کد مطلب: 36637
 
گزارش شرکت انی و فقر آمارهای نفتی در ایران
چرا هیچ آماری از ذخایر و تولیدات خود و رقبا نداریم؟
 
گزارشهای منتشره درباره آمار تولید و مصرف نفت، گاز و فرآورده های مرتبط در کشورهای مختلف جهان این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که شرکتهای بزرگ نفتی در ایران چه برآوردی از آمارهای تولید و مصرف در کشور خودمان و سایر کشورها دارند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۳۰
گزارشهای منتشره درباره آمار تولید و مصرف نفت، گاز و فرآورده های مرتبط در کشورهای مختلف جهان این پرسش را در ذهن ایجاد می کند که شرکتهای بزرگ نفتی در ایران چه برآوردی از آمارهای تولید و مصرف در کشور خودمان و سایر کشورها دارند؟
به گزارش نکونیوز، روز گذشته گزارشی توسط شرکت انی ایتالیا که سومین شرکت بزرگ نفتی در اروپا محسوب می شود منتشر شد که در آن آمار کاملی از میزان تولید و مصرف نفت، گاز و میعانات گازی کشورهای مختلف جهان همراه با منیزان ذخایر این کشورها ارایه شده و تصویری نزدیک به واقعیت از وضعیت ذخایر، تولید و مصرف گاز در جهان به تفکیک کشورها در معرض دید و داوری کارشناسان قرار می دهد. انتشار این گزارش در شرایطی رخ داده که پیش از این هم برخی شرکتهای نفتی معتبر جهان و همچنین برخی رسانه های معتبر اقتصادی، گزارشهایی در این راستا منتشر کرده اند بطوریکه بررسی
تاکنون به یاد نداریم که وزارت نفت یا شرکت ملی نفت ایران چنین گزارشهای جامعی همانند آنچه شرکتی همچون انی یا پیش از این شل ارایه داده اند یا رسانه های معتبر جهانی در حوزه اقتصاد همچون بلومبرگ ارایه می دهند منتشر کرده باشند. سایر شرکتهای زیرمجموعه هم کمتر به این موضوع پرداخته اند
وضعیت تولید و مصرف کشورها در حوزه نفت و گاز همراه با بررسی ذخایر آنها به بخشی از وظایف عادی و مهم آنها تبدیل شده است. این درحالیست که در ایران هیچگاه در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی که داعیه برتری در جهان را داریم آمارهای دقیقی حتی از میزان ذخایر، تولید و مصرف در کشور خودمان هم ارایه نشده و همواره صاحبنظران و فعالان رسانه باید آمارها را از مراجع بین المللی کسب کنند که ممکن است با آنچه در داخل کشور جریان دارد متفاوت باشد. برخی دیدگاههای قدیمی مبنی بر محرمانه بودن آمارهای تولید و ذخایر نفت و گاز از مهمترین موانع پیش روی ارایه آمارهای دقیق در مورد منابع نفت و گاز کشور و میزان تولید است و تنها آماری که در برخی موارد بطور دقیق ارایه می شود آمار مصرف است که آن هم صرفا با هدف ترغیب مردم به صرفه جویی صورت می گیرد. برای کشوری که دومین و بر اساس برخی برآوردها اولین ذخایر گازی جهان را در اختیار دارد، دارای چهارمین ذخایر نفت جهان است، قصد دارد در پتروشیمی به قدرت اول منطقه تبدیل شود، از نظر تولید نفت از کشورهای پیشرو و تعیین کننده در عرصه بین المللی است و در تولید گاز هم اهداف برجسته ای را پیگیری می کند، در اختیار داشتن آمار دقیق از ذخایر نفت و گاز کشور و میزان تولید در حوزه های نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، نه تنها در مورد کشورمان بلکه سایر کشورهای جهان که می توانند رقیب اصلی ما باشند، ضرورتی انکارناپذیر است که تاکنون کمتر مورد توجه قرار گرفته و تاکنون به یاد نداریم که وزارت نفت یا شرکت ملی نفت ایران چنین گزارشهای جامعی همانند آنچه شرکتی همچون انی یا پیش از این شل ارایه داده اند یا رسانه های معتبر جهانی در حوزه اقتصاد همچون بلومبرگ ارایه می دهند منتشر کرده باشند. سایر شرکتهای زیرمجموعه هم کمتر به این موضوع پرداخته اند و علیرغم آنکه کارشناسان و صاحبنظران به این موضوعات پرداخته اند اما هیچگاه کار دقیق و جامع و همه جانبه ای برای ارایه این آمارها در کشور ما صورت نگرفته است. گویی همانگونه که پس از ۱۰۵ سال تولید نفت در ایران، از فقر شرکتی بزرگ در حوزه انرژی که بتواند امور یک پروژه را از صفر تا صد هدایت کند رنج می بریم، از فقر آمارها هم همچنان باید گلایه کنیم.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵