کد مطلب: 66977
 
نخستین سفر یک مقام عالی هندی به تهران پس از چهارده سال
پنج محور نفتی سفر نخست وزیر هند به ایران
 
چهارده سال پس از آخرین سفر نخست وزیر هند به ایران، امروز تهران بار دیگر میزبان نخست وزیر این کشور بزرگ جهان شده است؛ در دوره ای که به پسابرجام شهرت دارد و انرژی در آن اهمیت خاصی دارد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۴
چهارده سال پس از آخرین سفر نخست وزیر هند به ایران، امروز تهران بار دیگر میزبان نخست وزیر این کشور بزرگ جهان شده است؛ در دوره ای که به پسابرجام شهرت دارد و انرژی در آن اهمیت خاصی دارد.
به گزارش نکونیوز، انرژی و حوزه های مرتبط با آن از جمله محورهای مهم روابط ایران و هند بوده و در سفر نخست وزیر هند به تهران نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. دیدارها و مذاکرات ناریندرا مودی از دوشنبه صبح آغاز می شود و در مذاکرات او و هیات همراه با مقامات ایرانی می توانیم انتظار داشته باشیم که در پنج محور در بخش انرژی مذاکراتی بین دو طرف صورت گیرد یا حداقل پتانسیل بحث داشته باشد. اما این محورها کدامند؟
۱-از بیش از دو دهه قبل، قرار بود گاز ایران در قالب خط لوله ای که خط لوله صلح نام داشت، به هند برسد و چون قرار بود از خاک پاکستان عبور کند و هند و پاکستان با هم اختلاف نظر داشتند، نام آن را خط لوله صلح گذاشتند تا زمینه ساز رفع اختلافات دو کشور شود و یران نیز بتواند گاز را به هند صادر کند. اما به مرور زمان، پاکستان مشتری گاز ایران شد و هند با فضارهای آمریکا بویژه در دوران تحریم ایران، از این پروژه انصراف داد. هر چند که پاکستان هم هنوز خط لوله را در خاک خود تکمیل نکرده و صادرات گاز به پاکستان هم اجرایی نشده است. اما با لغو تحریم ها فرصتی فراهم شده تا ایران نقش مهمی در تامین بخشی از نیاز اقتصاد رو به پیشرفت هند به گاز داشته باشد. اما شیوه صادرات گاز ایران به هند قابل بررسی و مذاکره است.
۲-چبهار قرار است قطب جدید صنعت پتروشیمی در ایران باشد. قطبی که از یک ویژگی مهم برخوردار است و آن هم نزدیکی بیشتر آن به آبهای آزاد در دریای عمان در مقایسه با بندرامام یا عسلویه است. هند می تواند هم در سرمایه گذاری و هم در مصرف در قطب جدید صنعت پتروشیمی با ایران مذاکره و مشارکت کند.
۳-هند یکی از مشتریان مهم نفت ایران بوده و صادرات نفت ایران به این کشور اگرچه در دوران تحریم کاهش یافت اما در ماههای اخیر روندی صعودی به خود گرفته است. حتی یکی از پالایشگاههای هند متناسب با استانداردهای نفت ایران ساخته شده و به همین دلیل این کشور تمایل به افزایش واردات نفت از ایران دارد. هم اکنون صادرات نفت ایران به هند از مرز نیم میلیون بشکه در روز گذشته است.
۴-تسویه بدهی نفتی هند به ایران که از دوران تحریمها باقی مانده یکی از محورهای مذاکرات دو کشور می تواند باشد. طلبی ایران از هند معادل ۶.۵ میلیارد دلار است که تاکنون تنها ۷۵۰ میلیون دلار در دو قسط پرداخت شده است. در صورت تسویه بدهی هند به ایران، شاهد وارد شدن ارز به کشور در شرایط تنگنای مالی دولت خواهیم بود که بسیار مثبت و مفید خواهد بود.
۵-پروژه اکتشاف فرزاد B، میدانی که بین ایران و عربستان مشترک است و هندی‌ها مطالعاتی در این حوزه انجام داده‌اند، یکی دیگر از محورهای مهم مذاکرات ایران و هند در این سفر خواهد بود. شرکت او.ان.جی.سی هند برای سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در توسعه میدان گازی فرزاد B اعلام آمادگی کرده است. میدان گازی فرزاد B در مجموعه‌ای مشهور به بلوک فارسی قرار دارد که حوزه‌ای سرشار از منابع گاز و میعانات گازی واقع شده در غرب میدان پارس شمالی و شمال غرب میدان‌های گلشن و فردوسی در آبهای خلیج فارس است. امضای قرارداد اولیه اکتشاف و توسعه فرزاد B با کنسرسیومی متشکل از سه شرکت دولتی هند به حدود سال ۲۰۰۰ میلادی بازمی‌گردد؛ اما این قرارداد فقط در بخش اکتشاف اجرایی شد و در بخش توسعه هیچ اقدامی برای برداشت منابع گازی این میدان صورت نگرفت. سالهای بعد نیز، چندین بار مذاکراتی برای حضور شرکت‌های هندی در توسعه این میدان گازی بین طرفین مطرح شد اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵