داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 858
 
بورس انرژی اهرم شروع فاز جدید هدفمند سازی
 
سکو نیوز : به نظر می رسد رویکرد به بازار سرمایه در سالهای اخیر وارد فاز نوینی شده است و دولت در راستای طرح هدفمند سازی یارانه ها از ایجاد بورسهای گوناگون برای واقعی کردن قیمت ها سود برده است . یکی از این بورسها ، بورس انرژی است که با محوریت بورس برق در مهر ماه سال جاری راه اندازی می شود
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۴
به‌دنبال طرح موضوع ایجاد بورس برق در کشور، تشکیل بورس انرژی با محوریت برق پس از موافقت شورای‌عالی بورس و اوراق بهادار در برنامه کاری سال ۱۳۹۰ بازار سرمایه ایران قرار گرفته است. در بورس انرژی امکان انجام معاملات پیمان آتی (forward)، قراردادهای آتی (futures) و اختیار معامله (option) فراهم می‌شود. قرارداد اصلی مورد معامله در این بورس پیمان آتی (مبتنی بر سلف موازی) خواهد بود که بخش تحویل فیزیکی کالا را نیز پوشش می‌دهد. با راه‌اندازی این بازار امکان خرید و فروش انرژی، تأمین مالی برای تولیدکنندگان، تأمین انرژی برای توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان، کشف قیمت روزانه انرژی، پوشش ریسک، شفافیت معاملاتی، تسهیل در تبادلات انرژی و کاهش هزینه‌های معاملاتی در بخش مبادلات انرژی فراهم خواهد شد.
اما آنچه فعالان این عرصه را با تردید مواجه کرده است اینکه ، مدیریت مصرف انرژی در ایران تا بدین روزدولتی بوده است و با تاسیس بورس انرژی بخش عمده ای از مشکلات توزیع و فروش برق به عنوان کالایی که امکان ذخیره سازی ندارد بر عهده دیگرانی چون شبکه های توزیع منطقه ای گذاشته می شود که با توجه به مشکلات شبکه توزیع و تولید که عمدتا فرسوده است و طبق بر آورد ۳۰ در صد اتلاف انرژی در بخش توزیع تنها صورت می پذیرد ، کلیه این مشکلات و نا کارآمدی ها از دوش دولت بر داشته می شود و به دوش بورس انرژی گذاشته می شود .
اگر چه ساختار دولتی کنونی صنعت تولید و توزیع انرژی در کشور یک نقطه ضعف اساسی در شکل‌گیری بورس انرژی است، اما شتاب جریان خصوصی‌سازی طی سال‌های اخیر و دورنمای اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ باعث می‌شود تا فرصت توسعه این بازار به سرعت فراهم شود. از این‌رو به ‌نظر می‌رسد وجود بورس انرژی و خصوصی‌سازی بخش تولید و توزیع انرژی، لازم و ملزوم بوده و ایجاد بورس انرژی در چنین شرایطی یک ضرورت است.
تجربه ناموفق دولت در تداوم عرضه نفت کوره ، نفت خام و بنزین در بورس انرژی این بیم را دامن زده است که برق نیز چون دو کالای خارج شده از بورس یعنی بنزین و نفت کوره به این سرنوشت دچار شود .
در حال حاظر سهام بورس انرژی در حال واگذاری به نهادهای مالی ، تولیدی و مردم است و حجم عظیمی از نقدینگی را به این بورس سرازیر می کند . حال اگر به واسطه رقابت نا پذیری این بورس به دلیل انحصار در تولید و توزیع شکل بگیرد ، عملا پرداختن به سود آوری سهام بورس انرژی چندان محلی از اعراب نخواهد داشت .
به همه این تفاسیر مدير نظارت بر بورس ها و بازارهاي سازمان بورس و اوراق بهادارچندی پیش اعلام کرد ؛ آگهي پذيره نويسي شرکت بورس انرژي تا پايان شهريور ماه سال جاري منتشر مي شود تا عموم مردم از سهام آن خريداري کنند.
۳۱۳ متقاضي در اين فراخوان شرکت کرده اند و بر اساس شاخص هاي عملکردي ، وضع و اندازه و نوع شرکت هاي متقاضي ، تخصيص هاي سهام موسسان با رعايت سقف ۵/۲ درصدي قانوني سهام بورس ها انجام شده است.
به رغم همه نگرانی ها برخی نیز معتقدند که دولت کمر همت خود را برای بازدهی مناسب این بورس بسته است و جای هیچ نگرانی ای برای آن وجود ندارد . با آغاز فاز جدید هدفمند سازی یارانه ها به نظر می رسد که نقش بورس انرژی بیش از پیش مشخص شود و این نهاد مالی بتواند از عهده وظیفه ای که بر گرده اش گذاشته اند برآید .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵