کد مطلب: 98585
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
نفت در سایه آتش نفتکش سانچی
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت تحت تاثیر حادثه نفتکش ایرانی سانچی قرار داشت؛ حادثه ای که هنوز به سرانجام نرسیده و خانواده سرنشینان نفتکش ایرانی همچنان امیدوار به زنده ماندن آنها هستند. حتی اگر امیدها بسیار کمرنگ شده باشد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۲
صنعت نفت در هفته ای که گذشت تحت تاثیر حادثه نفتکش ایرانی سانچی قرار داشت؛ حادثه ای که هنوز به سرانجام نرسیده و خانواده سرنشینان نفتکش ایرانی همچنان امیدوار به زنده ماندن آنها هستند. حتی اگر امیدها بسیار کمرنگ شده باشد.
به گزارش نکونیوز، نفتکش ایرانی حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی صادراتی ایران به کره جنوبی، عصر شانزدهم دی ماه پس از برخورد یک کشتی باری با آن، طعمه حریق شد. کشتی فله بر هنگ کنگی به نام «کریستال» با مالکیت یک شرکت لجستیکی در استان «جه جیانگ» چین حاوی ۶۴ هزار تن غله بود که از آمریکا به مقصد استان «گوانگ دونگ» در جنوب چین می رفت و در بین راه به کشتی نفتکش «سانچی» با مالکیت شرکت «برایت» از جمهوری اسلامی ایران برخورد کرد. این حادثه سبب انفجار و آتش سوزی در کشتی نفتکش شد که ۳۲ سرنشین شامل ۳۰ نفر ایرانی و ۲ بنگلادشی در آن بودند. دوشنبه پیکر یکی از خدمه های ایرانی این نفتکش در سه مایلی محل حادثه کشف شد که البته هنوز هویت او مشخص نشده است. کشتی باری چینی که حامل غلات آمریکایی بود، آسیب جزیی دید و ۲۱ خدمه آن که همگی اتباع چین هستند، نجات یافته اند. عملیات برای اطفای حریق و تعیین سرنوشت ۳۱ خدمه نفتکش همچنان ادامه دارد و آخرین خبرها حکایت از آن دارد که شاید شنبه حریق کنترل شده و امکان ورود به داخل نفتکش فراهم شود. هرچند در هفته ای که گذشت، شاهد خبرهای ضدو نقیض هم درباره این حادثه بودیم. از یک طرف اعلام شد احتمال دارد نفتکش تا یک ماه بسوزد، اما امروز اعلام شده احتمال کنترل حریق تا شنبه وجود دارد. در مورد همکاری یا تعلل چینی ها در اطفای حریق و همچنین حضور یا عدم حضور ژاپنی ها در عملیات اطفای حریق نیز خبرهای ضدونقیضی منتشر شد.
از سوی دیگر عبدالناصر همتی رییس کل بیمه مرکزی در مورد پوشش بیمه نفتکش سانحه‌دیده گفت: این نفتکش تحت مدیریت شرکت ملی نفتکش ایران و به ارزش ۳۲ میلیون دلار بوده است. محموله نفتکش میعانات گازی و نوع قرارداد FOB بوده است، یعنی خریدار محموله را روی عرشه تحویل گرفته است. بر این اساس به احتمال قوی مسئولیت محموله بر عهده خریدار کره‌ای است. همتی در مورد جزئیات پوشش بیمه نفتکش ایرانی گفت: ۳۰ درصد بیمه‌نامه توسط شرکت‌های بیمه داخلی پوشش داده شده است که ۲۰ درصد از سوی بیمه البرز و ۱۰ درصد از سوی بیمه ملت است. از این ۳۰ درصد نیز ۵۰ درصد بیمه‌نامه‌های فوق نزد بیمه مرکزی پوشش بیمه اتکایی داشته است. ۷۰ درصد پوشش بیمه‌نامه این نفتکش نیز متعلق به یک شرکت بیمه نروژی است. همچنین مسئولیت پوشش بیمه فوت و نقص عضو خدمه کشتی و همچنین آلودگی احتمالی دریا با P&I کلوپ بین‌المللی است. همتی بر این اساس تصریح کرد: در صورتی‌ که این نفتکش خسارت کامل ببیند و به‌ عبارتی Total lost باشد، پرداخت حدود ۱۰ میلیون دلار از خسارت بر عهده شرکت‌های بیمه ایرانی خواهد بود که از این رقم حدود پنج میلیون دلار سهم دو شرکت بیمه البرز و ملت و حدود پنج میلیون دلار سهم بیمه مرکزی خواهد بود. هرچند در آخرین روز هفته، یکی از خبرگزاریها مدعی شد تحریمها می تواند مانعی در پرداخت غرامت نفتکش سانحه دیده باشد که هنوز توضیح جدید در این زمینه منتشر نشده است. 

گزارش نکونیوز از رویدادهای منتهی به یافتن پیکر یکی از مفقودان نفتکش را در لینک ذیل بخوانید:
جسد یکی از مفقودین نفت‌کش آتش‌گرفته پیدا شد 

گزارش نکونیوز از جدیدترین تحولات برای اطفای حریف نفتکش از صبح جمعه تاکنون را در لینک ذیل بخوانید:
نیروهای تجسس در انتظار ورود به نفتکش

تکلیف نامعلوم قیمت بنزین
هرچند در اوایل هفته اعلام شد کمیسیون تلفیق مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرده و این موضوع رد شده است، اما رویدادهایی که در روزهای بعد رسانه ای شد نشان می دهد همچنان احتمال افزایش قیمت بنزین و حتی دونرخی شدن آن وجود دارد. در جریان بررسی تبصره(١٨) لایحه بودجه سال آینده که در آن درآمد ١٧ هزارو ٤٠٠ میلیاردی از محل افزایش قیمت حامل های انرژی پیش بینی شده بود، با توجه به انجام مخالفت هایی در مجلس برای افزایش قیمت بنزین که نرخ ١٥٠٠ تومانی آن مطرح بود، اخیرا نرخ ١١٥٠ تومانی در مجلس مطرح شد. محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه درباره تایید و یا رد این پیشنهاد گفت: مجلس مبلغ ١٧.٤ هزار میلیارد تومانی را به ١٠ هزار میلیارد تومان کاهش داده و محل تامین آن را به فروش املاک تملیکی تغییر داده است. از این رو برای هر تغییر در قیمت حامل‌ها منتظر نظر و مصوبه مجلس هستیم. این درحالی است که نمایندگان مجلس همچنان خواستار عدم افزایش قیمت بنزین در سال آینده هستند و بر این باورند مردم امروز تحمل فشار اقتصادی را ندارند، اول باید مردم را از نظر اقتصادی و معیشتی توانمند کنیم و قدرت خریدشان بالا برود و سپس نسبت به افزایش قیمت حامل‌های انرژی اقدام کنیم. همچنین سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس روز دوشنبه با اشاره به بازدید اعضای این کمیسیون از پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: مجلس به پالایش و پخش پیغام داد در سال آینده اعتباری برای واردات بنزین در نظر نمی‌گیرد. از سوی دیگر علی مطهری نایب رییس مجلس هم گفته است دلیلی ندارد پس از اعتراضات مردم، افزایش قیمت بنزین که کار صحیحی بوده متوقف شود. در مجموع به نظر می رسد همچنان پیشنهاد دونرخی کردن بنزین روی میز باشد و تکلیف قیمت بنزین در صحن علنی مشخص خواهد شد. 

تخلف مالی و فرار به کانادا در شرکت اکتشاف نفت
باز هم خبر تازه ای درباره یک تخلف مالی رسانه ای شد. این بار تخلف مالی توسط یکی از کارکنان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران صورت گرفته است. مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت در این مورد این گونه توضیح داده است : مسئولان امور مالی مدیریت اکتشاف به تازگی در بررسی اسناد مالی خود با تخلف انجام شده توسط یکی از کارمندان امور مالی این مجموعه مواجه شدند که بلافاصله موضوع را به مراجعه اطلاعاتی و قضایی گزارش دادند. فرد متخلف از کارمندان رسمی شرکت نفت و دارای ۳۰ سال سابقه خدمت بوده و آن گونه که به نظر می‌رسد ظاهرا تخلفات خود را از سال ۱۳۸۸ آغاز کرده و پس از کشف این تخلف توسط مسئولان شرکت نفت با احساس خطر دستگیری از کشور متواری شده است. وزیر نفت دستور داده است سازمان حسابرسی به عنوان بازرس قانونی شرکت نفت و همینطور حسابرسی داخلی این شرکت ضمن انجام تحقیقات دقیق برای روشن شدن ابعاد موضوع و تعیین میزان سوء استفاده اقدام کنند. همچنین وزیر نفت دستور برکناری و آماده به خدمت شدن تعدادی از مسئولان ذیربط را که در انجام مسئولیت های شان بی‌دقتی و اهمال کردند، هم صادر کرد. در حال حاضر پیگیری‌های قضایی و اطلاعاتی برای استیفای حقوق مردم با جدیت در حال انجام است و اطلاعات تکمیلی با روشن شدن بیشتر موضوع به آگاهی عموم خواهد رسید.
خبرهای غیررسمی حاکی از آن است که فرد متخلف، کارمند رسمی وزارت نفت و دارای ۳۰ سال سابقه بوده و روز چهارشنبه ۱۳ دی ماه پس از ۱۰۰ میلیارد تومان اختلاس به کانادا رفته است. 

بازار نفت در انتظار تصمیم ترامپ
ساعاتی دیگر دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا، تصمیم خود درباره برجام را اعلام می کند. هرچند سه وزیر امورخارجه کشورهای اروپایی همراه با فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، این هفته پس از دیدار با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در بروکسل، بار دیگر بر ضرورت پایبندی به برجام تاکید کرده اند اما به نظر می رسد ترامپ پس از حوادث اخیر در ایران، عزم جدی تری برای خروج از برجام پیدا کرده است. بانک سیتی گروپ اعلام کرده وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران که سومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، احتمالا بر صادرات ۵۰۰ هزار بشکه نفت این کشور تاثیر گذاشته و به افزایش پنج دلاری قیمت نفت منجر می‌شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵