کد مطلب: 93247
 
گزارش نکونیوز از یازدهمین دوره نمایشگاه ایران پلاست
چالش‌های متعدد صنعتی با قابلیت‌های بسیار
 
یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حال برگزاری است. این نمایشگاه فردا (5 مهر) رسماً به کار خود خاتمه می‌دهد. این نمایشگاه فرصت خوبی است تا صنعت پلیمر و پلاستیک ایران قابلیت‌های خود را به معرض نمایش بگذارد و به نوعی چشم‌انداز توسعه آتی صنعت پلاستیک، در این نمایشگاه شکل خواهد گرفت.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۹
یازدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حال برگزاری است. این نمایشگاه فردا (5 مهر) رسماً به کار خود خاتمه می‌دهد. این نمایشگاه فرصت خوبی است تا صنعت پلیمر و پلاستیک ایران قابلیت‌های خود را به معرض نمایش بگذارد و به نوعی چشم‌انداز توسعه آتی صنعت پلاستیک، در این نمایشگاه شکل خواهد گرفت.
به گزارش نکونیوز، بخش پایین‌دستی و صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران واجد قابلیت‌های فراوانی است که هنوز با توسعه کامل و همه‌جانبه فاصله زیادی دارد.
در روزهای گذشته اگر چرخی در نمایشگاه ایران‌پلاست زده باشید و با مدیران شرکت‌های فعال در صنعت پلاستیک حرف زده باشید، با این واقعیت روبرو خواهید شد که این شرکت‌ها با چالش‌های فراوانی روبرو هستند. آن‌ها از سیاست‌های وارداتی به شدت گلایه دارند و می‌گویند بازار گسترده پلاستیک ایران به عرصه تخت و تاز جنس‌های بی‌کیفیت چینی تبدیل شده است. از قضا شرکت‌های چینی در این دوره از نمایشگاه ایران پلاست هم حضور چشم‌گیری دارند و بیش از هر شرکت خارجی در نمایشگاه، نماینده دارند. سالن 40 و 41 نمایشگاه بین‌المللی تهران محل استقرار ده‌ها شرکت چینی است.
البته اروپایی‌ها هم از این دوره از نمایشگاه ایران‌پلاست استقبال خوبی کرده‌اند و حضور شرکت‌هایی از آلمان، ایتالیا و اتریش در سالن شماره 38 نمایشگاه قابل توجه است.
سازندگان تجهیزات صنعت پلاستیک عمدتاً از این امر گلایه دارند که واردات بی‌حساب و کتاب باعث شده تا از ظرفیت سازندگان داخلی استفاده نشود. آنان می‌گویند سهم سازندگان داخلی از طراحی و تولید قطعات و تجهیزات صنعت پلاستیک بالا نیست و وزرات صنعت باید از واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، جلوگیری کند.
فعالان صنعت پلاستیک نسبت به شیوه تأمین مواد اولیه خود توسط پتروشیمی‌ها هم گلایه دارند. آن‌ها می‌گویند دسترسی ایدار و باثباتی به مواد اولیه ندارند و از قیمت مواد اولیه‌ای که پتروشیمی‌ها به آن‌ها می‌فروشند هم گلایه دارند. آن‌ها می‌گویند پتروشیمی‌ها، خوراک خود را با قیمت‌های نسبتاً مناسب از دولت دریافت می‌کنند اما از ضعف قانون‌گذاری در حوزه پایین‌دست استفاده کرده و مواد را با قیمت بالایی به شرکت‌های پایین‌دستی فعال در صنعت پلاستیک تحویل می‌دهند.
رحیم مقیمی اصل، رئیس اتحادیه صنف سازندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون تهران می‌گوید یکی از معضلات ما خام‌فروشی بیش از حد است؛ در برخی موارد شاهدیم که حتی مواد اولیه به کشورهای خارجی و کشورهای همسایه با قیمت‌های مناسبتری صادر می‌شود و تولیدکنندگان بازار داخلی همان مواد را با قیمت به مراتب باالاتر می‌خرند! این امر سبب می‌شود تولیدکنندگان ما توان رقابتی خود را از دست بدهند، چون کشوری مثل چین مواد اولیه ارزان را از ما دریافت و با ناخالصی و با قیمت گرانتر به ما می‌فروشد. در چنین بازاری قطعا ادامه کار و بقا برای یک تولیدکننده بسیار دشوار است.
نمایشگاه ایران پلاست فرصتی است تا مشکلات فعالان بخش پایین‌دستی پتروشیمی شنیده شود و برای رفع آن‌ها چاره‌اندیشی شود.
در صنعت پلاستیک، فن‌آوری نوین حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. این صنعت گستره بسیار بزرگی را از کالاهای مصرفی خانه و آشپزخانه گرفته تا قطعات خودروها را دربر می‌گیرد. تولید این محصولات نیازمند تکنولوژی پیشرفته است. ایران پلاست فرصتی فراهم می‌آورد تا شرکت‌های داخلی با آخرین دستاوردهای شرکت‌های خارجی آشنا شوند و تلاش کنند تا تولید خود را منطبق با تکنولوژی روز دنیا انجام دهند. هنوز آمار رسمی از این که چه تعداد قرارداد همکاری در روزهای برگزاری نمایشگاه، بین شرکت‌های داخلی و خارجی امضاء شده، وجود ندارد اما بسیاری از شرکت‌کنندگان از این دوره از نمایشگاه ابراز رضایت می‌کنند و می‌گویند این دوره، بهترین دوره برگزاری نمایشگاه ایران پلاست بوده است.
در همسایگی ما بازارهای بسیار مساعدی برای صادرات محصولات صنعت پلاستیک ایران از تجهیزات گرفته تا محصولات مصرفی وجود دارد. عراق و افغانستان دو نمونه از این بازارها هستند که شرکت‌های ایرانی می‌توانند سهم بسیار بزرگی در این بازارها داشته باشند. در روز دوم نمایشگاه ایران پلاست همایش بین‌المللی و تخصصی صنعت پلاستیک با محوریت صادرات محصولات صنایع تکمیلی پتروشیمی ایران به کشورهای عراق و افغانستان با حمایت شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد که یکی از نکات مثبت این دوره از نمایشگاه ایران پلاست بود.
در سال‌های گذشته در بسیاری از کشورهای دنیا نگاه‌ها به صنعت پلاستیک تغییر کرده است. در واقع، اهمیت صنایع پلیمر و پلاستیک در سال‌های اخیر که قیمت نفت کاهش یافته بیشتر نیز شده و این امر به نوبه خود باعث می‌شود تا نمایشگاه ایران‌پلاست اهمیت بیشتری نیز پیدا کند. در حالی که قیمت نفت این سال‌ها پایین است و با رونق گرفتن تولید خودروهای برقی و چشم‌انداز مبهم مصرف سوخت‌های فسیلی، ممکن است تا مدت‌ها پایین باقی بماند، صنعت پلاستیک چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای دارد و برخی از کشورها هم‌اکنون این صنعت را به موتور محرک رشد اقتصادی خود تبدیل کرده‌اند.
بنا به نظر تحلیل‌گران، تقاضا برای پلاستیک در سال‌های آتی حداقل ۱.۵ تا ۲ برابر رشد اقتصاد جهان، رشد خواهد داشت. خودروهای برقی که پیش‌بینی می‌شود به سرعت مصرف گازوئیل و بنزین را کاهش دهند، مصرف محصولات تولیدی در صنعت پتروشیمی را افزایش خواهند داد و این امر صنعت پلاستیک را به یکی از کانون‌های رشد اقتصاد جهان تبدیل کرده است. حتی شرکت‌های بزرگ نفتی نظیر شل، اکسون موبیل و آرامکوی عربستان سعودی که به لحاظ سنتی شرکت‌های اکتشاف و تولید نفت بوده‌اند نیز در سالیان گذشته سرمایه‌گذاری‌های خود در صنعت پتروشیمی و تولید محصولات پتروشیمی را افزایش داده‌اند.
صنعت پلاستیک در حال حاضر طیف وسیعی از محصولات نوین و پیشرفته را می‌سازد. این صنعت در کشور ما می‌تواند، زنجیره ارزش تولید محصولات پتروشیمی را تکمیل کرده و سهمی اساسی در جلوگیری از خام‌فروشی داشته باشد.
میزان تولید پلیمر در حال حاضر در جهان ۳۰۴ میلیون تن در سال است که سهم پلی اتیلن‌ها ۱۰۷ میلیون تن و سهم پلی پروپیلن‌ها ۷۵ میلیون تن اعلام شده است. در حال حاضر ۱۰ درصد از ۳۰۴ میلیون تن محصولات پلیمری مربوط به خاورمیانه و دو درصد از این سهم، مربوط به ایران است. به گفته مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، ایران در سال گذشته ۶,۱ میلیون تن پلیمر تولید کرده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵