۱
 
کد مطلب: 67084
 
تاثیرات کاهش قیمت نفت برای عربستان ادامه دارد
پنج عاملی که این هفته را برای سعودیها جهنمی کرد
 
علی‌رغم اعلام سند چشم‌انداز اقتصادی عربستان سعودی در ماه اخیر، هفته‌ای که گذشت چندان نشانی از تخفیف فشار اقتصادی بر این کشور نداشت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۰
علی‌رغم اعلام سند چشم‌انداز اقتصادی عربستان سعودی در ماه اخیر، هفته‌ای که گذشت چندان نشانی از تخفیف فشار اقتصادی بر این کشور نداشت.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، سقوط بهای نفت سبب فرسوده شدن اقتصاد متکی به نفت بزرگترین صادرکننده نفت جهان شده و با وجود بهبود اندک بهای نفت، خبرهای بد برای سعودیها پایان نپذیرفته است. چند نمونه از این اخبار در ادامه ذکر شده‌اند.
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول
صندوق بین‌المللی پول سه‌شنبه هفته قبل اعلام کرد که رشد تولید ناخالص ملی عربستان برخلاف پیش‌بینی ۳.۵ درصدی قبلی، فقط ۱.۲ درصد خواهد بود. این سازمان اضافه کرد درآمدهای نازلتر نفتی منجر به کسریهای مالی و حساب ذخیره شده است و بر اساس پیش‌بینی کارمندان این سازمان این کسریها در سال ۲۰۱۶ به ترتیب معادل ۹ و ۱۴ درصد تولید ناخالص ملی خواهند بود.
فروش اوراق قرضه
روز پنج‌شنبه روزنامه فایننشال تایمز بنقل از منابع آگاه گزارش داد عربستان سعودی نقشه‌هایی برای نخستین فروش اوراق قرضه خود دارد. تحلیلگران بانک BNP Paribas، افزایش استقراض این کشور را با این حقیقت که سطوح فعلی کسری این کشور ناپایدار است مرتبط دانسته‌اند. این بانک فرانسوی اعلام کرد: «استقراض عمومی ایفاگر نقش برجسته‌تری در تأمین مالی کسریهای مالی شده است که نرخ فرسایش ذخایر مالی را کاهش می‌دهد. اما چنانکه فوقا ذکر شد، فقدان شفافیت در استقراض عمومی سبب دشوار شدن نظارت بر توسعه مالی می‌شود.»
ذخایر وجوه نقد
با اعلام بانک مرکزی امریکا مبنی بر اینکه بانک مرکزی عربستان سعودی در بازار بدهی امریکا تا پایان ماه مارس، ۱۱۶.۸ میلیارد دلار دارایی در اختیار داشته است، بنظر می‌رسد میزان ذخایر ارزی این کشور کاهش یافته است. بلومبرگ افزوده است که عربستان در مجموع دارای حدود ۵۸۷ میلیارد دلار ذخایر خارجی است.
به گزارش BNP Paribas کاهش سریع و مداوم در ذخایر ارزی خارجی باید زنگ خطر را برای سعودیها بصدا در آورده باشد. «کاهش ذخایر (از سال ۲۰۱۵) بسیار فراتر از کسری حساب فعلی است که حکایت از فرار سرمایه علاوه بر شوک نفتی در این کشور دارد.»
اسناد تجارتی بجای پرداخت نقدی طلب پیمانکاران
چهارشنبه گذشته بلومبرگ بنقل از منابع آگاه گزارش داد که عربستان در حال بررسی طرح پرداخت بدهی پیمانکاران با استفاده از اسناد تجارتی است. پرداخت به پیمانکاران و تأمین‌کنندگان شاغل در پروژه‌های زیرساخت این کشور روند کندتری یافته است که می‌تواند بمعنی این باشد که اعطای نوعی اوراق قرضه به پیمانکاران در دستور کار است که بهرحال بهتر از عدم دریافت طلب است.
سیمون ویلیامز و رازان ناصر، دو اقتصاددان در HSBC متنی منتشر کردند که در آن آمده است: «بدون اصلاحات معنادار، به اعتقاد ما عربستان سعودی با چرخه دیگری از رکود تورمی و فرسودگی مواجه خواهد شد.»
کاهش رتبه اعتبار
روز شنبه مؤسسه اعتبارسنجی مودیز، رتبه اعتباری عربستان را یک درجه کاهش داد که ناشی از سقوط بهای نفت است. این مؤسسه اعلام کرد دولت، نقشه‌های جامع و جاه‌طلبانه‌ای برای مقابله با شوک نفتی از طریق متنوع‌سازی پایه مالی و اقتصادی دارد اما این نقشه‌ها در مرحله ابتدایی تدوین هستند و تأثیرگذاری آنها در هاله‌ای از ابهام است.
و حالا خبر خوب
این کشور پادشاهی در ماه آوریل از سند بلندمدت اقتصادی برای ادامه حیات در دنیای نفت ارزان قیمت پرده برداشت که «چشم‌انداز سعودی ۲۰۳۰» تسمیه شده است. این طرح حاوی تحولات تقنینی، سیاستی و بودجه‌ای است که در طول ۱۵ سال آتی اجرا خواهند شد.
«تیموتی اش» مدیر بازارهای در حال ظهور «استاندارد بانک» معتقد است این چشم‌انداز امکان بالقوه‌ عظیمی برای کمک شرکتهای خارجی در دوران گذار پدید می‌آورد. وی گفته: «من نگران توانایی پرداخت بدهیهای این کشور نیستم... آنها ذخایر نقدی عظیمی دارند و علاوه بر آن قادر به استقراض حجم زیاد و دارای اموال قابل‌فروش چشمگیری هستند.»
منبع: CNBC
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۰۰:۰۷:۵۴
ما خودمان را گول نزنیم. آن موقع که ما خواب بودیم با حرکت های تندروانه رییس جمهور قبلی و حمله به سفارت این و ان روزگار می گذراندیم عربستان خود را به بیست کشور قدرتمند اقتصادی دنیا تبدیل می کرد یا دیگر شیوخ.
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵