کد مطلب: 80240
 
بلومبرگ دست اوپکی‌ها را رو کرد!
 
تازه ترین ارزیابی شبکه خبری بلومبرگ نشان می‎دهد که در نخستین ماه سال جاری میلادی، اعضای اوپک ٨٣ درصد به توافق کاهش تولید پایبند بوده‎اند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶
تازه ترین ارزیابی شبکه خبری بلومبرگ نشان می‎دهد که در نخستین ماه سال جاری میلادی، اعضای اوپک ٨٣ درصد به توافق کاهش تولید پایبند بوده‎اند.
اعضای اوپک در ماه ژانویه سال ٢٠١٧ میلادی تولید روزانه خود را ٨٤٠ هزار بشکه در روز کاهش دادند. بر اساس نظرسنجی شبکه خبری بلومبرگ از تحلیلگران، شرکت‎های نفتی و اطلاعات کشتیرانی، مجموع تولید اعضای این سازمان در این دوره ٣٢ میلیون و ٣٠٠ هزار بشکه در روز بوده است.
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، ١٠ عضو اوپک که متعهد به کاهش تولید بودند، تا حد ٨٣ درصد به تعهد خود عمل کردند و ایران، نیجریه و لیبی که از کاهش تولید معاف بودند، تولید خود را افزایش دادند.
با در نظر گرفتن اعضایی که تولید خود را افزایش داده اند و همچنین با توجه به تعلیق عضویت اندونزی، تولید اوپک در ماه ژانویه همچنان ٥٥٠ هزار بشکه بالاتر از هدف تعیین شده از سوی این سازمان بود.
عربستان با کاهش نزدیک به نیم میلیون بشکه از تولید روزانه خود در ماه ژانویه، برای نخستین بار در دو سال اخیر تولید کمتر از ١٠ میلیون بشکه در روز را تجربه کرد. امارت و کویت نیز در این دوره، در مجموع ٣١٠ هزار بشکه از تولید روزانه خود را کاهش دادند.
تولید عراق نیز در این دوره، با ١٢٠ هزار بشکه در روز کاهش رو به رو شد و به چهار میلیون و ٥١٠ هزار بشکه در روز رسید.
در این میان، اعضای اوپک که از کاهش تولید مستثنی بودند، در مجموع ٢٧٠ هزار بشکه به تولید روزانه خود افزودند.
لیبی با تولید روزانه ٦٩٠ هزار بشکه در روز، بالاترین سطح تولید در دو سال اخیر را تجربه کرد. نیجریه نیز تولید روزانه خود را بیش از ٩ درصد افزایش داد و به یک میلیون و ٦٤٠ هزار بشکه در روز رساند.
ایران که مجاز است تولید خود را به سطح پیش از آغاز تحریم باز گرداند، در ماه ژانویه روزانه سه میلیون و ٨٠٠ هزار بشکه نفت تولید کرد که بالاترین رقم از سال ٢٠١٠ میلادی تا کنون به شمار می‎آید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵