کد مطلب: 73654
 
زیان کمپانی های نفتی در نروژ
 
کمپانی هایِ نفتی در فلات‌قاره نروژ بیش از نیمی از سودِ خود را نسبت به سالِ گذشته از دست داده اند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۳
کمپانی هایِ نفتی در فلات‌قاره نروژ بیش از نیمی از سودِ خود را نسبت به سالِ گذشته از دست داده اند.
به گزارشِ تابناک اقتصادی به نقل از خبرگزاریِ چاینا، کمپانی هایِ نفتی در فلات‌قاره نروژ بیش از نیمی از سودِ خود را نسبت به سالِ گذشته از دست داده اند، این در حالی ست که کمپانی های عرضه کنندۀ گاز، در میانِ این کمپانی ها از سودِ بیشتری برخوردار بودند.

۲۲ کمپانی نفت در سالِ ۲۰۱۵ سودی بالغ بر ۷۵ میلیارد کرون ( ۹.۰۵ میلیارد دلار) داشته اند که این مقدار، در سالِ ۲۰۱۴، ۱۹۴ میلیارد کرون بوده است. در کل، درآمد هایِ عملیاتی از ۴۳۰ میلیارد کرون به ۳۴۱ میلیارد کرون تنزل یافته است. این کاهشِ درآمد بیشتر ناشی از کاهشِ قیمتِ نفت و سقوطِ ارزشِ کرون بوده است.

کمپانیِ چند ملیتیِ نفت و گازِ نروژی، استات‌اویل، بیشترین فعالیت در حوزۀ تجارتِ نفت را داشته است.

در میانِ سایرِ کمپانی هایِ بزرگ می توان از نرسک شل که بیشترین سود را در دورانِ کاهشِ قیمتِ نفت داشت یاد کرد. علتِ بالا بودنِ میزانِ سودِ این کمپانی نسبتِ به سایرِ رقبا دو چیز بوده است: اول اینکه بیشترِ درآمدِ این کمپانی، به صورتِ ارز های خارجی دریافت شده است و دوم اینکه بیشترِ درآمدِ این کمپانی حاصل از فروشِ گاز بوده است، که در دورانِ سقوطِ قیمتِ نفت، افتِ قیمتِ چندانی نداشته. کمپانی هایِ وابسته به صادراتِ گاز، سودِ بیشتری را در میانِ کمپانی هایِ فلات‌قاره نروژ به دست آورده اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵