داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 83527
 
بازارهای جهانی و انتخابات فرانسه
 
فرانسه روز یکشنبه انتخابات ریاست جمهوری خود را برگزار خواهد کرد که در آن ۱۱ نامزد به رقابت خواهند پرداخت.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۹
فرانسه روز یکشنبه انتخابات ریاست جمهوری خود را برگزار خواهد کرد که در آن ۱۱ نامزد به رقابت خواهند پرداخت.


به گزارش ایسنا، به دنبال موفقیت طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات آمریکا و عملکرد نسبتا قوی گیرت وایلدرز، سیاستمدار افراطی در هلند، انتخابات در فرانسه به عنوان آزمونی برای پیروزی بیشتر احزاب پوپولیست در اروپا دیده می‌شود.

نامزدهای متعددی در انتخابات فرانسه درباره مذاکرات مجدد یا ترک اتحادیه اروپا صحبت کرده‌اند. از آنجایی که سیستم سیاسی فرانسه احزاب سیاسی مختلف زیادی دارد، انتخابات ریاست جمهوری احتمالا به دور دوم کشیده می‌شود، اما از میان ۱۱ نامزد تنها چهار نفر از بالاترین شانس برای حضور در دور دوم که هفتم ماه می برگزار می‌شود، برخوردار هستند.

از نظر بسیاری در فرانسه مارین لوپن، نامزد راستگرای افراطی که جانشین پدرش در حزب جبهه ملی شده است، دونالد ترامپ فرانسوی است. جنجال پیرامون این حزب سال‌ها وجود داشته است، اما لوپن تلاش کرده وجهه این حزب را بهبود دهد. اصلی‌ترین اهداف حزب پوپولیست لوپن احیای هویت فرانسه، بستن مرزها، خروج از اتحادیه اروپا، بازگشت به فرانک و اجرای سیاست‌های حمایت‌گرایی اقتصادی است.

به گفته دیه‌گو ایسکارو، اقتصاددان IHS مارکیت، تاثیر اقتصادی احتمالی این ترامپ فرانسوی کمتر از سایر نامزدها مشخص است. اما تحلیلگران انتظار دارند واکنش فوری بازارهای جهانی به پیروزی وی منفی باشد. تاثیر پیروزی لوپن فراتر از فرانسه خواهد بود و به قیمت دارایی‌ها در سایر کشورهای منطقه یورو لطمه خواهد زد و همچنین نرخ برابری یورو در برابر دلار را ضعیف خواهد کرد.

با این همه در بلندمدت این موضوع به نحوه‌ اجرای سیاست‌های جبهه ملی از سوی لوپن بستگی خواهد داشت که بسیار دشوار خواهد بود، زیرا مجلس ملی فرانسه با سیاست‌های افراطی وی مخالفت خواهد کرد. همچنین حمایت از اتحادیه اروپا و یورو در میان مردم فرانسه بسیار بالاست، بنابراین وقوع فرگزیت یا خروج فرانسه از اتحادیه اروپا، در صورت پیروزی لوپن بعید است اما اگر چنین امری روی دهد برآورد تاثیر آن بر اقتصادهای فرانسه و اروپایی بسیار دشوار خواهد بود.

فرانسا فیلون که پیش از این محبوبیت زیادی داشت درگیر رسوایی فساد شده و محبوبیت وی در نظرسنجی‌ها به پایین ۲۰ درصد رسیده است. وی که نخست وزیر دولت نیکولا سارکوزی در فاصله سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۲ بود مشابهت‌هایی با رییس جمهور جمهوری‌خواه آمریکا دارد. وی موافق کاهش بخش دولتی بزرگ فرانسه، متوازن کردن بودجه و بازارهای آزاد است با این همه از شانس چندانی برخوردار نیست.

بازارهای سهام جهان روز جمعه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تا حدود زیادی آرام بودند و بازده اوراق عرضه فرانسه به پایین‌ترین حد در سه هفته گذشته رسید.

یورو در آستانه انتخابات فرانسه، ۰.۲ درصد در برابر دلار کاهش یافت و به ۱.۰۶۹۳ دلار رسید.

سهام بلوچیپ فرانسه ۰.۴ درصد اُفت کرد در حالیکه شاخص استاکس ۶۰۰ اروپا ۰.۱ درصد افزایش داشت.

شاخصهای سهام آمریکا تحت تاثیر نگرانیهای ژئوپلیتیکی مانند انتخابات فرانسه که اخبار درآمدهای مثبت شرکتها را تحت الشعاع قرار داد، کاهش پیدا کردند. شاخص داوجونز اینداستریال اوریج ۰.۰۶ درصد، اس اند پی ۵۰۰ به میزان ۰.۱۳ درصد و نزدک کامپوزیت ۰.۰۷ اُفت کرد.

سهام بازار نوظهور ۰.۳۱ درصد رشد کرد. شاخص ام اس سی آی از بازارهای سهام آسیا اقیانوسیه بجز ژاپن، ۰.۴ درصد بالاتر بسته شد در حالیکه شاخص نیک‌کی ژاپن ۱.۰۳ درصد رشد کرد.

بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، سرمایه گذاران به ریسکهای پیروزی مارین لوپن در انتخابات فرانسه متمرکز شده‌اند با این همه ظهور ژان لوک ملانچون به عنوان یک نامزد دیگر مخالف یورو، وضعیت را پیچیده کرده است. سناریوی محبوب بازارها، راه یافتن ماکرون و فیلون به دور دوم انتخابات است.

طبق آخرین نظرسنجی‌ها، امانوئل ماکرون با ۲۴ درصد نامزد پیشتاز است و پس از وی لوپن با ۲۲ درصد و فرانسوا فیلون و ملانچون هر یک با ۱۹ درصد قرار دارند.

به گفته وینسنت جووینس، استراتژیست بازار جهانی در شرکت " مدیریت دارایی جی پی مورگان"، بیشتر مشتریان این شرکت نسبت به آنچه در روز یکشنبه روی می دهد، کاملا نگران هستند چرا که این رای از همه‌پرسی بریگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) هم اهمیت بیشتری دارد. وی در ادامه افزود: احتمال سناریوی بسیار منفی برای انتخابات روز یکشنبه وجود دارد که ابهامات بیشتری را در هفته‌ها و ماه‌های آینده ایجاد می‌کند.

به گفته تحلیلگر یو بی اس، طبق نظرسنجی‌ها، کمترین احتمال راه یافتن مارین لوپن و ملانچون در دور دوم انتخابات و شکست خوردن ملانچون است که در این صورت، بازارهای اروپایی ۷.۶ درصد سقوط می‌کنند و بازده اوراق قرضه آلمان و اوراق خزانه آمریکا کاهش چشمگیری پیدا خواهند کرد.

یک دلیل آرامش نسبی بازارها، اقدام سرمایه گذاران برای کاهش ضرر احتمالی در آستانه انتخابات فرانسه بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵