کد مطلب: 76840
 
نوسازی پتروشیمی پلیمری آبادان
 
مدیرعامل تاپیکو از نوسازی مجتمع پتروشیمی آبادان به عنوان قدیمی ترین شرکت پلیمری خاورمیانه خبرداد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۴۴
مدیرعامل تاپیکو از نوسازی مجتمع پتروشیمی آبادان به عنوان قدیمی ترین شرکت پلیمری خاورمیانه خبرداد.
محمدحسن پیوندی با اشاره به برنامه ریزی برای بازسازی و نوسازی برخی از مجتمع‌های پتروشیمی تحت مدیریت تاپیکو از جمله نوسازی شرکت پتروشیمی آبادان به خبرنگار شانا گفت: در تلاشیم با نوسازی این مجتمع در مسیر افزایش راندمان گام برداریم.

تاریخچه مجتمع پتروشیمی آبادان به اواخر سال ٤٢ باز می‌گردد که موسسه نفت فرانسه از طریق سازمان برنامه و بودجه مامور شد تا در مکان ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران مطالعات جامعی به عمل آورد. این مطالعات سبب تاسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت ٧٤ درصدی سهم شرکت ملی پتروشیمی و ٢٦ درصدی سهم شرکت بی اف گودریج آمریکا شد.

عملیات ساختمانی شرکت پتروشیمی آبادان سال ٤٦ آغاز شد و سال ٤٨ به بهره برداری رسید.

پیوندی با اشاره به قدمت مجتمع پتروشیمی آبادان و راندمان پایین آن افزود: برنامه ریزی ما این است که با استفاده از فناوری های جدید در مسیر افزایش تولید و کاهش آلودگی حرکت کنیم.

مدیرعامل تاپیکو، خوراک دریافتی، موقعیت مکانی، نیروی انسانی را از مزیت‌های پتروشیمی آبادان عنوان کرد و گفت: آنچه اهمیت دارد خوراک این مجتمع است که از پالایشگاه آبادان می‌آید که تلاش می‌کنیم این میزان خوراک را افزایش دهیم.

ظرفیت اولیه تولید سالانه این پالایشگاه ٢٠ هزار تن پی وی سی، ١٠ هزار تن دودسیل بنزن و ٢٤ هزار تن سود سوز آور بوده است. در سال ٥٤ طرح گسترش با هدف افزایش تولید پی وی سی به ٦٠ هزار تن در سال اجرا شد.

مجتمع پتروشیمی آبادان در سال‌های ٥٩ تا ٦٧ بر اثر آتش جنگ هشت ساله ایران و عراق ویران شد. پس از پایان جنگ، پتروشیمی آبادان از سوی نیروهای متخصص مجتمع بازسازی شد.

پیوندی با بیان این که مجتمع پتروشیمی آبادان مجتمع بزرگی نیست و سرمایه گذاری بالایی نیاز ندارد، اعلام کرد: واحدهای این مجتمع به تدریج بازسازی می‌شود.

مدیرعامل تاپیکو، فاینانس خارجی را یکی از گزینه‌ها در مسیر نوسازی مجتمع پتروشیمی آبادان اعلام کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵