کد مطلب: 18547
 
کاهش واردات نفتی چین از ایران در شش ماهه نخست سال
 
نکونیوز: بر اساس گزارش منتشر شده از سوی اداره گمرک چین، واردات نفت آن کشور از ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش ۱.۹ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۴۲۴ هزار و ۱۸۳ بشکه در روز رسیده است .
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۰۶
به گزارش نکونیوز به نقل از " رویترز" اداره گمرک چین اعلام کرد که این کشور در نیمه نخست سال جاری میلادی ۴۲۴ هزار و ۱۸۳ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرده که این رقم نسبت به شش ماهه نخست سال ۲۰۱۲ تنزلی ۱.۹ درصدی داشته است . این میزان کاهش می تواند برای برخورداری این کشور از دور جدید معافیتهای تحریمی ایالات متحده آمریکا مکفی باشد .
قانون تحریم نفتی ایران از اول جولای سال گذشته به اجرا گذاشته شد و آمریکا از آن زمان تاکنون چندین بار معافیت چین و برخی دیگر کشورهای آسیایی از این قانون را تمدید کرده است.اخرین بار در ماه ژوئن معافیتهای چین به مدت شش ماه تمدید شد .
بر اساس گزارش گمرک چین واردات نفت این کشور از ایران در ماه ژوئن نسبت به ماه قبل ۳۱ درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۹.۱ درصد کاهش داشته است. چین در ماه ژوئن امسال ۱.۵۸۲ میلیون تن برابر با ۳۸۴ هزار و ۹۸۰ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد.
در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ که ماه پیش از اجرای تحریمهای اتحادیه اروپا بود واردات نفتی چین از ایران به بالاترین رکورد ۱۱ ماه ماقبل آن و برابر با روزانه ۶۳۳ هزار بشکه در روز رسیده بود .
گفتنی است خریدهای نفتی پکن از تهران در نیمه نخست سال ۲۰۱۲ در حدود ۲۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۱ کاهش یافته بود که این کاهش به علت وجود اختلاف در شرایط قراردادها میان دو کشور بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵