داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 89070
 
پیش روی بسوی هدف چشم انداز
 
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به توقف هفت طرح فولادی در دولت قبلی ، گفت: تدبیر دولت یازدهم سبب فعال سازی این طرح ها در مسیر سند چشم انداز 1404 شد .
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۵
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران با اشاره به توقف هفت طرح فولادی در دولت قبلی ، گفت: تدبیر دولت یازدهم سبب فعال سازی این طرح ها در مسیر سند چشم انداز 1404 شد .

« عبدالمجید شریفی » روز دوشنبه به خبرنگار اقتصادی ایرنا ،اظهار داشت: مطالعات اجرای هفت طرح فولادی از سال 1385 آغاز شد و کلنگ زنی آن در سال 86 صورت گرفت، اما به دلیل کمبود منابع مالی، تغییرات، شرایط و جابجایی مدیریتی، این واحدها هیچیک راه اندازی نشد .
ظرفیت پیش بینی شده برای هریک از این واحد ها 800 هزار تن است که تا یک میلیون تن قابلیت افزایش دارند، اما کارشناسان صنعت فولاد براین اعتقادند که امروز حداقل ظرفیت واحد های فولاد سازی جدید باید سه تا پنج میلیون تن باشد، بنابراین واحد های یاد شده با شرایط روز از نظر ظرفیت فاصله دارند .
کشور چین طبق برنامه امسال باید 50 میلیون تن از ظرفیت فولاد و 150 میلیون تن زغالسنگ را از مدار تولید خارج سازد تا ظرفیت عرضه و تقاضا در بازار به تعادل برسد.
براساس آمارهای پنج ماه 2017 میلادی چین 84.8 درصد از رقم کاهش ظرفیت فولاد و 65 درصد از زغالسنگ را اجرایی ساخته است .

** سرمایه گذاری 1600 میلیارد تومانی
شریفی تصریح کرد : مجموع سرمایه گذاری ارزی و ریالی که تاکنون در هفت طرح فولادی صرف شده به رقم یکهزار و 600 میلیارد تومان رسیده و آبان ماه پارسال با بهره برداری از واحد احیا فولاد سپید دشت( چهارمحال وبختیاری) نخستین طرح در مدار قرار گرفت .
وی اضافه کرد: سپید دشت تاکنون بیش از 180 هزار تن تولید آهن اسفنجی داشته و به این ترتیب گامی جدی در مسیر تکمیل زنجیره تولید برداشته شد .

** فولاد شادگان ( خوزستان) در نوبت افتتاح
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت : اکنون فولاد شادگان ( خوزستان) که تولید آزمایشی خود را از آخر خرداد ماه امسال آغاز کرده و اکنون بیش از 10 هزار تن آهن اسفنجی تولید داشته، در نوبت افتتاح رسمی مسئولان بلند پایه قرار دارد .

** فولاد میانه شاگرد سوم
شریفی توضیح داد: اکنون فولاد میانه ( آذربایجان شرقی ) در واقع شاگرد سوم از لحاظ افتتاح واحد های فولاد سازی است که شریک هم ندارد و متعلق به سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) است و پیش بینی شده ظرف دو هفته آینده افتتاح شود .

** فولاد نی ریز ( فارس ) در صف
مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران خاطرنشان کرد: فولاد نی ریز ( فارس) در صف افتتاح قرار دارد و برآورد شده که راه اندازی آن در آخر مرداد یا اوایل شهریور ماه امسال صورت گیرد.

** فولادهای سبزوار، قائنات و بافت در نوبت
شریفی گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده چهار واحد فولاد سپید دشت، شادگان، میانه و نی ریز امسال فعالیت خود را دارند و سپس سبزوار ( خراسان رضوی)، قائنات( خراسان جنوبی ) و بافت ( کرمان ) در نوبت افتتاح واحد احیا قرار می گیرند و در ادامه بخش فولاد سازی براساس جدول زمانی به بهره برداری می رسد .
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود و اکنون ظرفیت این بخش بالغ بر 30 میلیون تن است و پارسال به تولید 18.5 میلیون تن فولاد خام رسید .
سال گذشته ایران در زمینه صادرات فولاد به رکورد حدود 6 میلیون تنی رسید و پیش بینی شده این رقم امسال به هشت میلیون تن برسد .
براساس سند چشم انداز 1404 ظرفیت فولاد خام کشور به رقم 55 میلیون تن خواهد رسید که از این رقم بیش از 15 میلیون تن به صادرات اختصاص خواهد داشت .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵