داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 105849
 
خرید تضمینی ۸.۲ میلیون تن گندم
 
مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تا پایان دیروز 8 میلیون و 200 هزار تن گندم از سراسر کشور به صورت تضمینی خریداری شده که 50 درصد بهای آن را پرداخت کرده‌ایم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۲
مدیرکل خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: تا پایان دیروز 8 میلیون و 200 هزار تن گندم از سراسر کشور به صورت تضمینی خریداری شده که 50 درصد بهای آن را پرداخت کرده‌ایم.
سید مومن نیافر در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در مورد آخرین وضعیت خرید تضمینی گندم خاطرنشان کرد: تا پایان دیروز 8 میلیون و 200 هزار تن گندم به صورت تضمینی از گندم‌کاران سراسر کشور خریداری شده است که تقریبا کار خرید در استان‌های گرمسیر به پایان رسیده و در اوج خرید در استان‌های سردسیر هستیم، به طوری که روزانه بالای 90 درصد گندم از استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، همدان، زنجان و کردستان انجام می‌شود.

وی گفت: کشاورزان خرده‌پا و گندم‌های خرمنی که به عنوان تتمه خرید در استان‌های گرمسیر همچنان تحویل گرفته می‌شود و اکنون روزانه از 23 تا 25 استان خرید گندم داریم.

این مسئول در شرکت بازرگانی دولتی ایران در پاسخ به اینکه امسال کیفیت گندم چه تغییری داشته و آیا از نظر میزان پروتئین و گلوتن بهبود یافته است یا خیر، گفت: هم شرکت بازرگانی دولتی و هم مرکز پژوهش‌های غلات به صورت تصادفی نمونه‌هایی را که از مراکز خرید استان‌ها برایشان ارسال می‌شود را آزمایش می‌کنند که نتایج آن هر چند بار یکبار اعلام می‌شود که نتایج آزمایشات نشان می‌دهد که امسال از نظر درصد سن‌زدگی پایین‌تر از سال گذشته هستیم و درصد ناخالصی بهبود یافته است.

نیافر تصریح کرد: میزان درصد پروتئین و گلوتن هم در مرکز خرید ما آزمایش نمی‌شود، بلکه مرکز پژوهش‌های غلات این کار را انجام می‌دهد که به نظر می‌رسد از نظر کیفیت امسال رشد داشته‌ایم.

به گزارش فارس، طی دو سال اخیر با توجه به رسیدن به مرز خودکفایی گندم واردکنندگان گندم با این بهانه که گندم داخلی کیفیت لازم را نداشته و از نظر میزان گلوتن و پروتئین در سطح پایینی قرار دارد، به دنبال واردات گندم بوده‌اند، بهانه‌ای که طبق آزمایشات انجام شده، مردود اعلام شد. هم اکنون واردات یا صادرات گندم به دلیل تامین نیاز داخل ممنوع است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵