داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 79270
 
کنفرانس خبری به مناسبت یک‌سالگی برجام
از برجام و نفت تا ترامپ و برنامه «متن حاشیه»
 
یکی از دستاوردهای واضح و مشخص برجام افزایش تولید و صادرات نفت ایران است و امروز نیز نفت یکی از عناوین مهم صحبت‌های عراقچی را به خود اختصاص داد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۴
یک سال از اجرای برجام می‌گذرد و عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای و معاون حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه، به این مناسبت در یک کنفرانس خبری حضور پیدا کرد.
به گزارش نکونیوز، یکی از دستاوردهای واضح و مشخص برجام افزایش تولید و صادرات نفت ایران است و امروز نیز نفت یکی از عناوین مهم صحبت‌های عراقچی را به خود اختصاص داد.
عراقچی در مورد سازوکار تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، گفت: تحریم‌ها در سه حوزه کلیدی بر ایران وارد شده بود؛ «حوزه انرژی، نفت و گاز و پتروشیمی»، «حوزه حمل و نقل» و «حوزه مالی و بانکی». در حوزه نفت و گاز و انرژی می‌توان با قاطعیت گفت حوزه به حالت عادی برگشته و فروش نفت ما در حد معقولی است.
معاون وزیر خارجه گفت: درآمدهای نفتی همه قابل وصول است.
عراقچی همچنین گفت: پول نفت وارد اقتصاد ایران شده و ما در حوزه انرژی مشکلی نداشتیم. در این حوزه سنگ اندازی‌هایی توسط آمریکا بوده ولی یکی یکی حل شده است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه حمل و نقل و در حوزه کشتیرانی الحمدالله بدون مشکل کار می‌کنند. مشکل بیمه کشتی‌ها و دسترسی به بنادر همه حل شده و هیچ مشکلی در عرصه کشتیرانی نداریم. مشکل بیمه نفتکش‌ها حل شد.

سنگ‌اندازی‌ها در روند اجرای برجام
عراقچی در مورد سنگ‌اندازی‌های آمریکا در روند اجرای برجام نیز سخن گفت. وی گفت: در یک سال گذشته با بدعهدی‌ها، تعلل، سیاست‌های تاخیری در اجرای برجام مواجه بودیم و غیر از این هم از آمریکا انتظاری نمی‌توان داشت.
عراقچی یادآور شد: همانطور که در طول مذاکرات با ترفندهای خصمانه آنها مقابله کردیم و به همین دلیل مذاکره بیش از دو سال طول کشید، در اجرای برجام هم با بدعهدی‌ها و سیاست‌های خصمانه مواجه بودیم.

تأثیرات برجام
عراقچی با بیان اینکه تاثیرات برجام در عرصه سیاست خارجی کاملا مشهود است، اظهار داشت: تفاوتی که موقعیت و تصویر جمهوری اسلامی ایران بعد از یک سال در دنیا پیدا کرده و تمامی تصویرهای غلطی که آمریکا و دشمنان جمهوری اسلامی با سوء استفاده از برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران ایجاد و ایران را تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی معرفی کرده و می گفتند ایران دنبال سلاح هسته ای است و سر وصدا راه می انداختند، همه این ها بر اثر برجام شکسته شده است.
وی گفت: در یکسال گذشته شاهد ارائه تصویر جدیدی از ایران نه بعنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی هستیم.
این مقام وزارت امور خارجه افزود: شورای امنیت ۶ قطعنامه ذیل فصل هفت علیه ایران صادر کرده بود، قطعنامه های فصل هفت زمانی صادر می شود که شورای امنیت کشوری را بعنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی شناسایی کند که متاسفانه دشمنان ما موفق به این امر شده بودند و امروز تمام این ها لغو شده است.
عراقچی اضافه کرد: علاوه بر این، پی. ام. دی و ادعاها درباره نظامی بودن برنامه هسته ای ایران به طور کامل بسته شده و جمهوری اسلامی ایران در قطعنامه شورای حکام به طور کامل از اتهامات مبرا شده و تمام زمینه های اتهام زنی علیه ایران از بین رفته است.
وی خاطرنشان کرد: الان جمهوری اسلامی ایران بعنوان بازیگر مشروع و قدرتمند در عرصه بین المللی مورد شناسایی قرار گرفته است، در یکسال گذشته شاهد حضور هیات های سیاسی رده بالا در سطح سران کشورها به ایران و همچنین شاهد سفرهای متعدد و سایر مقامات به کشورهای دیگر بوده ایم.
رییس ستاد پیگیری برجام یادآور شد: آخرین قطعنامه شورای امنیت که درباره سوریه صادرشد تفاوت بنیادین نسبت به نقش جمهوری اسلامی ایران را در مقایسه با گذشته نشان می دهد، همان شورای امنیت که پیش از برجام ایران را تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی شناخته بود، نقش جمهوری اسلامی ایران را در قطعنامه جدید خود در مورد سوریه مورد توجه قرار می دهد، اتفاقی که از دید تحلیلگران غیرممکن بوده است و به حضور ما در سوریه بعنوان کشوری که بری صلح و حل و فصل بحران بین المللی تلاش می کند، مشروعیت داده شده است.
عراقچی تاکید کرد: در مورد ارتقای جایگاه ایران حرف های زیادی می شود زد، اتهاماتی که در آمریکا به اوباما و تیم ایشان زده می شود بعنوان کسانی که در عرصه بین الملل عرصه را باخته و جمهوری اسلامی ایران را برنده اصلی توافق معرفی می کنند، در انتخابات کاندیدایی رای آورد که اوباما را متهم کرد، خطرناکترین و فاجعه بارترین توافق در تاریخ آمریکا را امضا کرده است.
وی با بیان اینکه برنامه هسته ای ایران سرجای خود است، اظهار داشت: امروز برنامه هسته ای ایران از یک برنامه ممنوعه از دید جامعه بین الملل به یک برنامه کاملا مشروع تبدیل شده است. شورای امنیت سازمان ملل که در گذشته از کشورها می خواست که هر اقدامی برای جلوگیری از فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران اقدام کنند و حتی کشتی ها و هواپیماها را تفتیش کنند تا مبادا قطعه ای به ایران برود و به دانشجویان ایرانی اجازه تحصیل نمی دادند؛ امروز به کشورها توصیه می کند که وارد همکاری های صلح آمیز هسته ای با ایران شوند به طوری که یکی از ضمائم برجام به طور مفصل به همکاری های صلح آمیزی که با ایران می تواند انجام شود، اختصاص یافته است.

آیا برجام دلیل مشکلات موجود در حوزه بانکی است؟
عراقچی به مشکلات موجود در حوزه بانکی اشاره کرد و گفت: بعد ازبرجام شرایط بانکهای ما هنوز به حالت عادی برنگشته که آن هم به برجام مربوط نمی‌شود. مهمترین مانع آن تحریمهای اولیه آمریکاست و موانع دیگری مثل پولشویی و .. نیز هست.
وی به نقل مقامات بانکی گفت: می‌گویند اگر چه مشکلات بانکی دارند، ولی در هیچ جایی در بن بست نیستیم.
معاون وزیر خارجه عنوان کرد؛ در مجموع شرایط بانکی و مالی ما در وضعیت خوبی قرار دارد.

برجام و دولت ترامپ
عباس عراقچی درباره جزئیات مذاکرات با آمریکایی‌ها در وین گفت ما جز درباره برخی مسائل فنی با آمریکایی‌ها درباره برجام و آینده برجام مذاکره‌ای نداریم.
معاون وزیر خارجه تاکید کرد که اینکه رئس جمهور جدید آمریکا بخواهد درباره برجام تصمیم بگیرد انتخاب خودش است و برجام برای مذاکره به هیچ وجه باز نخواهد شد.
معاون وزیر خارجه در واکنش به بحثهایی در دولت جدید آمریکا درباره برجام گفت: مذاکرات هسته‌ای ما با آمریکا تمام شده است. نه با دولت فعلی و دولت بعدی آمریکا درباره برجام وارد مذاکره سیاسی نخواهیم شد. برجام از دید ما تمام شده است.
وی همچنین گفت که تمدید آیسا(ISA) از نظر ما یک تحریم جدید و نقض برجام است.

دلیل عدم حضور در برنامه متن حاشیه
معاون وزیر امور خارجه درباره عدم حضورش در برنامه متن حاشیه عنوان کرد: به من گفتند تنها هستید بعد دبه درآوردند و گفتند باید با یک منتقد باشید. فکر نمی‌کنم در هیچ جای دنیا یک دیپلمات را در کنار یک منتقد قرار بدهند. ما از گفتگو با منتقدان همواره استقبال کرده‌ایم و با آنها گفتگو کرده ایم.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵