کد مطلب: 38617
 
آیا وین، نقطه پایان تحریمهاست؟
صنعت نفت، چشم انتظار نیمه شب سوم آذر
 
با آغاز دور دهم مذاکرات طولانی ایران و کشورهای ۱+۵ در وین اتریش، مدیران و فعالان صنعت نفت، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، چشم انتظار نتیجه این مذاکرات هستند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۵۷
با آغاز دور دهم مذاکرات طولانی ایران و کشورهای ۱+۵ در وین اتریش، مدیران و فعالان صنعت نفت، چه در ایران و چه در کشورهای دیگر، چشم انتظار نتیجه این مذاکرات هستند.
به گزارش نکونیوز، علیرغم سپری شدن ۹ دور مذاکره بین ایران و غرب در مدت زمان حدود ۱۵ ماه گذشته و امیدهای فراوانی که برای رفع تحریمهای غرب بر ضد جمهوری اسلامی ایران در بین مدیران و فعالان اقتصادی کشور ایجاد شده بود، هنوز گشایش جدی و ملموسی در صنعت نفت و گاز ایران ایجاد نشده است. این مذاکرات از این جهت برای بخش انرژی ایران حایز اهمیت است که تحریمهای غرب بیش از هر حوزه ای، صنعت نفت و بخش انرژی ایران را هدف قرار داده بود و رفع این تحریمها می توانست بار دیگر زمینه حضور سرمایه گذاران غربی و شرکتهای بزرگ و چندملیتی را در حوزه نفت و گاز ایران با هدف تسهیل و تسریع در اجرای پروژه ها فراهم سازد. اما تاکنون حاصلی ایجاد نشده و مدیران مجموعه نفت نیز از اوایل سال جاری درک کرده اند که لازم است بدون آنکه انتظار زودهنگامی برای بهبود سایر تحریمهای باقیمانده که موجب جلب اطمینان شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران می شود داشته باشند، برنامه های این حوزه را پیگیری کنند. با این حال با جدی شدن مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ در مقطع کنونی دوباره این امید ایجاد شده که شاید بخش دیگری از تحریمها در این مذاکرات لغو شود. امروز روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از یک مقام غربی نوشت: احتمال اعلام حصول یک توافق نهایی غیرمنتظره در نیمه‌شب ۲۴ نوامبر (۳ آذر) وجود دارد. محمد جواد وزیر امور خارجه ایران نیز گفته: امیدوارم نتیجه هر چه باشد چه توافق و چه ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی، روز سوم آذر ان‌شاءالله روز پیروزی ملی در رسیدن به اهدافی باشد که از این مذاکرات به دنبال آن بودیم. باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نیز که پس از شکست در انتخابات اخیر کنگره، زیر فشار قرار گرفته، به شدت در پی توافق با ایران است تا از فشار خارج شود. همه این خبرها و نویدها نشان از آمادگی دو طرف مذاکره برای رسیدن به توافق نهایی دارد. هرچند که به زعم همه طرفها، هنوز اختلافات فراوانی بین دو طرف باقی مانده است. با این وجود صنعت نفت و بخش انرزی ایران که تشنه سرمایه گذاری و مشارکت شرکتهای بزرگ بین المللی است، در انتظار نیمه شب سوم آذر ماه است؛ همان زمانی که روزنامه لس آنجلس تایمز از احتمال توافق در نیمه شب آن خبر داده است...
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵