داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 98404
 
وضعیت آب نگران کننده است
 
عضو سابق شورای جهانی آب گفت: با خشکی‌هایی که الان مواجهیم بارندگی‌های متوسط هم نمی‌تواند اثر گذار باشد چون با حالت تجمعی از نظر خشکی زمین و کمبود رطوبت خاک مواجهیم
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸
عضو سابق شورای جهانی آب گفت: با خشکی‌هایی که الان مواجهیم بارندگی‌های متوسط هم نمی‌تواند اثر گذار باشد چون با حالت تجمعی از نظر خشکی زمین و کمبود رطوبت خاک مواجهیم
عباسقلی جهانی در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایلنا در پیش بینی شرایط ذخایر سال آبی جاری اظهار داشت: مجموعه شرایط حاکم نشان می‌دهد حداقل تا پایان زمستان کمبود بارندگی داریم. بنا بر این تا ۶ ماه آینده وضعیت نگران کننده است و زمستان کم آبی خواهیم داشت و در تامین حقابه کشاورزی و آب شرب مخصوصا در کلان شهر‌ها با مشکل جدی مواجه می‌شویم.

وی درباره بارور کردن ابر‌ها به عنوان راهکاری برای تامین آب تصریح کرد: مسئله تکنولوژی باروری ابر‌ها در کشور حل و فصل شده و به لحاظ فناوری مشکلی نداریم و در این خصوص یک برنامه ملی نیز تدوین شده اما حمایت‌های لازم صورت نمی‌گیرد و مسئله عقیم مانده است. البته یکی از شرایط ابرناکی است که با توجه به خشکی هوا ابری برای بارور کردن وجود ندارد.

عضو سابق شورای جهانی آب با بیان اینکه اکنون نیازمند برنامه ملی برای مواجهه با خشکسالی هستیم، گفت: ما با فقر اطلاعات و استراتژی در مناطق مختلف کشور مواجهیم و نمی‌دانیم که مثلا اگر در منطقه‌ای ۵۰ درصد کاهش بارندگی داشته باشیم چه اقداماتی باید انجام دهیم و یا در منطقه‌ای که ۶۰ درصد کاهش بارندگی دارد چه اتفاقی رخ می‌دهد.

وی یادآور شد: در مقیاس‌های بین المللی، تاثیرات ال نینو و حرکات جوی اینگونه پیش بینی شده که در ایران با برنامه بلند مدت خشکسالی مواجه است و حتی اگر فرض کنیم که سال آینده آبی سال متوسطی باشد، با خشکی‌هایی که الان مواجهیم بارندگی‌های متوسط هم نمی‌تواند اثر گذار باشد چون با حالت تجمعی از نظر خشکی زمین و کمبود رطوبت خاک مواجهیم که حتی بارندگی متوسط هم آن را درمان نمی‌کند یعنی اگر سال آینده سال متوسطی به لحاظ بارندگی باشد، کمبود رطوبت، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی و خشکسالی‌ها سال‌ها کشور را در گیر می‌کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵