کد مطلب: 3910
 
دبیر کلی اوپک و کاهش قیمتی که مغفول ماند
 
سکونیوز : یک اتفاقی پس از سفر وزیر نفت ایران به عراق افتاده است ، چون اخباری که پس از سفر رستم قاسمی به عراق منتشر می شود با اخبار اولیه در تعارض است .
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۵۴
پس از سفر رستم قاسمی به عراق که اوایل هفته رخ داد (seconews.ir/vdcf.0dmiw6dcygiaw.html )، عاصم جهاد ، سخنگوی وزارت نفت عراق از دو توافق مهم با وزیر نفت ایران خبر داد . یکی در مورد تولید نفت و دیگری که بازتاب گسترده ای داشت حمایت ایران از نامزد عراقی برای دبیرکلی اوپک بود (seconews.ir/vdci.papct1avpbc2t.html) . 
پیش از این وزیر نفت ایران از معرفی نامزد مورد حمایت ایران برای دبیر کلی خبر داده بود (seconews.ir/vdce.w8xbjh8v79bij.html) و این گونه برداشت شده بود که ایران یک نامزد ایرانی برای دبیر کلی اوپک معرفی می کند از این رو شاید عاصم جهاد خبری را نشت داد که نمی بایست می داد . چون روز بعد از انتشار این خبر ، خبرگزاری فارس به نقل از "منبع آگاه " از عدم توافق وزیر نفت ایران با عراق بر سر این موضوع خبر داد و خبرگزاری مهر هم روز سه شنبه از معرفی نوذری ، وزیر اسبق نفت ایران ، به عنوان نامزد ایرانی برای دبیر کلی اوپک خبر داد . خبری که سریعا از سوی خبرگزاری فارس تکذیب شد .
اما نکته ای که در این میان وجود داشت این بود که در این مدت وزارت نفت و سخنگوی آن ساکت بود و هیچ توضیح یا تکذیبی از سوی آنها ارسال نمی شد و فقط  روز سه شنبه بود که محمد علی خطیبی نماینده ایران در هیات عامل اوپک از معرفی نامزد ایرانی برای دبیر کلی اوپک خبر داد . بحث بر سر نامزد ایرانی برای دبیر کلی اوپک آن قدر شدید بود که کمتر کسی متوجه شد که در این میان قیمت نفت دارد کاهش می یابد و به زیر 100 دلار رسیده است و نفت ایران هم از این کاهش بی نصیب نمانده است (seconews.ir/vdcg.39wrak977pr4a.html) و قیمت آن از 110 دلار دو هفته پیش به 96 دلار رسیده است . 4 دلار کاهش در قیمت نفت به معنای آن است که از در آمد روزانه ایران حدود 8 میلیون دلار کاسته می شود .
به هر روی روز چهارشنبه همه امیدها در خصوص معرفی نامزد ایرانی برای دبیرکلی اوپک محقق شد و محمد علی خطیبی از معرفی غلامجسین نوذری به عنوان نامزد ایران برای دبیر کلی اوپک خبر داد (seconews.ir/vdci.vapct1avvbc2t.html). 
اکنون ایران مانده است و دبیر کلی اوپک که قرار است پنجشنبه و چمعه آینده در این خصوص وزیران نفت عضو اوپک تصمیم بگیرند . آیا ایران شانسی خواهد داشت ؟ آیا ایران با عراق بر سر این موضوع توافقی کرده بود ، حتی ضمنی؟
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵