارهای بازار سرمایه و توسعه نهادهای مالی، گفت: این زیرساختها به درستی از سوی رییس جمهوری در نامه به معاون اول رئیس جمهوری مورد توجه قرار گرفته و در بازار سرمایه باید به کمک این زیرساختها تحول ایجاد شود و امیدواریم با توافقی که صورت می پذیرد به سمت طراحی ابزارهای بین المللی حرکت شود تا بورس ما بتواند در صف رنکینگ بورسهای مطرح دنیا بایستد.

وی با اشاره به ظرفیت شرکت های بورسی برای جذب سرمایه گذار خارجی، گفت: در بورس تهران، شرکتهای سیمانی وجود دارند که با یک پنجم ارزش جایگزینی معامله می شوند یا شرکتهای پتروشیمی نصف ارزش جایگزینی معامله می شوند و حتی اگر ارزش بازار شرکت فولاد مبارکه را با ارزش ذاتی آن مقایسه کنید، ارزش ذاتی آن چند برابر ارزش بازار آن است.

شیرزاری با تأکید بر اینکه برای راه اندازی یک شرکت فولادی مثل فولاد مبارکه با تولید 7 تا 9 میلیون تولید فولاد، به طور دقیق دو سه برابر بیشتر از ارزش بازار آن باید سرمایه گذاری کرد یا پتروشیمی مارون، جم و خارک به همین نسبت، گفت: تصور من این است که اگر توافقی صورت بگیرد به سمت ورود سرمایه گذاری خارجی می رویم و ارزش شرکتها افزایش پیدا می کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵