کد مطلب: 102545
 
تاثیر تهدیدهای آمریکا بر بازار نفت چه میزان است؟
معادله مجهول تحریم ایران و قیمت نفت
 
سخنان وزیر امور خارجه جدید آمریکا درباره ایران، فاز جدیدی از تحرکات ایالات متحده علیه ایران را آغاز کرد تا نشان دهد آمریکا برای تشدید تحریم ایران جدی است. اما این تحریم ها چه تاثیری بر بازار جهانی نفت خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۹
سخنان وزیر امور خارجه جدید آمریکا درباره ایران، فاز جدیدی از تحرکات ایالات متحده علیه ایران را آغاز کرد تا نشان دهد آمریکا برای تشدید تحریم ایران جدی است. اما این تحریم ها چه تاثیری بر بازار جهانی نفت خواهد داشت؟
به گزارش نکونیوز، پس از خروج آمریکا از برجام و وعده ترامپ مبنی بر اعمال تحریم های شدید علیه ایران، دیشب پمپئو وزیر امور خارجه جدید آمریکا هم که سابقه ریاست بر سازمان جاسوسی آمریکا – سیا – را هم در کارنامه دارد، در یک سخنرانی صریح، ۱۲ شرط در مقابل ایران قرار داد که از قبل مشخص است غیرعملی به نظر می رسد و ایران هیچکدام از آنها را نمی پذیرد. مجموع مواضع دولتمردان امریکا در روزهای اخیر نشان می دهد که آمریکا به سمت آنچه آنها اعمال شدیدترین تحریم های تاریخ علیه ایران توصیف می کنند حرکت کرده است و این تحریمها بیش از هر نقطه ای صنعت نفت ایران را هدف قرار داده است.
تحریم های آمریکا علیه ایران از یک طرف موجب کاهش روند جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران خواهد شد و از طرف دیگر در صادرات نفت ایران موانع جدی ایجاد خواهد کرد و هر دو موضوع می تواند مشکلاتی ایجاد کند. اما موضوع دوم، بسیار جدی تر است. چراکه به دلیل تهدیدهای آمریکا حتی قبل از خروج دولت ترامپ از برجام، شرکتهای خارجی با تردید به فعالیت و سرمایه گذاری در ایران نگاه می کردند و به همین دلیل به جز یک قرارداد نفتی با توتال و یک قرارداد با روسیه، هیچ قرارداد نفتی دیگری با شرکتهای خارجی طی یک سال اخیر امضا نشده و عملا، برجام گشایش چندانی در جذب منابع مالی خارجی و شرکتهای بین المللی برای حضور در ایران ایجاد نکرده بود. به همین دلیل خروج آمریکا از برجام، هرچند موانع جدیدی در این مسیر ایجاد می کند اما عملا تغییر محسوسی در این روند ایجاد نخواهد کرد.
آنچه هم می تواند برای ایران و هم برای بازارهای جهانی نفت نگران کننده باشد، کاهش عرضه نفت ایران به بازارهای جهانی است. پیشبینی می شود در صورت آغاز تحریم های آمریکا بر ضد ایران که ۱۸۰ روز پس از خروج آمریکا از برجام آغاز می شود، صادرات نفت ایران بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد که حجم بالایی است.
این کاهش صادرات نفت، اگرچه می تواند درآمدهای نفتی ایران را به شدت کاهش دهد، اما در عین حال می تواند موجب افزایش قیمت نفت شود و ترامپ در پی حل این معادله است تا خروج بخشی از نفت ایران از بازار، قیمت نفت را بیش از این افزایش ندهد. هرچند خروج آمریکا از برجام بدون آنکه تغییری در صادرات نفت ایران ایجاد کند، قیمت نفت را بالا برده است و این می تواند یک هشدار جدی برای خریداران نفت باشد. اما دو عامل می تواند معادله مجهول تحریم ایران و قیمت نفت را تا حدی برای آمریکا حل کند.
نخست اینکه عربستان، مثل گذشته، علیه ایران عمل می کند و برای جبران کمبود نفت ایران در بازار، به آمریکا قول همراهی داده است. روابط ایران و عربستان، همچنان تیره و تار است و به همین دلیل آمریکا می تواند روی وعده عربستان حساب ویژه ای باز کند.
دوم اینکه افزایش قیمت نفت برای نفت شیل آمریکا که هزینه استخراج آن به مراتب بیش از هزینه استخراج در خاورمیانه است، خبر ناخوشایندی نیست. اینگونه، حجم بیشتری از نفت شیل آمریکا برای تولید، اقتصادی خواهد شد.
دو عامل فوق، می تواند معادله مجهول تحریم ایران و قیمت نفت را برای امریکا حل کند. با این وجود عدم همراهی اروپا با آمریکا می تواند مانعی پیش روی بازار نفت باشد. اروپا از افزایش قیمت نفت استقبال نمی کند. ضمن اینکه میزان واردات نفت هند و چین از ایران نیز رقم قابل ملاحظه ای است که این کشورها نمی توانند به راحتی چشم خود را به روی آن ببندند. صادرات نفت ایران در حال حاضر حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز است که سهم اروپا از آن ۷۰۰ هزار بشکه و سهم کره جنوبی، ۲۰۰ هزار بشکه است (کره جنوبی، بیشتر به واردات میعانات گازی از ایران می پردازد) اما بخش مهمی از صادرات نفت ایران، راهی چین و هند می شود و طبیعتا این کشورها نیز از نفت گران استقبال نمی کنند. به همین دلیل، آمریکا تلاش می کند با جبران کمبود احتمالی نفت ایران بعد از تحریم از طریق همپیمانانش، از افزایش قیمت نفت جلوگیری به عمل آورد. تاخیر در عملیاتی شدن تحریمها که به موعد زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه تقسیم شده به منظور انجام این برنامه ریزی ها صورت گرفته است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵