کد مطلب: 96640
 
سود ضراب از دور زدن تحریم‌های نفتی چقدر بود؟
همه اعترافات رضا ضراب در دادگاه نیویورک
بُعد پنهان دادگاه شریک بابک زنجانی
 
رضا ضراب که در ایران به عنوان شریک و همدست بابک زنجانی شناخته می‌شود و این روزها در دادگاهی در نیویورک آمریکا به عنوان «شاهد حکومتی» ظاهر می‌شود، در آخرین اعترافاتش در دادگاه گفته است که احتمالاً ۱۵۰ میلیون دلار به واسطه دور زدن تحریم‌های ایران و انتقال پول نفت فروخته شده توسط ایران به این کشور، به جیب زده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
رضا ضراب که در ایران به عنوان شریک و همدست بابک زنجانی شناخته می‌شود و این روزها در دادگاهی در نیویورک آمریکا به عنوان «شاهد حکومتی» ظاهر می‌شود، در آخرین اعترافاتش در دادگاه گفته است که احتمالاً ۱۵۰ میلیون دلار به واسطه دور زدن تحریم‌های ایران و انتقال پول نفت فروخته شده توسط ایران به این کشور، به جیب زده است.
به گزارش نکونیوز، ضراب که بالاترین مقامات دولت ترکیه، از جمله رجب طی اردوغان رئیس جمهور فعلی و نخست وزیر سابق این کشور، را به فساد و دست داشتن در نقض قوانینآمریکا و دور زدن تحریم‌های اعمال شده علیه ایران در فاصله سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ متهم کرده است، در آخرین اعترافات خود، از میزانی سودی که بابت دور زدن تحریم‌های ایران به دست اورده نیز پرده برداشته است.
ضراب به دادگاه گفته میزان دقیق سودش بابت دور زدن تحریم‌ها را به یاد ندارد اما ممکن است ۱۰۰ میلیون دلار و شاید بیش از آن، حدود ۱۵۰ میلیون دلار به دست آورده باشد.
ضراب همچنین اعتراف کرده است که مبلغ ۴۵ هزار دلار به گارد حفاظت زندان در نیویورک برای استفاده از «الکل و تلفن» رشوه داده است.
پرونده رضا ضراب تاجر ایرانی-ترکیه‌ای متهم به «دور زدن تحریم‌های ایران» که در آمریکا زندانی است تاکنون با اعترافات بی‌سابقه وی روبرو است. اعترافات ضراب آن‌قدر تند و صریح بوده سیستم قضایی وی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی ترکیه و همدستی با یک دولت خارجی علیه آنکارا، مورد تعقیب قرار داده و دستور مصادره اموال وی و نزدیکانش را صادر کرده است. در روزهای گذشته اسنادی منتشر شد که بر اساس آن، ضراب در یک مکالمه ضبط شده در بازداشت خانگی گفته که برای کاهش مجازاتش در آمریکا مجبور بوده اعترافات دروغین انجام دهد.
رضا ضراب در ماه مارس ۲۰۱۶ در شهر میامی آمریکا بازداشت شد. پس از ضراب، «مهمت هاکان آتیلا» معاون هالک بانک ترکیه نیز در آمریکا در ارتباط با پرونده وی بازداشت شد. این دو نفر توسط دادستان‌های آمریکایی متهم شده‌اند که در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، «به صورت غیرقانونی و با پوشش قرار دادن هالک بانک»، ارز و طلا به ایران منتقل کرده‌اند. رضا ضراب متهم اصلی پرونده بود اما به ناگاه تمام اتهامات خود را، از پولشویی و توطئه گرفته نقض قوانین آمریکا و کلاهبرداری بانکی پذیرفت تا دادگاه آمریکا در مجازات وی تخفیف قائل شود. رضا ضراب که به عنوان چهره نزدیک به مقامات ارشد حزب عدالت و توسعه ترکیه (حزبی که اردوغان رهبر آن است) شناخته می‌شد، پس از پذیرش اتهاماتش در دادگاه نیویورک، نه به عنوان متهم، بلکه به عنوان شاهد حاضر شد. آمریکا ظفر چاغلایان وزیر پیشین اقتصاد ترکیه و سلیمان اصلان رئیس سابق هالک بانک ترکیه را نیز در ارتباط با پرونده دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرده است اما این دو در ترکیه به سر می‌برند و توسط سیستم قضایی آمریکا دستگیر نشده‌اند.
رضا ضراب در مقام شاهد، در دادگاه اتهامات بی‌سابقه‌ای را علیه مقامات ارشد دولت ترکیه مطرح ساخت. وی تا آن‌جا پیش رفت که پای اردوغان را نیز به میان کشید و گفت که وی شخصا به دو بانک ترکیه‌ای «زراعت بانک» و «واکیف بانک» دستور داده تا در فرآیند پولشویی و انتقال پول نفت و گاز ایران با دور زدن تحریم‌های اعمال شده توسط آمریکا علیه ایران، مشارکت کنند.
ضراب در دادگاه گفت که به محمد ظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه، برای انتقال طلا و ارز به ایران، ۵۰ میلیون دلار رشوه داده است. وی مدعی شد که پول نفت فروخته شده توسط ایران از طریق هالک‌ بانک به طلا تبدیل می‌شده و از آنجا به دبی فرستاده می‌شده و سپس با تبدیل مجدد به ارز به ایران منتقل می‌شده است. رضا ضراب در دادگاه حتی از محمود احمدی‌نژاد و محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی، نام برده و از ارتباط خود با آن‌ها سخن گفته است. اما مهم‌ترین بخش اظهارات ضراب جایی است که وی متهم بازداشت شده پرونده، یعنی مهمت هاکان آتیلا را متهم نمی‌سازد و اتهامی علیه وی مطرح نمی‌کند! ضراب در دومین جلسه دادگاه خود می‌گوید وی به آتیلا رشوه نمی‌داده بلکه به رئیس آتیلا و رئیس هالک بانک، یعنی سلیمان اصلان و همچنین وزیر پیشین اقتصاد ترکیه، یعنی محمد ظفر چاغلایان، رشوه می‌داده است! از این دو تن هیچ کدام در بازداشت سیستم قضایی آمریکا نیستند و احتمالاً ضراب با این نحوه متهم ساختن افراد، خواسته تا مهمت هاکان آتیلا را نیز ترغیب کند تا علیه افراد مافوق خود اعتراف کند! رضا ضراب در عمل و با شیوه حضور خود در دادگاه از آتیلا می‌خواهد تا همکاری کند، اعتراف کند و تخفیف بگیرد!
در واقع، دادگاه رضا ضراب در آمریکا، بدنام کردن دولت اردوغان و مقامات ارشد ترکیه را هدف گرفته است. ضراب، همکاری و اعتراف علیه مقامات دولت اردوغان را پذیرفته و حالا با اعترافات خود می‌خواهد بازداشتی دیگر در پرونده، یعنی مهمت هاکان آتیلا معاون سابق هالک بانک را تحت فشار قرار دهد، تا او هم با سیستم قضایی آمریکا همکاری کرده و در عوض، در مجازات خود تخفیف بگیرد! با این شیوه دولت اردوغان تضعیف و وی در افکار عمومی با اتهاماتی نظیر رشوه گرفتن و پولشویی و فساد اداری، بدنام می‌شود.
اعترافات ضراب و اعترافات احتمالی مهمت هاکان آتیلا، معاون سابق هالک بانک، راه را برای جریمه سنگین بانک‌های ترکیه‌ای توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا باز می‌کند. پیش از این در اواخر مهر ماه سال جاری، یک روزنامه ترکیه‌ای مدعی شد که شش بانک این کشور به اتهام «دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران» ممکن است توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا، چندین میلیارد دلار جریمه شوند. گرچه خیلی زود سازمان تنظیم و نظارت بر بانک‌های ترکیه ضمن تکذیب این خبر، خواستار بی‌توجهی این «شایعات» شد، اما پس از دادگاه ضراب، ممکن است شایعات هم به واقعیت تبدیل شوند! روزنامه ترکیه‌ای «خبرتُرک»، بی‌آن‌که نامی را مطرح سازد، مدعی شده بود که یکی از بانک‌های ترکیه ممکن است پنج میلیارد دلار و چند بانک دیگر به مقادیر کمتری، جریمه شوند. خطر جریمه به واسطه دادگاه ضراب، بیش از همه هالک بانک ترکیه را تهدید می‌کند که یک بانک دولتی است. حزب جمهوری‌خواه خلق ترکیه که بزرگ‌ترین حزب مخالف اردوغان در ترکیه است از هم‌اکنون در رسانه‌های خود این احتمال را مطرح می‌کند که هالک بانک ممکن است میلیاردها دلار جریمه شود و در صورت جریمه شدن، دولت اردوغان باید این جریمه را به خزانه‌داری آمریکا پرداخت کند!
برخی معتقدند آمریکا قصد دارد ترکیه را تحت فشار قرار دهد تا از سطح همکاری‌های خود با ایران بکاهد و برای این کار، نظام بانکی ترکیه را هدف گرفته است. در واقع آمریکا می‌خواهد کاری کند که بانک‌های ترکیه با ایران در دوره پساتحریم همکاری نکنند. اگر بانک‌های ترکیه به واسط همکاری پیشین خود با ایران توسط خزانه‌داری آمریکا جریمه شوند، این بانک‌ها در روابط آتی خود احتیاط بیشتری به خرج خواهند داد و علاوه بر این، سایر بانک‌های خارجی نیز به دلیل ترس از جریمه شدن توسط آمریکا، همکاری محافظه‌کارانه‌تری با ایران خواهند شد. احتمالاً ایجاد هراس در بین بانک‌ها از همکاری با ایران، بعد پنهان دادگاه رضا ضراب در نیویورک باشد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵