کد مطلب: 812
 
معرفی کشورهای صادر کننده منابع انرژی:
روسیه دارنده بزرگترین ذخایر گازی در جهان
 
سکونیوز : روسیه هم اکنون یکی از عمده تولید کنندان نفت و گاز طبیعی در جهان است و طی دهه های اخیر به دنبال افزایش نرخ تولید و بالارفتن قیمت نفت در بازار جهانی ، صادرات منابع انرژی نقش بسیار عمده ای در رشد اقتصاد و شاخص تولید ناخالص داخلی این کشور داشته است . هم اکنون این کشور در حدود نیمی از نیاز خود به منابع انرژی را از منابع گاز طبیعی تامین می کند .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۴:۲۲
 به گزارش سکونیوز به نقل از " وب سایت سازمان اطلاعات انرژی آمریکا " بر اساس گزارش منتشر شده در نشریه نفت و گاز ذخایر نفتی اثبات شده روسیه در سال ۲۰۱۰ میلادی ۶۰ میلیارد بشکه بوده و در سال ۲۰۰۹ میلادی این کشور تولیداتی بالغ بر ۹.۹ میلیون بشکه در روز داشته است که از این میزان روزانه ۷ میلیون بشکه به بازارهای جهانی صادر شده است.صادرات نفتی این کشور با صلاحدید شرکت نفتی "رزنفت " که بزرگترین قطب نفتی این کشور به شمار می رود، صورت می گیرد.
بخش عمده تولیدات نفتی این کشور در اختیار شرکت های داخلی است ،به دنبال سقوط اتحادیه جماهیر شوروی ،روسیه صنایع نفتی را خصوصی سازی کرد و بدین ترتیب بود که برخی شرکت های خارجی روانه بازار نفتی این کشور شدند .در سال ۲۰۰۳ شرکت بریتیش پترولیوم با شرکت های داخلی این کشور قرارداد همکاری امضا کرده و به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفتی این کشور مبدل شد.پس از آن نوبت به شرکت کونوکو فیلیپس رسید که نقش عمده ای در عملیات تولید و اکتشاف نفت روسیه بر عهده گیرد. با آنکه در حال حاضر شرکت های زیادی می توانند در صنایع نفتی روسیه سرمایه گذاری کنند این کار باید با واسطه گری یک شرکت روسی، عمدتا رزنفت، صورت گیرد.
بر اساس این گزارش ، روسیه هم اکنون دارنده ۴۰ پالایشگاه نفتی با ظرفیت تولیدات روزانه ۵.۴ میلیون بشکه در روز است. رزنفت که بزرگترین شرکت اپراتوری پالایشگاهی در این کشور است روزانه تولیدات پالایشگاهی بالغ بر ۱.۳ میلیون بشکه دارد .از دیگر شرکت های روسی فعال در این بخش می توان به "لوک اویل" و "تی ان کا- بی پی" اشاره کرد.
صادرات نفت :
در سال ۲۰۰۹ روسیه بالغ بر ۷ میلیون بشکه در روز صادرات نفتی داشته و در حدود ۸۰ درصد این صادرات به کشور های اروپایی و به خصوص آلمان و هلند اختصاص دارد. حدود ۱۲ درصد این صادرات روانه آسیا می شود ، ۶ درصد به آمریکای شمالی و جنوبی فرستاده می شود و از این میزان ۵ درصد تنها وارد بازارهای ایالات متحده آمریکا می شود .
انتقال نفت از طریق خط لوله:
روسیه دارنده یکی از بزرگترین سیستم های خط لوله ای در جهان است . کنترل بخش عمده این سیستم خط لوله ای بر عهده شرکت دولتی "ترانس نفت" است که حمل و نقل و توزیع ۹۰ درصد کل تولیدات نفتی روسیه را عهده دار است.این سیستم خط لوله ای هم شامل شبکه های حمل و نقلی داخلی است و هم شامل شبکه های انتقال گاز به خارج از کشور است.در حال حاضر خط لوله "دروژبا" بزرگترین خط لوله این کشور است که نفت این کشور را از دو مسیر روانه بازارهای اروپایی می کند، بخش شمالی که از بلاروس، لهستان و آلمان می گذرد و بخش جنوبی که از بلاروس ، اوکراین ، اسلوواکی ، جمهوری چک و مجارستان می گذرد.طول این خط لوله برابر با ۲۳۰۰ مایل است و دارای ظرفیت انتقال ۱.۴ میلیون بشکه نفت در روز است.
انتقال نفت از طریق بنادر:
در حال حاضر تعداد ۸ بندر در روسیه به صادرات نفت تولید روسیه به کشور های خارجی اختصاص داده شده اند که از این بنادر نفت روانه بازار اروپا آمریکای شمالی و آسیا می شود.بندر "پریمورسک" بزرگترین بندر این کشور با ظرفیت صادرات ۱.۵ میلیون بشکه در روز است.در حال حاضر درخواستهای زیادی مبتنی بر ساخت پایانه های جدید در بنادر این کشور وجود دارد و یکی از این طرح ها توسعه بندر پریمورسک است.
انتقال از طریق خطوط ریلی:
تنها ۵ درصد صادرات نفتی روسیه از طریق خطوط ریلی صادر می شود . سیستم ریلی معمولا به عنوان جایگزینی برای شبکه خط لوله ای "ترانس نفت "به شمار می رود .با این حال همواره صادرات نفت از طریق شبکه ریلی گران تر از صادرات خط لوله ای تمام می شود . روسیه نفت خود را از طریق دو کشور استونی و لتونی صادر می کند . علاوه بر این بخشی از نفت تولیدی این کشور از طریق خطوط ریلی به شهر های شمالی چین صادر می شود. در سال ۲۰۰۹ میلادی روسیه روزانه به طور متوسط ۳۰۶ هزار بشکه نفت از طریق سیستم ریلی به شهرهای چین صادر کرده است ، روسیه در تلاش است تا در آینده نزدیک صادرات نفتی خود را به چین چند برابر افزایش دهد .
گاز طبیعی:
بر اساس گزارش نشریه نفت و گاز ، روسیه دارنده بزرگترین ذخایر گازی جهان با حجمی برابر ۱۶۸۰ هزار میلیارد فوت مکعب است و ذخایر گازی این کشور برابر با یک چهارم کل ذخایر گازی اثبات شده جهان است . بخش عمده این ذخایر گازی در منطقه سیبری واقع شده و سه میدان گازی این منطقه در حدود ۴۵ درصد کل ذخایر گازی این کشور را به خود اختصاص داده اند .در شمال روسیه نیز میادی گازی گسترده ای قرار دارد .ایران پس از روسیه با داشتن ذخایر گازی معادل ۱۰۴۶ هزار میلیارد فوت مکعب در جایگاه دومین دارنده ذخایر گازی اثبات شده جهان قرار دارد .
اکتشافات و تولیدات :
در سال ۲۰۰۹ میلادی روسیه در جایگاه دومین تولید کننده بزرگ گاز طبیعی در جهان قرار داشته و در حدود ۱۹.۳ هزار میلیارد فوت مکعب گاز تولید کرده است .روسیه پس از ایالات متحده آمریکا با تولیدات ۲۱ هزار میلیارد فوت مکعب در جایگاه نخست تولیدکنندگان بزرگ گاز در جهان قرار دارد . با این حال در سال ۲۰۰۹ روسیه با صادرات ۷.۳ هزار میلیارد فوت مکعب گاز در جایگاه نخستین صادر کننده بزرگ گاز در جهان قرار داشته است .
بیشترین تولید گاز طبیعی روسیه به میادین نفتی سیبری اختصاص دارد و طبق آمار در حدود ۹۵ درصد کا گاز تولیدی اینه کشور از محل میادین گازی سیبری تامین می شود.شرکت گازپروم بزرگترین قطب تولید گاز روسیه اصلی ترین شرکت فعال در این میادین گازی است .
صادرات گازی:
روسیه بخش عمده تولیدات گازی خود را به مشتریان کشورهای مشترک المنافع صادر می کند . شرکت گازپروم روسیه نیز یکی از بزرگترین شرکت های اپراتوری صادرات گاز به کشورهای اروپایی است . ترکیه ژاپن و دیگر کشورهای آسیایی نیز از جمله عمده ترین خریداران گاز تولیدی این کشور به شمار می روند .بخش عمده گاز روسیه از طریق دو کشور اوکراین و بلاروس روانه کشورهای اروپایی به خصوص آلمان و لهستان می شود، اما در سالهای اخیر منازعات با کشورهای اوکراین و بلاروس بر سر قیمت گاز زمینه ساز توقف روند صادرات گاز به این کشور ها شده و این نا امنی های سیاسی موجب شده که بسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال راهی برای جایگزین کردن گاز روسیه باشند .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵