کد مطلب: 81330
 
ناصر فریادشیران در گفت و گو با"نکونیوز":
وزارت نفت در مسیر واگذاری باشگاه نفت مانع تراشی می کند
 
داستان باشگاه باسابقه نفت تهران، که از نفت، فقط نامش باقی مانده، داستانی پرماجراست. پس از منتفی شدن واگذاری این باشگاه به اراک در زمان دولت قبل، در سال گذشته، وزیر نفت خواستار واگذاری این باشگاه به بخش خصوصی شد. اما با وجودی که بخش خصوصی، از یک سال پیش تیمِ باسابقه نفت تهران را خریده و امسال هزینه های تیم داری را برعهده داشته اما هنوز انتقال قطعی این باشگاه از سوی شرکت ملی نفت ایران صورت نگرفته است.
تاریخ انتشار : شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۰۸
داستان باشگاه باسابقه نفت تهران، که از نفت، فقط نامش باقی مانده، داستانی پرماجراست. پس از منتفی شدن واگذاری این باشگاه به اراک در زمان دولت قبل، در سال گذشته، وزیر نفت خواستار واگذاری این باشگاه به بخش خصوصی شد. اما با وجودی که بخش خصوصی، از یک سال پیش تیمِ باسابقه نفت تهران را خریده و امسال هزینه های تیم داری را برعهده داشته اما هنوز انتقال قطعی این باشگاه از سوی شرکت ملی نفت ایران صورت نگرفته است. در این خصوص با ناصر فریادشیران مدیر آکادمی باشگاه نفت که از جمله مربیان و مدیرانِ همراه و دلسوز سال های اخیر باشگاه نفت تهران، چه پیش از واگذاری و چه پس از واگذاری بوده و باشگاه نفت تهران با سرمربی گری او به لیگ برتر صعود کرده بود، گفت و گو کرده ایم. فریادشیران در گفت و گو با "نکونیوز" از وزیر نفت خواست تا زمینه انتقال قطعی باشگاه نفت را فراهم کند.

** آقای فریادشیران همچنان کار واگذاری قطعی باشگاه نفت انجام نشده؟
طی سالهای اخیر در مجلس شورای اسلامی، مجمع تشخیص مصلحت نظام و اساسا در کل سیستم نظام جمهوری اسلامی با پیروی از سخنان مقام معظم رهبری، روی موضوع واگذاری بخش های دولتی به خصوصی تاکید شده است، اما این بحث خصوصا در ورزش با وجود تاکیدی که روی آن وجود دارد، خیلی کُند پیش می رود. پیرو این قانون حتی وزارتخانه ها و شهرداری ها هم اجازه باشگاه داری و تیم داری را ندارند، حتی اماکن ورزشی هم نباید به دست شهرداری ها اداره شود و همه باید توسط بخش خصوصی اداره شوند. بخش خصوصی خودش می تواند همه امور مربوط به باشگاه داری و اداره اماکن ورزشی را برعهده داشته باشد، خودش می تواند مخاطب را جذب کند و در اختیار همه اقشار جامعه قرار دهد که زن و مرد و در همه سنین بتوانند بهره لازم را از آن ببرند.

** هزینه های باشگاه نفت تا پیش از واگذاری توسط وزارت نفت پرداخت می شد و پس از آن تغییراتی ایجاد شد تا به بخش خصوصی واگذار شد. هزینه های باشگاه در زمان واگذاری چقدر بود؟
نفت تهران نزدیک به ۵۰ سال از حیاتش می گذرد، بزرگانی چون دهداری، جعفر نامدار، حمید شیرزادگان، داوود پهلوان، منوچهر ندیری، سلطانعلی ترخاق و ... از تولد این باشگاه در قبل از انقلاب تا بعد از آن در حیات آن تاثیر داشتند و بازیکنان بسیار خوبی هم در این باشگاه تولید و تحویل تیم های ملی شدند. این روال بعد از انقلاب هم ادامه داشت. از سال ۸۲ که من سرمربی این تیم شدم، رنسانسی در نفت ایجاد شد و تیم مرحله به مرحله صعود کرد و به مقام قهرمانی لیگ یک رسید و بعد از ۶-۷ سال به لیگ برتر آمد. اکنون چند سالی هست که در لیگ برتر هستیم، سابقه ما از تیم های لیگ برتری در این لیگ کمتر است اما با توجه به امکانات مالی خیلی خوبی که داشتیم بازیکنان خوبی ساختیم و حتی جواز حضور در جام باشگاه های آسیا را هم گرفتیم. فرکی، من، ابراهیم زاده، منصوریان، گل محمدی
آدم های ضعیفی راس کار قرار گرفتند و هزینه ها بالا رفت و به این شکل سند نابودی نفت تهران امضا شد. کسانی که از گذشته با فوتبال مشکل داشتند این تیم را نابود کردند. قراردادهایی بستند که بسیار سنگین بود. درحالیکه بیشترین رقم قرارداد سال قبلش 600 میلیون بود، این رقم به یک میلیارد تومان برای هفت هشت بازیکن رسید و این باعث شد که صندوق بازنشستگی نتواند پول ها را به موقع بدهد. به این شکل با چالش های زیادی مواجه شدیم و حتی هزینه هتل، غذا و بلیت پرواز برای حضور در جام قهرمانان را نداشتیم و این باعث بی اعتباری شرکت ملی نفت شد
و حالا علی دایی، هدایت این تیم را در سال های اخیر برعهده داشتیم. تا قبل از دایی هم کادرفنی و بازیکنان از جیب بیت المال ارتزاق می کردند، یعنی دو سه سال گذشته از محل صندوق بازنشستگی شرکت ملی نفت هزینه باشگاه تامین می شد و متاسفانه سال گذشته برخلاف رویه قبلی، به دلیل پیش رو داشتن لیگ برتر، جام حذفی و جام قهرمانان، هشت میلیارد بودجه تیم را بیشتر کردند و بودجه به ۲۰ میلیارد تومان رسید.

** همین هزینه ها را عامل بروز بحران در نفت تهران و سپس واگذاری این باشگاه توسط وزارت نفت می دانید؟
بله. آدم های ضعیفی راس کار قرار گرفتند و هزینه ها بالا رفت و به این شکل سند نابودی نفت تهران امضا شد. کسانی که از گذشته با فوتبال مشکل داشتند این تیم را نابود کردند. قراردادهایی بستند که بسیار سنگین بود. درحالیکه بیشترین رقم قرارداد سال قبلش ۶۰۰ میلیون بود، این رقم به یک میلیارد تومان برای هفت هشت بازیکن رسید و این باعث شد که صندوق بازنشستگی نتواند پول ها را به موقع بدهد. به این شکل با چالش های زیادی مواجه شدیم و حتی هزینه هتل، غذا و بلیت پرواز برای حضور در جام قهرمانان را نداشتیم و این باعث بی اعتباری شرکت ملی نفت شد، تعهد زیادی برای کادرفنی و بازیکنانِ این باشگاه ورشکسته ایجاد شده بود که همان زمان به دستور وزیر اعلام شد که باید این تیم به بخش خصوصی فروخته شود. اول می خواستند با وجود سابقه ۵۰ ساله در فوتبال تهران و باشگاهی و این همه بازیکن سازی، تیم را به انزلی و باشگاه ملوان هبه کنند، به تیمی که به لیگ یک سقوط کرده بود که با ارتباطی که من با رسانه ها داشتم، با تجمع مقابل فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و با همکاری رسانه ها و درنهایت با دستور آقای تاج مانع این کار شدیم.

** بعد از این اقدام بود که امتیاز تیم نفت تهران به مزایده گذاشته شد؟
بله، ابتدا هم ملوان ۲۲ میلیارد قیمت داد که آنها اصلا چنین رقمی را نداشتند و در ادامه شرکت بهنام پیشروی کیش تیم را به مبلغ ۱۷ میلیارد تومان خرید، یک میلیارد به حساب شرکت ملی نفت ریخت، باشگاه سه و نیم تا چهار میلیارد هم بدهی مالیاتی داشت که خریدار، قبول کرد و تا همین امروز هم ۱۰ – ۱۲ میلیارد برای تیم هزینه کرده اما متاسفانه کسانی که در کمیته واگذاری نفت تهران حضور دارند مانع از انتقال قطعی تیم به صورت قانونی و رسمی از شرکت ملی نفت به مالکان جدید شده اند. متاسفانه همان سنگ اندازی هایی که پیش از این گفتم اجازه نمی دهد که اصل ۴۴ قانون اساسی اجرا شود و هنوز هم می خواهند نفت تهران به صورت دولتی اداره شود. شرکت بهنام پیشرو همان شرکتی است که می خواست پرسپولیس را بخرد و ۳۲ میلیارد هم قیمت گذاشت که ۱۷ میلیارد هم هزینه کرد اما هنوز نتوانسته پولش را پس بگیرد. سیدجلال حسینی، بیرانوند، وحید امیری و خیلی از بازیکنان دیگر که از باشگاه نفت طلب دارند، باشگاه هم ادعا دارد که تا زمانی که شرکت ملی نفت تیم را به صورت قطعی به نام خریدار نزند نمی توانند پول این بازیکنان را بپردازند چراکه اگر فردا روزی دوباره تیم به شرکت ملی نفت برگردد باز باید شرکت خریدار، برای دریافت پولش به دادگاه برود.

** وقتی تصمیم وزارت نفت به واگذاری تیم بوده حالا چرا واگذاری به طور کامل انجام نشده است؟
همین گروهی که مسئول واگذاری نفت هستند مانع تراشی می کنند، نمی دانم منظورشان چیست چون وزیر دستور این انتقال را صادر کرده و مخالف بحث حرفه ای گری در فوتبال هست، حالا نمی دانم اعضای این کمیته چرا همکاری نمی کنند. البته در چند روز گذشته آقای شریف حسینی نماینده سابق خوزستان مسئول پرونده واگذاری نفت به بخش خصوصی شده است. همین نفت تهران زمین وزارت دفاع را گرفته و کلی اجاره می دهد. منِ مدیر آکادمی نفت، ورزشگاه شیرودی را گرفته ام که هر جلسه برای تمرین ۳۵۰ هزار تومان و برای هر بازی ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می کنیم، ۳۰ مربی و سرپرست، تدارکات، بازیکن و حقوق بگیر هم داریم که درکنار آنها پول کادر فنی و بازیکنان بزرگسالان و تمام هزینه های تیم داری هم هست که همه اینها قبلا از جیب بیت المال هزینه می شد اما اکنون از جیب مالکان بخش خصوصی. حال درست است که مانع تراشی بکنیم؟

** و حرف پایانی؟
هر کسی که بیاید در فوتبال هزینه کند من به شخصه پشت سرش نماز می خوانم، من برای خودم به دنبال پوشاک ورزشی نیستم، کسی که می آید و تیم را ۱۷ میلیارد می خرد و ۱۰ – ۱۲ میلیارد تا امروز خرج کرده و تا پایان لیگ هم باید ۶-۷ میلیارد دیگر هم هزینه کند و سال آینده هم می خواهد همین هزینه را بکند، چرا باید مانعش شد؟ مسئولان چه کمکی در حمایت از بخش خصوصی می کنند؟ لااقل باید مانع این سنگ اندازی ها شوند. در کشورهای دیگر دولت می آید مثلا یک ورزشگاه را به یک باشگاه به صورت اقساطی واگذار می کند، کاری که تا حالا در فوتبال ما اتفاق نیفتاده، اگر می خواهیم پیشرفت کنیم باید اصل ۴۴ اجرا شود اما متاسفانه آدم هایی در سیستم دولتی هستند که اجازه این کار را نمی دهند. خواهشم از وزیر نفت و سیدشریف حسینی که عضو فراکسیون ورزش و عضو کمیته فوتبال و فوتسال فراکسیون ورزش مجلس هستند و آگاهی خیلی خوبی از فوتبال دارند این است که زمینه انتقال قطعی باشگاه به بخش خصوصی را فراهم کنند تا هدف خدمت به فوتبال تحقق یابد و به این شکل از جیب بیت المال و بازنشستگان شرکت ملی نفت پولی در فوتبال هزینه نشود. 


Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵