۱
 
کد مطلب: 85057
 
با شکایت وزارت نفت صورت گرفت:
محکومیت زاکانی به یک سال حبس تعزیری+ جزئیات
 
علیرضا زاکانی، یکی از چهره‌های شاخص جبهه پایداری، با شکایت وزارت نفت، به دلیل نشر اظهارات خلاف واقع به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
علیرضا زاکانی، یکی از چهره‌های شاخص جبهه پایداری، با شکایت وزارت نفت، به دلیل نشر اظهارات خلاف واقع به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
به گزارش نکونیوز، علیرضا زاکانی، یکی از چهره‌های تندرو جریان پایداری که در در نشست انجمن روزنامه نگاران مسلمان برخی از افراد و وزارت نفت را به «فساد سازمان یافته و پیوسته، رانت‌خواری، پورسانت‌گیری و پرداخت ۸ دلار پورسانت فروش نفت به افراد خاص» متهم کرده بود، با صدور رأی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران، به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
زاکانی به جرم «نشر مطالب خلاف واقع» به یک سال حبس محکوم شده است. زاکانی در نشست انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان در تیرماه سال گذشته، اتهاماتی که در دادگاه اثبات نشده بود را با صراحت بسیار زیاد به افرادی از جمله برادر رئیس جمهور منتسب کرد.
بیان اظهارات خلاف واقع و نشر وسیع اتهامات اثبات‌نشده در دادگاه‌ها، چندی است که در صحنه سیاست ایران شایع شده است. در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری نیز برخی از نامزدها به صورت بی‌مهابا، اتهاماتی را حتی علیه افرادی که در صحنه مناظره‌ها حاضر نبوده‌اند و نمی‌توانسته‌اند از خود دفاع کنند، مطرح ساخته‌اند.
امروز حسین فریدون، برادر رییس جمهور طی نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما، رسماً خواستار ایجاد فرصت پاسخگویی به اتهامات مطرح‌شده توسط محمدباقر قالیباف شد.
اظهارات خلاف واقع و اتهامات گاها با چنان بی‌پروایی و آن‌چنان در حجمی وسیع منتشر می‌شود که برخی از مخاطبان گمان می‌کنند فرد تهمت‌زننده از حاشیه امن برخوردار است. رویه‌ای که در پرونده علیرضا زاکانی شاهد آن بودیم، می‌تواند به سایر موارد نیز تسری داده شود تا این تصور غلط که تهمت‌پراکنی، حاشیه امن دارد، از بین برود.
تهمت‌ و شایعه‌پراکنی علاوه بر هتک حرمت افراد، اعتماد عمومی را نیز خدشه‌دار می‌کند. در تبلیغات این دوره از انتخابات ریاست‌جمهوری به نوعی شاهد خدشه‌دار شدن اعتماد عمومی‌ بوده‌ایم که مورد اعتراض برخی از علما و مراجع نیز قرار گرفته است.
زاکانی در اظهاراتی که به دلیل آن‌ها مجرم شناخته شده، صراحتاً از وزیر نفت نیز نام برده بود. زاکانی گفته بود: «در برخی معاملات صادرات نفت به آسیای جنوب‌شرقی تا ۸ دلار تخفیف داده شده است و عده‌ای پورسانت گرفتند تا نفت را برای آقای زنگنه و وزارت نفت بفروشند».
زاکانی که در دولت قبل در مورد واگذاری فروش نفت به افرادی نظیر بابک زنجانی سکوت کرده بود، تیرماه سال گذشته گفته بود: «میزان فروش نفت آنها [یعنی وزارت نفت] از طریق دلال‌ها از نظر حجمی ۱۰ برابر میزانی بود که در دولت قبل از این طریق فروخته شده بود اما شرط این بود که کسی متوجه نشود و مصوبه محرمانه را به گونه‌ای تنظیم کردند که فروش نفت در دست عده‌ای باقی بماند».

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


سارا
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۰۸:۲۵:۴۸
هدفتون ارائه خبر بود یا توهین به جبهه پایداری؟ کی زاکانی عضو پایداری بود که ما خبر نداریم!؟
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵