داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 107450
 
روسیه و هند در پی حذف دلار
 
به عقیده کارشناسان یکی از موثرترین راهکارهای افزایش مبادلات بین مسکو و دهلی، استفاده از روبل و روپیه در مبادلات دوجانبه است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۶

به عقیده کارشناسان یکی از موثرترین راهکارهای افزایش مبادلات بین مسکو و دهلی، استفاده از روبل و روپیه در مبادلات دوجانبه است.

به گزارش ایسنا به نقل از راشا تودی، یوری بوریسوف- معاون نخست وزیر روسیه گفت: در سال‌های اخیر روابط دوجانبه هند و چین دائما رو به افزایش بوده است و امیدوارم بتوانیم به سطح هدفگذاری شده ۳۰ میلیارد دلار در سال طی سال‌های پیش رو برسیم. بوریسوف گفت: حتی در صورت رسیدن به این رقم، حجم مبادلات در مقایسه با ۱۰۰ میلیارد دلار روابط تجاری چین و روسیه رقم کمی است.

به گفته معاون نخست وزیر روسیه، دو کشور نسبت به افزایش سطح مبادلات دو جانبه خود علاقه مند هستند و قرارداد مبادلات پولی دوجانبه که بین دو کشور جریان دارد باعث شده است تا ۲۰ درصد صادرات روسیه به هند و ۲۱ درصد واردات روسیه از هند به روبل انجام گیرد.

به گفته بوریسوف- هند و روسیه روابطی استراتژیک با یکدیگر دارند و این روابط در طول زمان تقویت شده است. هند یکی از بزرگ ترین خریداران تسلیحاتی روسیه است و تاکنون ۶۵ میلیارد دلار قرارداد خرید اسلحه از روسیه امضا کرده است.

دو کشور پیش از این نیز راه‌های دور زدن دلار را بررسی کرده بودند که یکی از آن‌ها استفاده از ارز سومی نظیر دلار سنگاپور در مبادلات دوجانبه بوده است. بانک‌های " اسبر بانک" و " ویجایا بانک" و یک بانک هندی از سوی دو کشور مامور شده‌اند راه‌های افزایش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات بین دو کشور را بررسی کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵