کد مطلب: 54457
 
آیا مطالبات وزارت نفت از زنجانی وصول می شود؟
امروز دادگاه میلیاردر 41 ساله نفتی
 
امروز اولین جلسه دادگاه بابک مرتضی زنجانی میلیاردر ۴۱ ساله ای که یک شبه ره صد ساله رفت برگزار می شود تا شاید تکلیف پولی که از فروش نفت به دست آورده و به خزانه بازنگردانده روشن شود.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۰
امروز اولین جلسه دادگاه بابک مرتضی زنجانی میلیاردر ۴۱ ساله ای که یک شبه ره صد ساله رفت برگزار می شود تا شاید تکلیف پولی که از فروش نفت به دست آورده و به خزانه بازنگردانده روشن شود.
به گزارش نکونیوز، بابک زنجانی متولد ۱۳۵۳ در زمان دولت احمدی نژاد با بهره گیری از فرصت تحریم، به یکی از بزرگترین سرمایه داران تاریخ ایران بدل شد؛ هرچند که خیلی زود نام او به عنوان بزرگترین متهم به فساد و رانت خواری در تاریخ ایران ثبت شد. از زمان بازداشت او ۲۱ ماه می گذرد و طی این مدت نه تنها بدهی های خود را بازگشت نداده، بلکه اتهامات خود را هم نپذیرفته است. او که روز ۹ دی ۱۳۹۲ توسط دادستانی کل کشور بازداشت شده براساس اظهارات بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و کمیسیون اصل ۹۰، بیش از دو و نیم میلیارد یورو به وزارت نفت و بانک مرکزی بدهی دارد. نام زنجانی همچنین در پرونده رضا ضراب، ایرانی دستگیرشده در ترکیه به اتهام قاچاق طلا مطرح شد. رضا ضراب در دادگاه گفت که مدیر تحت فرمان زنجانی بوده و هیچ اختیاری نداشته است.
نام وی با بسیاری از رانت خواری‌ها و تخلفات عظیم مالی در دوران دولت محمود احمدی نژاد گره خورده اما بخش اعظم تخلفات وی در حوزه نفت بوده است؛ تخلف فروش نفت ایران و میعانات گازی در خارج و عدم انتقال وجه آن به ایران.
امیرعباس سلطانی، نماینده مجلس و عضو کمیته پیگیری پرونده «بابک زنجانی» چندین ماه بعد از بازداشت او در مهر ۱۳۹۳ به رسانه‌ها گفت که بسیاری از مقامات بلند پایه دولت احمدی نژاد از جمله چند وزیر (من جمله جمله وزیر دارایی، رئیس بانک مرکزی و وزیر نفت) در تخلفات وی سهیم بوده‌اند. وی گفت که ۱۰ نفر بدلیل ارتباط با او در زندان دستگیر شده‌اند که نشان می‌دهد فعالیت‌های او حتی پس از بازداشت هم ادامه دارد.
بیژن زنگنه وزیر نفت روز سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۲ و کمتر از چهار ماه پیش از بازداشت زنجانی گفت بابک زنجانی، بیش از دو میلیارد دلار حاصل از فروش نفت ایران را به خزانه دولت واریز نکرده و وزارت نفت و مجلس ایران در حال پیگیری این مساله هستند. همچنین وی به خبرنگاران گفت که آقای زنجانی معتقد است که این پول به حسابش ریخته شده اما این حساب از طرف آمریکایی‌ها بلوکه شده است.
پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۲ جلیل جعفری عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: بدهی بابک زنجانی به وزارت نفت «دو میلیارد دلار نیست، بلکه دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار است».
زنجانی سخنان زنگنه را تکذیب کرد و گفت این پول در حساب شرکتی وابسته به وزارت نفت در خارج از کشور است و عدم انتقال این پول به وزارت نفت ربطی به او ندارد. اما بابک زنجانی در ویدئویی که بر روی سایت یوتیوب منتشر کرد، گفت که نقش او در این ماجرا صرفاً کمک به افتتاح حساب برای یکی از شرکت‌های وزارت نفت در بانکی بوده که او در آن کار می‌کرده است. به گفته او این شرکت در هنگ کنگ به ثبت رسیده است. از آنجایی که این شرکت به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانسته برای نقل و انتقالات پولی خود حسابی در خارج از کشور داشته باشد، او صرفاً کمک کرده که این شرکتی بتواند حسابی در خارج از کشور باز کند تا پول عاید از فروش محصولات خود را دریافت کند. زنجانی گفت که به دلیل تحریمهای علیه او و بانکی که او در آن فعال بوده و شرکت زیر مجموعه وزارت نفت در آن حساب داشته، انتقال این پول به ایران فعلاً با مشکلاتی همراه است. زنجانی در واکنش به اظهارات زنگنه گفت: این حساب و موجودی آن توسط هیچ کشور و نهادی مسدود نشده و صرفاً مانع اصلی انتقال این پول به ایران این است که وزارت نفت می‌خواهد موجودی این حساب به حساب‌های وزارتخانه و یا بانک مرکزی واریز شود که به گفته آقای زنجانی عملاً به دلیل تحریم‌های بین‌المللی انتقال سویفتی این مبلغ به آن حساب‌ها امکانپذیر نیست. او گفت به محض اینکه شرکت هنگ کنگی وابسته به وزارت نفت حسابی را معرفی کند که برای انتقال سویفتی مشکلی نداشته باشد، بلافاصله این پول را به آن حساب منتقل خواهد کرد.
زنجانی در واکنش به سخنان جلیل جعفری نیز گفت: «کل مبلغ فروش ۱۹۰۰ میلیون یورو بوده که ۷۰۰ میلیون یورو آن را دریافت نموده‌اند و مابقی هم در حساب آن شرکت موجود است. این مبلغ توسط اتحادیه اروپا و آمریکا بلوکه نشده، علت عدم انتقال آن به حساب‌های خزانه کشور، تحریم بودن حساب‌های معرفی شده است و هیچ بانکی آمادگی دریافت مبلغ را ندارد و این موضوع به بنده مربوط نمی‌شود.»
زنجانی گفت که بیش از ۱۷ میلیارد از درآمد حاصل از فروش نفت را به ایران منتقل کرده است. زنجانی سپس در مصاحبه با ایسنا خودش را "سرباز بسیجی در جبهه اقتصادی" معرفی کرد و گفته بود که همه فعالیت‌هایش زیر نظر وزیر نفت و مسئولان وقت و "کاملاً شفاف" بوده است.
سرانجام زنجانی در تاریخ ۹ دی ۱۳۹۲ بازداشت شد. غلامحسین محسنی اژه‌ای دراین باره گفت : «بابک زنجانی با توجه به مسائل و اتهامات وارده در هفته‌های اخیر از سوی مراجع قضایی بازداشت شد.» دو روز پیش از دستگیری زنجانی، محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، اعلام کرده بود که بابک زنجانی بدهی ۲٫۶ میلیون یورویی خود بابت فروش نفت ایران را به دولت پرداخت کرده است. محسنی اژه‌ای در بهمن ۱۳۹۲ از توقیف کلیه اموال زنجانی در داخل و خارج از ایران خبر داد که با همکاری خود زنجانی در معرفی این دارایی‌ها همراه بوده است. وی از بدهی ۹۰۰۰ میلیارد تومانی زنجانی به وزارت نفت و تصمیم قوه قضائیه برای توقیف این میزان ارزش از دارایی‌های زنجانی خبر داد.
طی این مدت اعتراض زنگنه به زنجانی و اقدامات او ادامه یافت و وزیر نفت در آخرین اظهار نظر خود گفت که اموال بابک زنجانی تنها بخش کوچکی از بدهی نفتی او را تامین می کند. او همچنین گفت که اگر بابک زنجانی اموالی در یک بانک خارجی داشته باشد و به ما اطلاع دهد که کجاست و حتی اگر آن اموال بلوکه شده باشد، باز هم وزارت نفت رضایت خواهد داد. اما موضوع این است که به زعم زنگنه، بابک زنجانی اموالی ندارد که در دسترس قرار داشته باشد و او از معرفی اموالش سر باز می زند. البته چند روز بعد از این اظهار نظر زنگنه، بابک زنجانی مدعی شد که هیچ گونه بدهی به وزارت نفت ندارد! شاید دادگاه او که ۲۱ ماه پس از دستگیری او امروز (شنبه) تشکیل می شود بتواند بخشی از ابهامات را در این زمینه رفع کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵