داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 22317
 
دولت کانادا در قضیه خاوری شانه خالی می‌کند
 
فرمانده نیروی انتظامی گفت: پلیس ایران با کانادا توافقنامه قانون استرداد مجرم را دارد اما دولت کانادا در قضیه خاوری شانه خالی می‌کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۴
به گزارش ايسنا،‌ سردار اسماعیل احمدی‌مقدم با حضور در حاشیه حضور در دفتر مرکز نظارت همگانی ۱۹۷ در مورد طرح امنیت اخلاقی گفت: قطعا نیروی انتظامی به وظایف خود ادامه می‌دهد اما آن چیزی که شما در خیابان‌ها می‌بینید تنها ظاهر این مساله اجتماعی است و ریشه‌ها بدتر است.

وی با بیان اینکه گروه‌های انحراف‌اخلاقی و فساد اینترنتی در قالب مشروبات، موادمخدر، باندهای فساد و ... فعالیت می‌کنند گفت: این موارد متعددی است که با آن که ناپیدا است اما موضوع فجیعی است و پلیس روی آن تمرکز دارد اما ما نمی‌دانیم از صحنه‌های آشکار موجود در جامعه نیز غافل باشیم.

فرمانده ناجا با ابراز خوشحالی از اهتمام ویژه دولت یازدهم در رعایت و اجرای قانون عفاف و حجاب گفت: اگر قانون حجاب و عفاف توسط آن ۲۶ دستگاهی که وظایفشان مشخص شده، اجرا شود بار برخورد خیابانی به شدت کاهش می‌یابد.

احمدی‌مقدم با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای اجتماعی کشور گفت: امیدواریم ۲۶ دستگاه دیگر در حوزه ایجابی به وظایف خود عمل کند.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین در مورد آخرین وضعیت پرونده خاوری و همکاری و اعلام آمادگی اینترپل ایران برای همکاری با کانادا گفت: اینترپل هیچ ضمانت اجرایی ندارد و تنها بستری برای همکاری‌های دو جانبه و چند جانبه میان کشورها است.

وی با بیان اینکه پلیس ایران با پلیس کانادا توافقنامه قانون استرداد مجرم دارد گفت: با این حال دولت کانادا شانه خالی می‌کند به گونه‌ای که در ابتدا اصلا قبول نداشتند که این فرد آنجا زندگی می‌کند و بعد از اثبات این قضیه نیز اعلام کردند که اطلاعی از مکان وی ندارند و ما نیز اعلام آمادگی کردیم که در چارچوب وظایف پرونده را مشترکا بررسی کنیم. تا این پرونده به پایان برسد.

احمدی‌مقدم همچنین در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اظهارات وزیر کشور مبنی بر قصور ناجا در جمع‌آوری معتادان گفت: من این سخنان را نشنیدم اما ایشان مسئولیت ستاد مبارزه با موادمخدر را برعهده دارد و باید موانع را برطرف کنند و در این میان نیروی انتظامی نیز بارها اعلام کرده که آماده جمع‌آوری معتادان و موادفروشان است و اگر اردوگاه و محل نگهداری این افراد وجود داشته باشد، این افراد مجددا به خیابان باز نمی‌گردند.

وی در مورد اعلام وزارت بهداشت مبنی بر نقش افاغنه در انتقال بیماری وبا گفت: نیروی انتظامی بارها اعلام کرده که هر کمکی لازم باشد در این راستا به وزارت بهداشت ارائه خواهد کرد اما در نظر داشته باشید که بخشی از این افاغنه به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند و این در حالی است که بخش بسیاری از این اتباع به صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، اما نسبت به تمدید اقامت اقدام نکرده و اقامت غیرقانونی در کشور دارند که یکی از مشکلات عدم تمدید قرارداد کمبود مراکز ارائه خدمات به اتباع بیگانه است که درصدد افزایش این دفاتر هستیم و حتی در وزارت کار نیز برای اتباع غیرمجاز دفاتر کفالت تاسیس می‌شود.

فرمانده ناجا همچنین با بیان اینکه من نمی‌توانم تایید کنم که روزی پنج یا ۱۰ هزار افاغنه وارد کشور می‌شوند گفت: تنها افاغنه نیستند که ممکن است ناقل بیماری باشند و این اپیدمی از سمت این افراد باشد و درصدد آن هستیم که اتباع بیگانه را تحویل اردوگاه‌های وزارت کشور دهیم که در این اردوگاه‌ها خدمات بهداشتی نیز دریافت می‌کنند.

احمدی‌مقدم همچنین در پاسخ به این سوال که آیا در انتخاب فرماندهان نیروی انتظامی استان‌ها نظر مردم نیز پرسیده می‌شود گفت: معمول نیست که ما در نظرسنجی‌های خود در مورد شخص فرمانده نیز نظرسنجی کنیم اما در استان‌هایی که عملکرد آنها ضعیف باشد و نتوانند رضایت مردم را کسب کنند، نسبت به تغییر آنها اقدام می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی مشکلات ناشی از عدم امکانات و عدم همکاری سایر دستگاه‌ها به وجود می‌آید گفت: تلاش داریم در زمان انتصاب دقت کنیم. این انتصاب براساس سامانه‌ (سامان) دارای آهنگ منظم است به گونه‌ای که عملکرد فرماندهان در این سامانه ثبت و در هنگام انتصاب از این سامانه کمک می‌گیریم.

احمدی‌مقدم همچنین در مورد اجرای طرح مکنا در نیروی انتظامی گفت: مکنا یا طرح مدیریت کیفیت ناجا از کلانتری‌ها آغاز شده است و در سه حوزه فیزیک کار، اصلاح فرآیند و رفتار کارکنان خلاصه می‌شود و برای اجرای مناسب این طرح برنامه تشویقی خاصی در نظر گرفتیم، به گونه‌ای که بالاترین فردی که در یک کلانتری این معیارها را کسب کند، علاوه بر اهدای ۱۳ سکه بهار آزادی نسبت به افزایش حقوق و ارائه ارشدیت به آنها اقدام می‌شود. اما توجه داشته باشید که اجرای این طرح به سه تا پنج سال زمان نیاز دارد و در حال حاضر یگان مرزبانی و پلیس‌آگاهی داوطلبانه اعلام کردند که آماده اجرای این طرح هستند.

وی با بیان اینکه برای بیستمین مرتبه است که با حضور در دفتر مرکز نظارت همگانی ۱۹۷ به سوالات و درخواست‌های مردم پاسخ می‌دهد گفت: خاطرم هست که در جلسات ابتدایی نوع درخواست‌ها و مطالبات متفاوت بود و در حیطه سوءرفتار، اهمال و شکایات بود. اما آرام آرام این مساله تغییر کرد و نوع مراجعات مردم رنگ و بوی مطالبات ماموریتی داشت به گونه‌ای که با بررسی سامانه ۱۹۷ دریافتیم که در سال ۸۴ حدود ۴۰ درصد از تماس‌ها شکایت بود اما در حال حاضر میزان شکایات تنها ۴ درصد است.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه در شش ماه اول امسال ۳۰۰ هزار تماس با نیروی انتظامی برقرار شده که از این میان تنها ۱۵۰ هزار تماس قابل رسیدگی بود گفت: ۷۹ هزار پیام نیز دریافت شده که حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ مورد درخواست اعمال تشویق داشتند و میزان تنبیهات حدود ۲۴۰۰ مورد بود و بیش از ۱۰ هزار تذکر و ارشاد نیز از سوی مردم به ماموران ناجا ارائه شده که در پی آن ۶۷ تن از ماموران ما به دلیل سوءرفتار از محل خود جابه جا شدند.

وی درباره حوزه امنیت اخلاقی و برخورد با حیوانات گفت: منتقدانی در این زمینه وجود ندارد اما در این حوزه ۱۷۳ تماس ثبت شده که هشت تن عنوان داشته‌اند که سگ ما را گرفته‌اند و نمی‌دانیم کجاست؟ و۱۰ تن نیز انتقاداتی را مطرح کردند.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه در حوزه امنیت اخلاقی عده‌ای منتقد هستند که چرا پلیس برخورد می‌کند و در سویی دیگر افرادی انتقاد می‌کنند که چرا پلیس برخورد نمی‌کند گفت: نوع انتقادات متفاوت است.

اخراج ۹۰۰ تن از کارکنان نیروهای پلیس

وی همچنین با بیان اینکه در سال گذشته ۹۰۰ تن از کارکنان نیروهای پلیس به دلایل مختلف اخراج شده‌اند گفت: ما در مورد سوءرفتار ماموران خود علاوه بر اینکه از سوی مردم تحت فشار هستیم از سوی مقام معظم رهبری نیز این امر مورد توجه قرار گرفته است به گونه‌ای که شاه بیت سخنان ما با مقام معظم رهبری در مورد کاهش سوءرفتار ماموران است اما توجه داشته باشید که تغییر فرهنگ در هر سازمانی متفاوت است.

احمدی‌مقدم با اشاره به اینکه پلیس در راستای ارتقای فرهنگ مامورانش تلاش زیادی می‌کند از اجرای طرح تعالی فردی و سازمانی در سال آینده خبر داد وگفت: همه بازداشتگاه‌ها و تحت نظرگاه‌های پلیس تحت مراقبت و دوربین هستند که در حال حاضر برخی به صورت آنلاین به سیستم متصل هستند که امیدواریم این مهم نیز در سال آینده پیگیری شود.

وی در مورد برخی ناهماهنگی‌های پلیس با سایر سازمان‌ها به خصوص در انجام عملیات‌های عمرانی در مسیر که موجبات نارضایتی مردم را فراهم می‌کند گفت: این عدم همکاری تنها در حوزه تهران بزرگ نیست و در بسیاری از حوزه‌ها که پلیس و سایر سازمان‌ها مشترکا فعالیت می‌کنند، این مشکل وجود دارند و به دلیل در دسترس بودن نیروی انتظامی مردم همیشه از ناجا انتقاد می‌کنند. اما این مساله اجتناب‌ناپذیر است و بازتاب و پیامد تصمیم دیگران را باید متحمل شویم اما هر چه بهتر هماهنگ شویم و اطلاع‌رسانی لازم صورت گیرد مردم نیز آسایش بیشتری خواهند داشت.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵